statystyki

Koszty samochodu zastępczego pokryje OC sprawcy

22.03.2012, 11:23; Aktualizacja: 22.03.2012, 12:00
Będzie łatwiej wynająć samochód zastępczy

Będzie łatwiej wynająć samochód zastępczyźródło: ShutterStock

Zarówno, jeżeli wykorzystujesz samochód do celów zarobkowych czy też prywatnych, w razie wypadku możesz wynająć auto zastępcze. Koszty pokryte zostaną z OC sprawcy. Dotychczas ubezpieczyciele często odmawiali rekompensaty za wynajem, jeśli ubiegała się o nią osoba prywatna. W tej sprawie, tylko w 2011 r., Rzecznik Ubezpieczonych musiał interweniować aż 375 razy. Sytuacja się zmieniła.

Reklama


Reklama


Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą zwrócić poszkodowanemu koszty wynajęcia samochodu zastępczego, także w sytuacji, gdy korzystał on ze swojego uszkodzonego auta tylko w celach prywatnych – uznał Sąd Najwyższy.

Pieniądze mają pochodzić z OC kierowcy, który spowodował wypadek. – „Wcześniej zwrot kosztów, za najem pojazdu zastępczego, był najczęściej przyznawany, gdy uszkodzone auto służyło do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczyciele na ogół odmawiali zapłaty za samochód zastępczy, jeśli właściciel wykorzystywał swoje auto prywatnie, np. do dojazdu do pracy, na zakupy, czy wożenie dzieci do szkoły. Sąd Najwyższy stwierdził, że taki podział poszkodowanych pozbawiony jest jakichkolwiek podstaw prawnych” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Istnieją sytuacje wykluczające możliwość wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. – „Auto nie należy się poszkodowanemu, gdy „sporadycznie” korzystał ze swojego zniszczonego auta bądź też dysponuje drugim samochodem, którym może jeździć, do momentu wypłaty odszkodowania i naprawy uszkodzonego pojazdu” – mówi Kuczwalski.

Od czego jest komunikacja miejska

Ubezpieczyciele najczęściej argumentowali odmowę zapłaty za wynajem auta zastępczego tym, że kierowca, który wykorzystywał swoje zniszczone auto wyłącznie do celów prywatnych, równie dobrze na czas naprawy może korzystać z komunikacji miejskiej.

Sąd Najwyższy stwierdził, że towarzystwa nie mogą zmuszać poszkodowanego do jazdy komunikacją publiczną. - „Obecne uwarunkowania rynkowe i społeczne, sprawiają, że codzienne korzystanie z pojazdu jest koniecznością, która wynika m.in. z wykonywania zawodu, miejsce zamieszkania czy w ogóle racjonalnego wykorzystania czasu. Posiadanie samochodu nie jest już żadnym luksusem, tylko najzwyklejszym standardem cywilizacyjnym ” – stwierdził Maciej Kuczwalski.

Rzecznik skargi liczy

Gdy Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy wypadku, nie chce zapłacić za wynajem auta zastępczego, można złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych.

Tylko w samym 2011 roku do Rzecznika wpłynęło aż 375 spraw dotyczących refundacji kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy wypadku.

Jedne z głównych tematów skarg to m.in. odmowa zapłaty za pojazd zastępczy kierowcom, którzy wykorzystywali zniszczone auto do celów prywatnych oraz zakres refundacji poniesionych kosztów wynajmu, które ustalił ubezpieczyciel.

Ostatnia kwestia polega na tym, że Towarzystwa zwracały koszty wypożyczenia auta zastępczego wyłącznie za tzw. technologiczny czas naprawy, który nie uwzględniał wielu istotnych czynników, takich jak, np. zamówienia i konieczne oczekiwania na niezbędne do naprawy części.

Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych zwrot kosztów pojazdu zastępczego należy się za czas rzeczywisty naprawy, czyli za okres, w którym poszkodowany faktycznie w związku z naprawą nie był w stanie używać własnego pojazdu.

Wypożyczyć auto możemy wszędzie

Poszkodowany kierowca może wynająć auto zastępcze w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel nie może wskazać konkretnej firmy, narzucić wysokość stawek wynajmu czy limitów kilometrów, które kierowca może przejechać wynajętym autem.

Jedynym warunkiem jest konieczność wyboru samochodu o podobnej klasie, jak ten, który uległ zniszczeniu w wypadku.

Na rynku coraz więcej firm oferuje wypożyczenie auta zastępczego opłacanego z OC sprawcy.

Do wynajmu auta zastępczego firmy wymagają zazwyczaj prawo jazdy kierowcy, a w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dodatkowo wpisu do ewidencji lub odpisu z KRS.

Sposobów płatności jest kilka. – „Można opłacić za wynajem z góry, a fakturę dostarczyć ubezpieczycielowi. Istnieje także możliwość skorzystania z tzw. wynajmu kredytowego, co umożliwia otrzymanie pojazdu zastępczego bez angażowania własnych pieniędzy. Wtedy, opłatę za najem można uregulować w terminie do 30 dni od jego zakończenia” – mówi Wojciech Gralewski z wypożyczalni AKM. 

Jest też propozycja dla wygodnych. Wystarczy podać wypożyczalni numer szkody oraz numer polisy sprawcy i to ona w imieniu poszkodowanego rozliczy się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Ceny za wynajem pojazdu zastępczego wahają się od 50 do 500 zł za dobę, w zależności od klasy auta.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

Reklama

 • JAREK(2015-04-01 14:33) Odpowiedz 32

  http://auto-zastepcze.info/podstawa-prawna/

 • Audi A6 Allroad(2016-01-18 20:10) Odpowiedz 20

  U mnie to była jakaś porażka z ubezpieczycielem sprawcy. Gość rozwalił mi przód Audi A6 Allroad, koszt naprawy (poza ASO) 23.500 zł. Powiedzieli mi, że mogę sobie wynająć auto ale w cenie maksymalnej do 80 zł za dobę ! To jakiś żart! Za 80 zł w Krakowie to ja mogę wynająć Fiata Pandę czy Corsę czy jakąś inną małą popierdołkę! Poszedłem do wypożyczalni samochodów GOLD RENT i tam wynająłem bezgotówkowo Passata kombi. To i tak co najmniej klasa niżej niż A6 kombi ale przynajmniej mogłem się zmieścić do bagażnika... Nie wiem jak się sprawa skończyła ponieważ po naprawie oddałem Passata do wypożyczalni a oni sami sobie dochodzili pieniądze. Podobno to TU na które trafiłem to naciągacze i oszuści próbujący za wszelką cenę wymigać się od wszystkiego i na wszelkie sposoby.

 • Marek78 W-wa(2013-04-02 12:19) Odpowiedz 12

  Naprawiałem swoją Corollę po kolizji w serwisie Toyoty w Piasecznie. Tam pierwszy raz usłyszałem o możliwości wynajęcia auta zastępczego na koszt sprawcy. Skorzystałem z oferty wypożyczalni Asap (www.asaprent.pl). W zamian dostałem nowego Focusa, którego użytkowałem do końca zakończenia naprawy. Nie musiałem wpłacać kaucji, ani też płacić za wynajem. Wszystkie formalności przejęła ode mnie wypożyczalnia.

 • prrrr(2013-11-07 10:42) Odpowiedz 12

  Głupotą jest to, że potrzebuje auta, mój ma rozwalony tył, auto nie nadaje się do dalekiej trasy a ja nie mogę otrzymać samochodu zastępczego bo Firma Ubezpieczeniowa się ociąga z naprawą, a przecież samochód zastępczy jest tylko na czas naprawy !
  nie mogę raz na rok pojechać do rodziny w dlugi week bo nie mam auta!!!

 • karol2(2012-03-26 09:46) Odpowiedz 11

  jasne że może w każdej wypożyczalni, musi wynająć tylko samochód o podobnej klasie, jak samochód który uległ zniszczeniu.

 • hataki(2013-11-20 19:34) Odpowiedz 01

  Nie ma co idziesz do wypożyczalni. Mnie po drodze było do panka, i oni już powiedzą co i jak. To im zależy abyś dostał jak najdłużej samochód i tyle. Dodatkowo mają dział prawny więc doradzą czy CI się należy auto czy nie.

 • Zuzanka(2013-10-22 14:37) Odpowiedz 02

  a co mam zrobić, jeżeli kierowałam nie swoim pojazdem. Moje auto przejęła właścicielka rozbitego samochodu, a ja jestem bez auta. Ubezpieczalnia (PZU) powiedziała,że od momentu wystawienia opinii rzeczoznawcy dotyczącej szkody całkowitej miałam siedem dni na zgłoszenie się po auto zastępcze w formie bezgotówkowej, a że minęło dni 14 to już nie. Sprawca wypadku nie żyje, więc sprawa jest u prokuratora i do momentu jego decyzji właściciel nie dostanie odszkodowania i nie mamy samochodu. A nie stać mnie na wynajem na własną rękę. Boję się także wziąć firmę wypożyczającą bezgotówkowo, bo PZU może stwierdzić,że posiadam auto i mi się nie należy zastępcze, a to,że faktycznie muszę kombinować z transportem może mieć małe znaczenie. co robić?

 • Remek11(2016-07-23 13:01) Odpowiedz 00

  Wreszcie jest u nas w tym temacie nomalnie. W ubiegłym tygodniu pożyczyłęm samochód w wypozyczalni PANEK, bo mój jakiś jegomość roztrzaskał na światłach. Nie miałem problemu ze zwrotem pieniążków z OC sprawcy, a wypożyczalnia nie robiła mi problemów, w umowie nie było haków. Polecam.

 • olek(2014-02-11 15:04) Odpowiedz 02

  "Tak jak hataki pisze idziesz do wypożyczalni np.: Panek wypełniasz formularz i dostajesz auto bez zbędnych problemów z TU"
  Można coś więcej czy wystarczy jak się zgłoszę?

 • Koszalinian(2013-05-26 20:10) Odpowiedz 02

  Przede wszystkim jeśli jest udowodniona wina czyli przyjęty mandat lub oświadczenie sprawcy to śmiało można wynajmować taki pojazd. Ja skorzystałem z firmy www.pojazd-zastepczy.pl rozliczyli się bezgotówkowo i nic mnie to nie kosztowało. Jako osoba prywatna korzystałem z auta zastępczego prawie miesiąc ponieważ była to szkoda całkowita więc jeździłem do wypłaty odszkodowania. Wystarczyło podpisanie, umowy, upoważnienia i ośiwdczenia do czego potrzebuję pojazd. Pozdrawiam!

 • włodziu(2012-03-23 11:11) Odpowiedz 02

  "Poszkodowany kierowca może wynająć auto zastępcze w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel nie może wskazać konkretnej firmy, narzucić wysokość stawek wynajmu czy limitów kilometrów, które kierowca może przejechać wynajętym autem. "
  Co za bzdury??? Kto to pisze?
  Oczywiście, że poszkodowany ma obowiązek minimalizowania wysokości szkody, zasady ogólne przecież się nie zmieniły. Co więcej, w tak chętnie przytaczanym orzeczenia SN wskazano wyraźnie, że ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty wynajmu, co oznacza, że jak ktoś wynajmie samochód za stawkę 1 000,00 zł za dobę, a mógł za 100,00 zł za dobę, to nie dostanie pełnej rekompensacji.
  Przecież ubezpieczyciel nie jest instytucją charytatywną...gdyby poszkodowany sam miał płacić za wynajem to na pewno zorientowałby się jakie są ceny wynajmu i wybrał najkorzystniejszą opcję, a jeżeli płaci ubezpieczyciel to poszkodowany może wybrać opcję najdroższą??
  Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, gazeta prawna, pff...

 • Andreas(2014-10-04 17:26) Odpowiedz 02

  Nie ma co się oszukiwać. TU nie lubią zbędnych wydatków, a takim jest zastępczy samochód. Więc najlepiej wynając bezgotówkowo. Od siebie polecam wyp. Panek SA

 • Baska(2013-03-12 15:54) Odpowiedz 02

  zgadza się. Masz rację. Skoro nie możesz korzystać ze swojego to jak najbardziej jest to dla Ciebie szkoda. Tak jak napisałam wcześniej polecam to załatwić bezgotówkowo. Nie wiem skąd jesteś, ale ja w Warszawie korzystałam z firmy CarQ i jestem bardzo zadowolona. link do ich strony www.carQ.pl polecił mi ich serwis w którym naprawiałam auto.

 • Baska(2012-11-06 20:12) Odpowiedz 02

  Po czwartkowej kolizji i też chciałam wynająć auto, ale jak podliczyłam ile to będzie kosztować to zrezygnowałam... Chciałam naprawić auto w autoryzowanym Audi, ale obliczyli, że się nie opłaca i powiedzieli, żebym się wypchała!!! NIE DADZĄ ZASTĘPCZEGO... Dopiero trafiłam do serwisu pod Warszawą i tam się okazało, że współpracują z wypożyczalnią CarQ i przy bezgotówkowej naprawie dostałam bezgotówkowo auto. Obydwie sprawy rozliczą poza mną i nic za to nie płacę.. nie płaćcie gotówką bo towarzystwo się wymiga i będziecie w nosie z tymi pieniędzmi.. naprawcie bezgotówkowo i znajdzie firmę która daje auto bezgotówkowo,.

 • Marta(2012-08-13 08:55) Odpowiedz 00

  Nie zawsze jednak ubezpieczalnie tak chętnie zwracają za wynajęty samochód - szczególnie gdy poszkodowany potrzebuje pojazd do celów prywatnych. Mój znajomy korzystał w Szczecinie z firmy www.pojazd-zastepczy.pl Podstawili pojazd rozliczyli się z ubezpieczalnią na podstawie upoważnienia. Dbają o to aby pojazd był w miarę tej samej klasy.

 • Marek(2012-09-20 10:27) Odpowiedz 00

  Jeżeli zdarzy się wypadek ,kierowca wpadnie w poslizg to z czyjego ubezpieczenia i którego sprawcy otrzyma samochód zastępczy

 • Zbyszek(2013-10-24 09:00) Odpowiedz 02

  Zuzanka - jeżęli właścicielka poszkodowanego auta otrzymała oświadczenie od sprawcy wypadku nie ma najmniejszego problemu by skorzystała z wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Ja taką nieszczęśliwą sytuację miałem w czerwcu, kiedy niestety nie z mojej winy moje auto wymagało po wypadku generalnego remontu - skorzystałem z dosyć mało znanej firmy na Śląsku - http://www.autonawypadek.pl otrzymałem auto na czas naprawy mojego samochodu i nie zapłaciłem za to ani złotówki. Ta firma rozliczyła się z ubezpieczalnią sprawcy i... po temacie :)

 • lech(2012-04-02 09:14) Odpowiedz 02

  no właśnie posiadanie auta to żaden przywilej, ale czy ubezpieczyciele będą przestrzegać postanowienia SN czas pokaże. Podobno ceny za OC mają wzrosną z powodu tej regulacji, ale ja mam sposób i chodzę do multiagencji, porównuje oferty i wiem gdzie taniej

 • Dominik(2013-06-17 13:27) Odpowiedz 01

  Najlepiej (w przypadku kolizji) z nic nie płacić gotówką. Oddać samochód do warsztatu, wziąć zastępczy i nic nas nie interesuje. Wszyskto się rozlicza poza nami wygodne prawda ? Firmą która obsługuje całość (od zgłoszenia szkody do naprawy samochodu i wynajmu zastępczego) jest np Szkody 24 z Krk.

 • Karol(2013-04-26 09:21) Odpowiedz 02

  Tak ale musisz mieć dobrze wypełnione papiery z kolizji albo z policji. Kiedyś korzystałem z Panka, tam mi pomogli załatwiali sami kasę od OC gościa które we mnie wjechał

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama