statystyki

Siedem reform głównych wymiaru sprawiedliwości

autor: Anna Krzyżanowska11.01.2012, 07:33; Aktualizacja: 11.01.2012, 15:16
Jak długo wymierza się sprawiedliwość

Jak długo wymierza się sprawiedliwośćźródło: DGP

Przewlekłość postępowań to pierwsza bolączka naszego wymiaru sprawiedliwości. I to w sytuacji, gdy sędziów mamy pod dostatkiem, a liczba przypadających na nich spraw jest na średnim europejskim poziomie.

Reklama


Reklama


Infrastruktura i otoczenie pracy sędziego zmieniły się w ostatnich latach nie do poznania.

– A mimo to cały system wymiaru sprawiedliwości nie działa prawidłowo. Przeciętny czas trwania procesu jest za długi, a średni koszt osądzenia sprawy – bardzo wysoki. I to mimo że Polska plasuje się na jednym z czołowych miejsc w całej Europie, jeśli chodzi o liczbę sędziów – zauważa adwokat Jerzy Naumann.

Statystyki

– Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę spraw na stronie wydziału upadłościowego dla m.st. Warszawy frazę „U”, wyświetli się lista postępowań, które rozpoczęły się jeszcze, gdy obowiązywało stare prawo upadłościowe (przed październikiem 2003 r.). Niektóre trwają po kilkanaście lat –wskazuje Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska, zajmującej się sprawowaniem kontroli społecznej nad pracą sądów i wymiaru sprawiedliwości.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że długość prowadzenia spraw w sądach – zarówno karnych, jak i cywilnych – z roku na rok systematycznie rośnie. I to mimo podejmowanych reform, choćby ograniczenia tradycyjnie rozpoznawanych spraw przez wprowadzenie trybów uproszczonych. Średni czas prowadzenia spraw cywilnych w pierwszej instancji w sądzie okręgowym w 2010 roku wynosił 10,6 miesiąca. Statystyk nie poprawiają sądy karne – średni czas rozpatrywania spraw w sądzie okręgowym w pierwszej instancji wzrósł z 4,3 miesiąca (z 2006 r.) do 6,4 w 2010 r.

Problemem, który wpływa na przewlekłość spraw, jest kwestia przekazywania sędziom obowiązku podejmowania zbyt wielu decyzji, które mogłyby wykonywać strony.

– W postępowaniu upadłościowym to sędzia decyduje m.in. o takich sprawach, jak wybór czy odwołanie syndyka oraz wysokość jego wynagrodzenia. Tymczasem sędzia nie ma ani kompetencji, ani interesu, by dobrze się takimi sprawami zająć – zauważa Paweł Dobrowolski, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Czynności techniczne

W dużej mierze na czas postępowania wpływają także proste czynności techniczne, jak np. wysłanie pisma do strony, przesłanie dokumentów do tłumacza czy szukanie biegłych.

– Trudno znaleźć powód, dla którego takie czynności zabierają niektórym sądom czasem i trzy miesiące. Można to tłumaczyć jedynie brakiem nadzoru sędziów prowadzących sprawę nad sekretarzami sądowymi – mówi Lech Gniady, prawnik w Kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

– Przyczyna jest prosta: sędzia nie ma żadnego powodu, aby dbać o szybkość postępowania. Konstytucja gwarantuje sędziom stabilne zatrudnienie, a błędy orzecznicze czy opieszałe prowadzenie procesu co do zasady nie wiążą się dla sędziów z negatywnymi skutkami. W braku czynników motywacyjnych sędziowie nie przejawiają więc szczególnej dbałości o czas postępowania – kontynuuje mecenas Gniady.

W sekretariatach sądów pracują zaś słabo wynagradzani pracownicy, którzy gdy tylko nadarza się okazja, szukają innego, lepiej opłacanego zatrudnienia.

– Bez godziwego wynagrodzenia dla pracowników sekretariatów sądowych lub prokuratorskich, w których w zdecydowanej większości pracują ludzie młodzi, na dorobku, będzie następowała duża rotacja kadr.Skutek jest taki, że każdego nowego pracownika należy w zasadzie od podstaw przeszkolić w zakresie czynności sekretaryjnych, co oczywiście zmniejsza funkcjonalność działania sądownictwa – zauważa adwokat Patryk Magnuski z kancelarii Pietrzak Siekierzyński Bogen sp. j.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Balzak(2014-07-14 10:30) Odpowiedz 00

  Reforma sądów, dla dobra obywateli, konieczna. Dla dobra rządzących, nie. Należy pilnować, żeby między wierszami,
  nie wprowadzano żadnych zapisów sprzecznych z interesem społecznym i ograniczaniem demokracji.

 • Anka(2012-01-12 12:56) Odpowiedz 00

  do Anuli 14
  Jestem notariuszem oczywiście. Rozumiem, że twoim skromnym zadaniem bezrobotnej absolwentki prawa należy przekazać całą właściwość sądów absolwentom prawa, a notariuszom wogóle odebrać prawo wykonywania zawodu, gdyż nie są wystarczająco kompetentni żeby poprowadzić prostą jak drut niesporną sprawę. naprawdę na tym forum więcej jest emocji niż rzeczowej dyskusji. Ale prawnicy, którzy pracują nie mają czasu żeby wylewać żale na forum.

 • po szóśte(2012-01-11 21:02) Odpowiedz 00

  Brawo dla pana Patryka Magnuskiego, on jedyny zauważył jeden z większych problemów - wykonaniem zajmują się pracownicy, którzy są tam na chwilę, bo nie stać ich, by zostać dłużej. A taka praca powinna wiązać się z prestiżem, powinny pracować najlepsi - tylko trzeba im płacić.

 • Nemo(2012-01-11 22:19) Odpowiedz 00

  @2-Nemo - NIE PODSZYWAJ SIĘ POD MÓJ NICK! Chociaż piszesz z sensem.

 • qwert(2012-01-11 23:05) Odpowiedz 00

  Ale z pokazanych na obrazkach danych wynika, że problem dotyczy sądów okręgowych a nie rejonowych. I to głównie cywilnych. Ministerstwo dysponuje danymi, z których wynika, że 2/3 spraw cywilnych w sądach okręgowych to rozwody. Przekazać rozwody bez orzekania o winie do USC i zadanie skrócenia czasu postępowania o 1/3 wykonane. Ale rozwody są niechrześcijańskie ( a co dopiero w USC ;P). Swoją drogą zarówno dziennikarze jak i politycy uparcie lansują tezę, że średni czas trwania postępowania cywilnego trwa pona 800 dni. A tu proszę - z obrazków wynika, że w sądzie rejonowym oscyluje wokól 6 miesięcy ( 180 dni). Trochę krócej, tak ze 3,5 raza.

 • I PODWYŻKI DLA PRACOWNIKÓW WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI(2012-01-11 20:59) Odpowiedz 00

  Bo tak, to po roku stażu urzędniczego i roku pracy odchodzą do lepiej płatnej pracy, i znów przychodzą osoby niedoświadczone, które muszą się uczyć od nowa na błędach.

 • ed(2012-01-11 18:45) Odpowiedz 00

  Śmiechu warty jest ten odwieczny postulat specjalizowania się sędziego. W tej chwili kwestia ta wygląda mniej więcej tak, że sędziowie wbrew swojej woli są z dnia na dzień przenoszeni pomiędzy wydziałami. I tak sędzia, który przez kilka lat specjalizował się np. w prawie cywilnym, nagle ma orzekać w wydziale karnym. W ten sposób prezesi usiłują łatać dziury wynikające z cudownych reform ministerstwa sprawiedliwości.

 • sf(2012-01-12 11:54) Odpowiedz 00

  sędzia musi szukać dodatkowego zarobku, bo Państwo ma to w d..., więc sprawy w referacie leżą

 • dowód lichości sądowej wg majstra budowy(2012-01-12 15:23) Odpowiedz 00

  "lepsza najlichsza ugoda niż sprawa sądowa"

 • ikolika(2012-01-11 17:44) Odpowiedz 00

  W sądach rejonowych przeciągają sprawy np. termin rozprawy wyznaczony ,rozprawa się odbywa a ja dowiaduję się od sędziego na niej, że pełnomocnik strony przeciwnej złożył pismo z zapytaniem do opinii biegłych, która to wcześniej została doręczona każdej ze stron i w związku z tym był wyznaczony termin tej rozprawy. Ja jako strona tego pisma w ogóle nie dostałam choć wpłynęło ono do sądu na parę tygodni przed rozprawą, a poza tym sąd mając takie pismo, które uwzględnił i wystąpił z dodatkowym pytanie do biegłych powinien wysłać (tak myślę) zawiadomienia stronom o zmianie terminu rozprawy, bo cała rozprawa polegała tylko na tym, że została otwarta, oznajmiono, iż zostaje wyznaczony inny termin do którego już nadesłana ma być opinia biegłego. W tej samej sprawie na innej rozprawie która się rozpoczęła i też została przełożona bo któryś z uczestników nie został powiadomiony przez sędziego. Takie zwykłe potknięcia natury przygotowawczej dwa terminy zawalone, na to miejsce inna sprawa z kolejki oczekujących mogłaby się odbyć. Znacznie poważniejszy jest problem z samym prowadzeniem i orzecznictwem, a to już we wszystkich instancjach. Sędziowie nagminnie nie chcą protokołować wszystkiego co jest wypowiadane w związku ze sprawą i tak jest w sądach warszawskich zarówno rejonowych jak i apelacyjnym i okręgowym czyli Pl. Krasińskich i Al. Solidarności , na domiar złego wyroki jakie obywatel dostaje nie mają pokrycia w przepisach Ustawy. A skarga do SN lub TK na owy wyrok wymaga zaś przymusu adwokackiego. I tak nas załatwiają ci szubrawcy w togach. Tu na nich to szubienice są potrzebne!

 • Krzysztof(2012-01-12 15:52) Odpowiedz 00

  W odpowiedzi podam 7 grzechów głównych paraliżujących nie tylko wymiar sprawiedliwości 1.Bogactwo bez pracy 2.Przyjemność bez sumienia 3.Wiedza bez charakteru 4.Nauka bez człowieczeństwa 5.Religie bez gotowości do ofiary 6.Polityka bez zasad 7.egoizm bez poczucia wspólnoty.

 • pytanko(2012-01-12 19:48) Odpowiedz 00

  Do 26 Anka
  A dlaczego notariuszowi wolno napisać skargę kasacyjną? Nie ma w tym żadnego doświadczenia, a jednak mu się pozwala. W imię czego?

 • trawka1944(2012-01-13 11:27) Odpowiedz 00

  PIERWSZĄ REFORMĄ POWINNO BYĆ PRZEJRZENIE ISTNIEJĄCYCH PROCEDUR. STWIERDZENIE ,ŻE NALEŻY SKRÓCIĆ CZAS POSTĘPOWANIA JEST
  OCZYWISTYM. NIESTETY TO TYLKO DEKLARACJA I POBOŻNE ŻYCZENIE. KONIECZNE JEST WYRZUCENIE Z POSTĘPOWAŃ, PRZEPISÓW HAMUJĄCYCH LUB UNIEMOŻLIWIAJĄCYCH WYDANIE WŁAŚCIWEGO ORZECZENIA. PRZYWOŁUJĘ TREŚCI art. 787 kpc W BRZMIENIU DO 2005 ROKU I AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCEGO. ZMIENIONO PRZEPIS CZYTELNY A ZASTĄPIONO WIRTUALNYM - DOSTOSOWANYM " DO WSPÓŁCZESNYCH UWARUNKOWAŃ SPOŁECZNO - GOSPODARCZYCH". DOSTARCZANIE PRZEZ WYŁĄCZNIE WIERZYCIELI DOKUMENTÓW URZĘDOWYCH LUB PRYWATNYCH , SKUTKUJĄCYCH WYDANIEM OKREŚLONEGO ORZECZENIA PRZEZ SĄD, TO FIKCJA , NIE DO SPEŁNIENIA.TA SYTUACJA JEST Z ŻYCIA WZIĘTA I TRWA SZÓSTY ROK

 • były prezes małego sądu do likwidacji(2012-01-13 20:28) Odpowiedz 00

  NIEPRAWDA! proszę autorów wypowiedzi i komentarzy o lekturę Raportów CEPEJ 2010 i 2008 : w Polsce na tle Europy ilość sędziów -średnia, a referendarzy : Niemcy 12.000ref/20.000 sędziów, Hiszpania - 4.000 ref/4000 sędziów, Polska 10.000 sędziów/1700 referendarzy; usługi prawne co najmniej dziesieciokrotnie wiecej na 100.000 obywateli niz w Polsce, kilkakrotnie więcej komorników; długość postepowań w POlsce - całkiem niezła na tle Europy, wpływy i wydatki sądów - również; Płace... no cóż...; i prosze również o porównanie ilości spraw; w Polsce tylko w Wawie było i jest źle!

 • kasia(2012-01-14 06:36) Odpowiedz 00

  Kto może wyliczyć koszta pracy sędziów w prowadzonej przez nich sprawie. Uważam, że koszta przekraczają wartość sporu.

 • powód(2012-01-18 21:35) Odpowiedz 00

  Co do kosztów: sąd przysyła wezwanie (znaczek za 8,60 zł opłacił Skarb Państwa, 30 minut na poczcie moje) do uzupełnienia wpisu o kwotę 60 gr (źle zaokrągliłem kilka stówek, koszt przelewu 1,20 zł i zwłoka w nakzie o 2 miesiące). Naprawdę sąd nie mógł tego odjąć od zwrotu 3/4 opłaty?? Sąd odracza rozprawę o 3 miesiące na inny termin, bo strona (zrugana przez sąd, a i owszem, prawie grzywna i areszt za takie "przestepstwo") przedkłada pismo w jednym egzemplarzu, bez kopii dla drugiej strony. Dlaczego w budynku sądu nie ma kserokopiarki (ja już nie mówię o tym, że na sali powinny być), tylko odsyłają do kiosku w innym budynku (i od nowa szatnia, bramki, skanery)???

 • xvart(2012-01-11 19:16) Odpowiedz 00

  bardzo fajny artykuł. Podpisuję się pod każdym zawartym w nim zdaniem. Sądy to przede wszystkim fatalna organizacja pracy. Głównie na szczeblu ministerialnym (archaiczny regulamin urzędowania i Instrukcja), ale także na szczeblu sędziów funkcyjnych i niestety trochę także na szczeblu poszczególnych sędziów. Nas na aplikacji nikt organizacji pracy po prostu nie uczył. Z tego co wiem obecnie na aplikacji takich zajęć też nie ma.
  A jak wyglądają reformy prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości? Który z powyższych problemów przez ostatnie 5 lat rozwiązali, albo chociaż zrobili cokolwiek, aby ten problem rozwiązać?
  No przepraszam, kazali zamknąć repretoria CUpr i Ks więc wszystkie sprawy tam zarejestrowane zostaną wykazane jako skutecznie załatwione i ponownie zarejestrowane, ale już jako sprawy nowe.
  Czyli sukces jest!
  Szkoda, że przy okazji ktoś zapomniał dosotować do tej zmiany program komputerowy, w którym znajdują się te repretoria. Nawet nowe księgi papierowe nie przyszły.
  To własnie pięknie pokazuje o co chodzi w "reformach" lansowanych przez urzędasów z MS.

 • dsf(2012-01-11 16:06) Odpowiedz 00

  Na bieżąco mam w toku 280-340 spraw. Wystarczy, aby co jakiś czas ktoś coś w sprawie, napisał, przysłał, zażądał itp. i już zamiast pracować nad sprawą piszę zarządzenia aby temu komuś "odpisać, przesłać, wyrazić zgodę ew.odmówić".
  Do tego wszystkiego właśnie zabierają mi 1/4 asystenta. Poezja nic tylko przyspieszać postępowania, wczoraj o 1/3, a już dziś o połowę. Ku chwale Matce Statystyce !!!

 • gruby(2012-01-11 08:32) Odpowiedz 00

  spóźniłem się z pismem 1 dzień więc wysłałem prośbę o nadanie nowej sygnatury. Sąd odrzucił więc złożę pozew jeszcze raz i od nowa ta sama robota dla całego sądu. Więc może by sędziowie sami zaczęli lepiej zarządzać swoją praca a nie tylko biadolić i biadolić

 • sądownik(2012-01-11 10:08) Odpowiedz 00

  istotną przyczyną przewlekłości w sądach i prokuraturach jest olbrzymi przerost kadry kierowniczej - około 50% sędziów i 70% prokuratorów pełni funkcje kierownicze nie związane bezpośrednio z pracą na sali rozpraw. Wśród prokuratorów zajmują się oni głównie nadzorem i statystyką, wśród sędziów pełnią różne funkcje pozaorzecznicze a orzekają na niewielki ułamek etatu. Kilkuset sędziów NIE PRACUJE W SĄDACH - wolą posady w ministerstwach, urzędach lub szkołach, co nie przeszkadza im pobierać dodatkowo pensji sędziego, choć nie wykonują tej pracy.

  Znacie jakikolwiek inny zakład pracy gdzie więcej jest kierowników niż pracowników? A może słyszeliście o jednostce gdzie pracownikowi płaci się pensję za pracę której nie wykonuje?
  Czy można się dziwić że takie coś nie działa?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama