statystyki

Czy można wcześniej wypowiedzieć terminową umowę najmu

autor: Teresa Siudem10.01.2012, 11:07; Aktualizacja: 10.01.2012, 13:52

Czytelnik wynajął lokal mieszkalny na czas określony. Najemca wypowiedział umowę najmu na początku stycznia 2012 r. W umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania. Czy najemca może wypowiedzieć umowę? Kiedy takie prawo ma wynajmujący?

Reklama


Reklama


Jeśli strony zawarły umowę najmu lokalu mieszkalnego na określony czas, wygasa ona po upływie terminu, na jaki została zawarta. Najemca nie może więc wcześniej wypowiedzieć umowy, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności uprawniające go do takiego działania. Może on to zrobić bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeśli wady najętego lokalu są takie, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o tych wadach. Takim zagrożeniem może być np. ulatniający się gaz lub pękająca ściana w budynku.

Prawo do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów ma też najemca, jeśli w chwili wydania mu lokalu miał on wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie jego używanie. Także gdy takie wady powstały później, a wynajmujący mimo zawiadomienia go nie usunął ich albo jeśli wady te usunąć się nie dadzą. Może być to na przykład uszkodzona instalacja grzewcza lub zniszczony dach, który nie chroni przed opadami. Najemca nie ma jednak prawa wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów, gdy wiedział o tych wadach, zawierając umowę.

Lokatorowi jest łatwiej wypowiedzieć umowę najmu, gdy została ona zawarta na czas nieoznaczony. Zastosowanie mają w tym przypadku przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Dla przykładu jeśli najemca chce zakończyć najem 31 stycznia 2012 r., powinien był złożyć wypowiedzenie najpóźniej do końca października 2011 r.

W trudniejszej sytuacji jest właściciel lokalu. W jego przypadku stosuje się przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nimi może on wypowiedzieć umowę najmu, jeśli najemca:

● pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód; niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

● jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub

● wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Podstawa prawna

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266).

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) .

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • MG(2012-01-11 08:21) Odpowiedz 00

  I to wyjaśnia, dlaczego większośc ludzi wynajmuje na gębę, a nie na umowę. Trzy pełne okresy rozliczeniowe w mieszkaniu o duzych kosztach, może puścic właściciela z torbami. A po 2-3 latach, gdy sąd łaskawie orzeknie eksmisję, poniesie jeszcze jej koszty, jesli komornik ja przeprowadzi, bo to dla niego żaden zarobek. Państwo prawa.

 • wynajmujący(2012-01-13 11:42) Odpowiedz 00

  Tylko dlaczego w artykule nie ma nic powiedziane o kosztach ???
  Jeżeli lokator wyprowadza się wcześniej niż to jest w umowie a nie z powodu stanu lokalu - do jakiego czasu powinien opłacić czynsz??
  Logicznie do czasu podanego w umowie powinien opłacać czynsz pomimo że się wyprowadził. Albo zapłacić jakąś karę umowną.
  Ale o tym nigdzie się nie pisz - a ten artykuł to przykład w jaki sposób zapełnia się gazetę "nowomową"
  Również nigdzie nie można spotkać rzeczowej umowy zapewniającej równość obu stron - tylko jakieś "bełkot dziennikarski" nie poruszający podstawowych problemów. Aby się nie narazić lokatorom "świętym krowom" w Polsce.
  A GP przoduje w "bezpciowych" artykułach

 • hirek(2012-01-17 04:58) Odpowiedz 00

  Bo na takie pytania powinien odpowiadać prawnik, a nie gazeta, nawet jeśli tytułuje się "prawna"

 • autorka(2012-01-23 13:52) Odpowiedz 00

  Do Wynajmującego:
  Proszę przeczytać początek mojego tekstu: "Jeśli strony zawarły umowę najmu lokalu mieszkalnego na określony czas, wygasa ona po upływie terminu, na jaki została zawarta. Najemca nie może więc wcześniej wypowiedzieć umowy, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności uprawniające go do takiego działania. Może on to zrobić bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeśli wady najętego lokalu są takie, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników..."
  To oczywiste przecież, że skoro umowa najmu wygasa po upływie terminu na jaki została zawarta, to do tego momentu - czy lokator będzie mieszkał w tym lokalu czy nie - jest zobowiązany do płacenia czynszu. Istotą umowy najmu jest zapłata czynszu. Niestety, jeśli lokator wyprowadzi się wczesniej i nie ureguluje należości, wynajmującemu pozostaje dochodzenie roszczeń na drodze sądowej

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama