statystyki

Aplikacja ogólna: o to pytano dzisiaj kandydatów podczas testu

autor: Mateusz Adamski05.10.2011, 12:24; Aktualizacja: 07.11.2011, 11:47

Ponad dwa tysiące osób przystąpiło w środowy poranek do organizowanego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury egzaminu na aplikację ogólną.

reklama


reklama


Najwięcej pytań w tegorocznym teście przygotowano z prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa karnego oraz postępowania karnego. Zdający narzekali zwłaszcza na szczegółowość pytań z zakresu Kodeksu Spółek Handlowych. 

Kandydatów zaskoczono m.in. pytając o rozporządzenie  Rady (WE), tzw. „rozporządzenia Bruksela II” dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

Wyniki testu mają być znane za tydzień. Wówczas kandydaci na aplikację ogólną dowiedzą się czy zakwalifikowali się do drugiego etapu, który zaplanowano na 26 października.

Konkurs na aplikację ogólną jest przeprowadzany w Warszawie. Składa się z dwóch etapów. W środę kandydaci rozwiązywali test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa. Osoby, który zdobędą 120 punktów zostaną dopuszczone do drugiego etapu. Decyzja o ustaleniu takiego minimum uzasadniana jest zmniejszonym limitem przyjęć na aplikację ogólną w stosunku do ubiegłego roku (z 300 do 200 miejsc), a także znacznym zwiększeniem liczby kandydatów zainteresowanych naborem na aplikację ogólną.

Kandydaci, którym się uda zdobyć 120 punktów 26 października napiszą pracę, która sprawdzi umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Spośród nich do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dostanie się 200 osób. Właśnie taki limit wyznaczył Minister Sprawiedliwości. 

W 2010 r. do konkursu na aplikację ogólną zgłosiło się 1 391 osób. W tym roku do konkursu zostało dopuszczonych 2 015 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • ela(2011-10-05 12:46) Odpowiedz 00

    Może dziennikarze zainteresowaliby się, dlaczego nie ustalon limitu przyjęć na drugi rok - aplikakację sędziowską albo prokuratorską. Kończy się pierwszy rok, a aplikanci wciąż są w niepewności, czy szukać pracy, czy będą mogli kontynuować naukę w KSSiP.

  • tm(2011-10-06 17:18) Odpowiedz 00

    Jeśli o mnie chodzi to nie jestem zwolennikiem rozstrzeliwania za byle co, ale wojna bracie to nie majówka, jeśli ktoś z was żywi kryminalny zamiar bycia posługiwaczem w sądzie przez 6 lat, za zmniejszone i bagatela niewielkie stypendium, od grudnia 1800 zł, nazywając to najwyższym szczęściem, podporzątkowując swoje życie prywatne temu celowi, to zaczynam wątpić, czy można nazwać go zdrowym człowiekiem, czy człowiekiem, czy nie stanowi od czasem drewna na opał pod rozwój kpitalistycznych, rynkowych form własności.

  • zucco(2011-10-07 15:18) Odpowiedz 00

    4: m z IP: 62.233.209.* (2011-10-05 14:44)

    no właśnie i po co te wszystkie nakłady gdy nie ma naboru na aplikacje specjalistyczne ! Stary system szkoleń aplikantów sędziowskich był:
    a) sprawdzony
    b) tańszy
    c) konkretny

    d) niekonstytucyjny (co powinnaś/-eś wiedzieć, chcąc wybrać się na taką aplikację jak ogólna, nie sądzisz?)

  • tm(2011-10-06 23:53) Odpowiedz 00

    W zeszłym roku na ogólnej dostaliście trochę więcej kasy, ale teraz to jest mało a mają zmniejszyć do 2700 zł

  • tm(2011-10-06 23:50) Odpowiedz 00

    Ostatnie pytanie, czyli na specjalistycznej-poziom zajęć, ich szczegółowość oraz staranność w ich prowadzeniu jest co najmniej podobna. Właściwie zapytam wprost-ci sami wykładowcy. Bo jeśli tak, to z radością wrócę do notariatu, zwłaszcza, że tam nowe światło się zapaliło.

  • autor widmo(2011-10-06 21:00) Odpowiedz 00

    A tak serio to uważam, że ogólna to wcale niezły pomysł, pod warunkiem, że zupełnie zmieni się jej program, przede wszystkim zmniejszy liczbę praktyk do 4, góra 5.

  • autor widmo(2011-10-06 20:57) Odpowiedz 00

    Nieźle, gdyż swojego życia nie podporzątkowałem wyłącznie pracy..O przepraszam - PodporząDkowałem :D Prawie Ci się udało mnie zmylić

  • tm(2011-10-06 20:18) Odpowiedz 00

    autor widmo. pytanie do Ciebie. Jak się czujesz w roli posługiwacza? czy po 30 l. nadal będziesz posługiwał? cz może będziesz już, no kim?

  • kit(2011-10-06 17:28) Odpowiedz 00

    Aplikacja ogólna jest pomyłką.

  • tm(2011-10-06 17:22) Odpowiedz 00

    miało być"kapitalistycznych form produkcji i podziału pracy

  • autor widmo(2011-10-06 15:38) Odpowiedz 00

    Co ty nie powiesz. Byłem świeżo po studiach jak się dostałem na ogólną, a teraz jestem na specjalistycznej. Wylewaj swoje żale gdzie indziej, aplikancie KSSiP

  • m(2011-10-05 14:44) Odpowiedz 00

    no właśnie i po co te wszystkie nakłady gdy nie ma naboru na aplikacje specjalistyczne ! Stary system szkoleń aplikantów sędziowskich był:
    a) sprawdzony
    b) tańszy
    c) konkretny

  • aplikant KSSiP(2011-10-06 14:37) Odpowiedz 00

    Nalezy zlikwidowac aplikację ogólną i wprowadzić oddzielny nabor na sedziowska, prokuratorska i referendarską. Najpierw musielismy sie nameczyc zeby dostac sie na ogolna a po roku nam podziekują nie ogłaszając naboru na specjalistyczną. W chwili obecniej panstwo poszukuje asystentow a nie sedziow. Zalosne jest to, że nie napisanie jakiejs bzdury na sprawdzianie lub zly charakter pisma zadecyduje o braku awansu na specjalistyczna. SKoro przyjęto 300 osob to kazdy powinien sie dostac dalej!!!Swiezo upieczeni absolwenci nie maja szans w Kssip!!!

  • ola(2011-10-06 11:52) Odpowiedz 00

    "oto pytano" czy może "o to pytano". ale po co ortografia, prawda? :-) pisałam test, faktycznie, prosty nie był, trzeba będzie rok się jeszcze pouczyć. a tymczasem do pracy, rodacy!

  • Tyrteusz(2011-10-05 20:58) Odpowiedz 00

    Obyś nie musiał czekać za długo, przed trzydziestką już trzeba mieć jakieś dokonania i przyzwoity status zawodowy, np. być notarem, adwokatem, radcą lub komornikiem. Głupio być, asystentem sędziego, prokuratora, aplikantem itd. Tak więc, drogi kolego:)

  • po prostu(2011-10-05 20:31) Odpowiedz 00

    a ja poczekam aż zlikwidują ten uwłaczający godności system i wtedy wybiorę się na aplikację sędziowską :) póki co nie mam zamiaru uczestniczyć w tym "dziwactwie"! dziękuję za uwagę :)

  • t.(2011-10-05 19:23) Odpowiedz 00

    Popieram restauracje starego systemu. Nawet jego wynaturzenia były miłe i do zaakceptowania. Tymczasem, bezsens i bezcel obecnej aplikacji wręcz bije w oczy.

  • adam(2011-10-05 18:51) Odpowiedz 00

    Nikt nie pomyślał, że aplikacja ogólna nie przygotuje nikogo do pracy jako asystent prokuratora. W ogóle z punktu widzenia chętnych do zawodu zarówno prokuratora jak i tamtejszego asystenta ta aplikacja to zupełna paranoja.

  • Tyrteusz(2011-10-05 17:04) Odpowiedz 00

    Zgadzam się w całości z przedmówcami, KSSiP nie wydaje się nam trafionym pomysłem, bynajmniej nie dla tego, że coś tam nie pasuje, jest niepewne, czy zakamuflowane. Po prostu to zła konstrukcja. Przywrócić aplikacje sądową, prokuratorską i referendarską. znieść ogólną oraz znieść sam Kssip. Pozostawić stypendium i ustalić listę sądów i jednostek prokuratury dających rękojmie w zakresie szkolenia aplikantów i tylko tam wysyłać aplikantów.

  • asdfghjk(2011-10-05 13:51) Odpowiedz 00

    Aplikacja ogólna jest pomyłką. Po jej ukończeniu nikt nie zostanie referendarzem, bo po pierwsze nie przygotowuje ona do wykonywania tego zawodu, a po drugie nie będzie wolnych etatów. Po jej ukończeniu nikt nie zostanie asystentem, bo w czasie aplikacji [przygotowywania do wykonywania zawodu asystenta] aplikant dostaje stypendium wyższe, niż pensja którą otrzymuje asystent [wykonywanie zawodu]. Poza tym do wykonywania zawodu asystenta wystarczy trzymiesięczne przeszkolenie - 12 miesięczny kurs zwany aplikacją ogólną jest zbędny. Każdy kto startował (startuje) na aplikację ogólną chce być sędzią, bądź prokuratorem. A tu niespodzianka. Zaraz koniec aplikacji, a limitów przyjęć na aplikacje specjalistyczne w dalszym ciągu brak. W takiej sytuacji nie można mówić w żaden sposób o poważnym podejściu MS do aplikantów ogólnych. Niestety realia nie pasują do wizji twórców nowego modelu kształcenia. Zlikwidować ogólną, zorganizować oddzielny nabór na sędziowską, referendarską i na ogólną, a wtedy być może miałoby to sens.