statystyki

Notariusze biednieją

autor: Ewa Ivanova29.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 29.09.2011, 09:49

Rynek nieruchomości przeżywa stagnację, maleje liczba aktów notarialnych. Rejenci narzekają na otwarcie zawodu i niskie stawki za czynności. Ministerstwo: wykonywanie zawodu notariusza nadal jest dochodowe.

Reklama


Reklama


Wyraźnie spada liczba podpisywanych aktów notarialnych. Coraz więcej notariuszy płaci zaledwie minimalne składki do swych izb, bo spadają im obroty. To pierwsze dowody na to, że recesja uderza po kieszeni również rejentów.

– Są dwie przyczyny takiego spadku. Zakończyła się akcja masowego wykupu mieszkań spółdzielczych za złotówkę. Drugą przyczyną jest recesja na rynku obrotu nieruchomościami – ocenia Jacek Przetocki, notariusz z Chełma, wiceprezes Stowarzyszenia Notariuszy RP.

Sytuacja może się pogorszyć, bo w 2012 r. na rynek wejdzie prawie tysiąc osób, które dostały się na aplikację notarialną. Liczba notariuszy wzrośnie więc o jedną trzecią, zamiast dzisiejszych dwóch tysięcy będziemy mieć trzy tysiące rejentów.

Dlatego już dziś wielu aplikantów zadaje sobie pytanie, czy będą w stanie sami utrzymać się na rynku.

– W stolicy jest już ciasno. Patrzymy, co będzie dalej. Rzeczywiście notujemy spadek liczby aktów. Mój patron ratuje się dokonywaniem czynności wyjazdowych – wyznaje aplikant notarialny.

Tych obaw nie podziela Ministerstwo Sprawiedliwości.

– W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się wzrostu liczby aktów prawnych. Stanie się tak, jeśli prezydent podpisze ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Ustawa ta wprowadza definicję umowy deweloperskiej oraz zasadę, że ma być ona zawierana w formie aktu notarialnego.

– Wejście w życie tych przepisów zapewne wpłynie na ponowne zwiększenie liczby aktów – podkreśla minister.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • prawnicy to zlodzieje(2011-10-02 19:11) Odpowiedz 00

    do tribal: tak bronisz prawnikow, to moze wytlumaczysz dlaczego przez 20 lat nie musieli placic podatkow? dopiero od roku zlodzieje prawnicy i zlodzieje lekarze maja obowiazek miec kase fiskalna i placic podatki od rzeczywistych dochodow... nie chodzi o to zeby zabrac kase komus kto ciezko na nia pracuje, ale o to zeby zabrac przywileje cwaniakom, pozwolic aby to rynek ksztaltowal ilosc prawnikow, notariuszy i ich zarobki, tak jak to jest w innych zawodach, gdzie sa ludzie takze po wielu latach studiow, i rowniez jaka wielka odpwoedzialnosc za swoja prace, powtarzam, prawnicy to banda zlodziei, ktora broni swoich przywilejow uzyskanych jeszcze w PRLu

  • aina(2011-09-29 14:29) Odpowiedz 00

    @as - obrocie a nie przychodzie - spora różnica

  • stop urzędasom!!!(2011-09-29 20:51) Odpowiedz 00

    HAHAHA...więcej pokory ,POKORY... URZĘDASY szczególnego zaufania społ. !! zobaczcie jak ludzie tyrają za 2tys. a WY rzygacie kasą !!!

  • notariusz to zawod na wymarciu(2011-09-29 17:53) Odpowiedz 00

    Notariusz to taki gosciu co umie czytac i pisac ze zrozumieniem, choc nie zawsze. Jego usluga byla potrzebna w XIX wieku kiedy to wielu ludzi bylo analfabetami. Teraz ta jego robote moze odwalic kazdy przez internet, zarejestrowac sprzedaz domu, zaplacic podatek itd itp. A dokumenty urzad powinien przyslac do domu. Notariusz to zawod na wymarciu, podobnie jak kierowca dorożki. Notariusze zarabiaja mnostwo kasy tylko dzieki temu ze prawo w Polsce traktuje ludzi jak przyglupow, ktorzy nie umieja czytac ani pisac, i daja sie doic jak debile. Za akt notarialny sprzedazy wiejskiej chatki bez ubikacji i kanalizacji, z potwierdzeniem od agencji rolnej ze rezygnuje z prawa pierwokupu placi sie ok 8000 zl z podatkiem. Za co? Robol musi charowac pol roku zeby odlozyc na zaplate za pol godziny pracy notariusza. Tylko dlatego ze urzednicy nie chca zniesc tego zawodu!!!

  • joanna n.(2011-09-29 17:30) Odpowiedz 00

    Spadek zarobkow z 30.000zl m-nie do 10.000 rzeczywiscie jest bolesny, ale ten porzadek juz dawno powinien byc zrobiony...To sie nazywa konkurencja a nie monopol pod ochrona prawa. Dla przykladu w USA prawnik za "closing" akt notarialny pobiera 50% najnizszego wynagrodzenia czyli 600zl i ma duza wieksza odpowidzialnosc niz w Polsce.

  • rozczarowany(2011-09-29 17:17) Odpowiedz 00

    Notariusz nie ma odpowiedzialności prawnej za to co robi. Czyli jego wartość dodana do umowy jest żadna. Gdy się pan nOtariusz pomyli to można najwyżej na drodze cywilnej próbować dochodzić swoich roszczeń, a ta jak wiadomo jest długa i kręta. Wniosek, moim zdaniem jest jeden trzeba znieść aplikacje dla tych darmozjadów i uwolnić rynek, aby ceny poszły w dół. Po co przepłacać...

  • JL(2011-09-29 15:09) Odpowiedz 00

    haha - biedaczki:(

  • legalista(2011-09-29 15:01) Odpowiedz 00

    Proszę o rzetelne informacje poparte dowodami a nie plotkami i .To jest normalna praca i podlega prawom rynku ale kiedy pasuje władzy to notariusz ma misję a jak nie pasuje to jest działaczem gospodarczym ze związanymi rękami przez przepisy. Zarobki niegdysiejsze nie wrócą , brak jest polityki rozmieszczenia kancelarii i współdziałania i współdecydowania z samorządem notarialnym o tym, populizm za wszelka cenę doprowadzi do rozczarowań młodych prawników bo już jest ich nadprodukcja, zadziała selekcja naturalna ,najmocniejsi zostaną inni znikną

  • lu(2011-09-29 14:40) Odpowiedz 00

    Ile lat według was potrzeba aplikować, żeby wypełnić na przykład szablon pełnomocnictwa? :))))
    I ile to wypełnienie szablonu powinno kosztować?
    Monopol notarialny ogranicza Polakom dostęp do podstawowych instytucji prawnych. Nikt nie chce przepłacać za przybicie pieczątki, więc ludzie nie korzystają.

  • - as(2011-09-29 14:08) Odpowiedz 00

    nierentowność kancelarii, przy przychodzie ok. 28000 zł miesięcznie, śmiech na sali, może trzeba obniżyć koszty, np. mniejsza kancelaria, samemu sporządzać akty, wziąć tańszy samochód w leasing, zatrudniać mniej osób

    poza tym skąd ta liczba, że wkracza tysiąc osób na rynek,

    informacja wyssana z palca i podana pod publikę, gdyż to, że 1000 osób zdaje egzamin, nie oznacza, że wszyscy go zdadzą, a przy tym później trzeba dostać się na asesurę - mój kolega ponad rok czekał, a nie ubiegał się o nią konkurując z 999 osobami, a zatem są skuteczne metody ograniczania dostępu do zawodu

  • Adw.(2011-09-29 21:49) Odpowiedz 00

    Dla dobra społeczeństwa należy znieść monopol i zezwolić prawniikom na otwieranie kancelarii notarialnych a szczególnie adwokatom.

  • wniosek(2011-09-29 14:00) Odpowiedz 00

    Całą kupę czynności notarialnych można dokonać przed wójtem. Wójtem, który nawet nie musi mieć wykształcenia, o prawniczym już nie wspominając.
    Całą masę dokumentów de facto sporządzają panie w sekretariatach - często bez wykształcenia wyższego.

    Wniosek - do wykonywania zawodu notariusza, wykształcenie wyższe jetst zbędne.

  • stop notariatokracji(2011-09-29 13:55) Odpowiedz 00

    Do roboty notariusza to nawet nie potrzeba prawnika. Ile razy byłem u notariusza, to wszsytkie dokumenty sporządzała pracownica ze średnim wykształceniem. Wielko pan notariusza czytał, byki w szablonie poprawiali klienci, a notariusza kasował ciężką kasę za pięciominutowy "wysiłek głosowy".
    W tej całej zabawie był elementem zupełnie zbędnym. Gdyby jego sekretarka sporządziła umowę, a my byśmy ja podpisali i zanieśli do sądu - było by dokładnie tak samo.

  • a(2011-09-29 13:39) Odpowiedz 00

    Odnośnie tych dwóch komentarzy:

    "Smieszne sa te komentarze, ze notariusz zarabia majatek za chwile postukania w klawiature. Szkoda, ze nikt nie bierze pod uwage ogromnej odpowiedzialnosci jaka przyjmuje na siebie za ten jeden nawet podpis. Placisz, ale kupujesz sobie swiety spokoj bo to notariusz odpowiada za wszystko."

    "90% umów to sztampa, ale na tych 10% można się tak śliznąć"

    Wielka odpowiedzialność i można się poślizgnąć? Może i tak, ale faktem jest, że co najmniej w Warszawie większość deali jest robiona przez kancelarie radcowskie/adwokackie etc. Notariusz obsługuje i najczęściej widzi umowę dopiero na kilka dni przed terminem, kiedy wszystko (w założeniu) jest już dopięte i sprawdzone (pod względem prawnym). Wielka odpowiedzialność? Widać tą wielką odpowiedzialność i aktywność notariuszy przerabiających projekty umów wysłanych przez kancelarie na wzór "notarialny" i do tego jedynie się ograniczających. Odpowiedzialność? Może i jest, ale raczej mało kto pójdzie żądać odszkodowania od notariusza ubezpieczonego bodajże na milion złotych, kiedy może pójść do kancelarii ubezpieczonej na kilkadziesiąt/kilkaset milionów...

  • jan(2011-09-29 13:13) Odpowiedz 00

    Zawsze mogą zmienić zawód !!!

  • myto(2011-09-29 12:59) Odpowiedz 00

    Przeciez to jest śmieszne. Moj teść jest notariuszem i kosi 30-40.000 pln miesiecznie na czysto po podatkach czynszach płacach itp.!

    Teraz byl egzamin na aplikacje notarialną - zdało 10% - przeciez to jest SKANDAL - test został zrobiony masakrycznie trudny po to własnie by wykosic przyszłą konkurencję.

    I co - jak bedzie 1000 wiecej notaruszy (1/3 wiecej) to bedzie zarabial 1/3 mniej czyli jakies 25.000 do 30.000 !!!

    wiem ze apetyt rosnie w miare jedzenia, ale ludzie opamietajcie sie - przeciez te egzaminy i utrudnianie wejscia do zawodu to dzialania MAFIJNE !!

    i to mowia i robia prawnicy ... pozałowania godne

  • aplikantkam(2011-09-29 12:59) Odpowiedz 00

    po lekturze dzisiejszych newsow dotyczacych notariuszy mam powazne watpliwosci czy osoby ktore je pisaly maja chocby znikome pojecie o prawie a co dopiero ukonczone studia prawnicze, porazka jednym slowem

  • obserwator(2011-09-29 12:32) Odpowiedz 00

    Skoro jest stagnacja to państwu powinno zależeć na ożywieniu gospodarczym, a wtedy ten tysiąc aplikantów nie byłby w ogóle odczuwalny.

  • jan_bez_ziemi(2011-09-29 20:46) Odpowiedz 00

    @41
    po lekturze twojego komentarza przekonałem się że zawód notariusza jest potrzebny i jeszcze długu będzie potrzebny. Analfabetyzm jeszcze nie zginął!!!

  • :)(2011-10-02 16:35) Odpowiedz 00

    A może zrobimy im paczki na święta ?