W poniedziałek protest sędziów i prokuratorów przeciwko zamrożeniu waloryzacji płac

10.07.2011, 13:47; Aktualizacja: 10.07.2011, 14:10

Wyrażenie sprzeciwu wobec rządowych planów zamrożenia waloryzacji płac sędziów i prokuratorów oraz przyjętych niedawno przez Sejm zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych - to główne cele zapowiedzianego na poniedziałek protestu sędziów i prokuratorów.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • ola(2011-09-18 21:23) Zgłoś naruszenie 00

    Boże czy nikt nie potrafi zrozumieć, że to nie tylko protest prokuratorów i sędziów, ale także kadry administracyjnej. Ja mam 18-letni staż pracy, wyższe wykształcenie i zarabiam 1600 zł na ręke. Czy to jest dużo i zwariowałam, że domagam się podwyżki? A każdy pracownik prokuratury również jest podatnikiem, i tak niestety jest, że podatki się płaci i nikt tego nie zmieni!!!

    Odpowiedz
  • Aniol_Stroz(2011-07-20 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Placic i wymagac.Co jest wart szef prokuratury, w ktorej nie potrafi ustalic zlodzieja okradajacego prokuratorow? Co jest wart prezes sadu, w ktorym pracuje sedzia zwasniony z rodzina? Co jest wart ojciec prokuratorki i sedziego, ochroniarz, lawnik sadowy , notoryczny spioch?

    Odpowiedz
  • waldemor1(2011-07-11 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wara od moich pieniędzy!!! Toga to nie powód by mnie okradać. Chcecie więcej to proszę do bogatszych krajów. Spadać

    Odpowiedz
  • morell(2011-07-11 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Macie takie sądy, na jakie zasługujecie. Tak ,to prawda, że jako podatnicy opłacacie pracę sędziów, a ponieważ tak dziadowsko im płacicie, to macie tyle ile są warte wasze pieniądze.
    I nie zdajecie sobie sprawy, że sąd może być dla was ostatnią deską ratunku przed opresyjną władzą. Piłujcie dalej gałąź, na której siedzicie, może się uda nie spaść i portek nie zamoczyć.

    Odpowiedz
  • Sęzia(2011-07-11 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiadam DELELE. Sędzia ma czas pracy mierzony zadaniami do wykonania.Jest niemożliwe ,żeby był w stanie jeszcze pracować na drugim etacie, a ponadto blo0kuje etat innemu prawnikowi.Nawiasem mówiąc dlaczego sędzia nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia a na uczelni tak.Chodzi o prof sędziów SN, którzy sobie takie prawo załatwili.

    Odpowiedz
  • delele(2011-07-11 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Sędzia: nie widzę sensu zwalniania za prace na uczelniach - jednak nauka jest pewna wartością dodaną. Ale uważam, że skandalem jest prowadzenie przez sędziów szkoleń dla radców i adwokatów - tak naprawdę pełnomocników stron. Żeby było śmieszniej, te szkolenia prowadzą niemal wyłącznie sędziowie SN albo funkcyjni. Nie wiem, czy prezes SSO z założenia jest lepszy merytorycznie od liniowego rejonowego, skoro od kilkunastu lat sądzi sporadycznie... Wejdźcie na strony izb radców albo adwokatów - niektórzy prezesi i przewodniczący szkolą od lat.

    Odpowiedz
  • zulka(2011-07-11 01:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie lubie Kaczyńskiego, ale faktem jest, że za jego rządów jego ducha odczuwało sie w sądach. Sądy lepiej pracowały bo każdy sie bał.

    Odpowiedz
  • Sędzia(2011-07-11 01:29) Zgłoś naruszenie 00

    Należy zwolnic sędziów którzy równocześnie pracują na uczelniach. To oczywista oczywistość.Następnie zrównać wynagrodzenie sędziów różnych szczebli a przynajmniej spłaszczyć wynagrodzenie.Jakie jest uzasadnienie dużych zarobków sędziów apelacyjnych czy administracyjnych? Ciężka praca jest w rejonach! To też wszyscy wiedzą.Zlikwidować dodatki funkcyjne bo albo funkcja albo praca.Jest grupa sędziów która bawi się w w Warszawie na naradach, zebraniach,albo szkoleniach ,kursach itd.

    Odpowiedz
  • jagoda(2011-07-11 00:13) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo mui sie podoba opinia nr 2 i 12 to swieta prawda ja to bym najpierw zmienila caly rzad bo oni biora ogromne pieniadze nic nie robia i za nic nuie odpowiadaja a jesli codzi o sedziow to sa dobrzy pracujacy i sa lebry ktorzy tylko siedza na zwolnieniach lekarskich caly ten uklad jest chory zobaczcie jak wyglada wybor w KRS tam sie tylko licza wiadomo co a pracowici mlodzi ludzie moga tylko pomarzyc o stanowisku tam treba zmienic procedure wyboru tylko kto sie tym zajmie jakiego rzadu chcielismy taki mamy

    Odpowiedz
  • Montsegur(2011-07-10 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    @autopsja

    Nie pisz bzdur. Badania wskazują, że ci, którzy naprawdę mieli kontakt z sądami mają o nich zdecydowanie pozytywną opinię. Negatywne powtarzają ludzie, którzy nigdy w sądzie nie byli, ale wiedzą że sędziowie to niedouczone, skorumpowane nieroby.

    Odpowiedz
  • Autopsja(2011-07-10 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie i prokuratorzy mają najgorszą opinię z posród urzedów. Mówi wam to coś, panowie sędziowie i prokuratorzy. PRAWDA ma 100% racji. Wiem to z autopsji. Łaski nie robicie, ze "pracujecie". Teraz zasłuzcie, zeby o Was mówiono lepiej, bo niedługo, to Was trzeba bedzie zmienic, na nowszy model.

    Odpowiedz
  • Bert(2011-07-10 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    Po 1989r. wszystkie liczace się partie i prominentni politycy demonstrowali wieksze lub mniejsze lekcewazenie dla prawa i praworządności. Afery były i są zmiatane pod dywan. Prokurator Genralny dopiero co przestał być Ministrem Sprawiedliwości, co było kuriozum na skalę światową. A prokuratura korupcję ściga póki co w stowarzyszeniach piłki nożnej. 25.000 służb specjalnych nie kontroluje nikt, jeno Pan Premier. Mamy w kraju "kulturę oszustwa i hipokryzji", a większych i mniejszych oszustów mozna liczyć w miliony. Sędziowie i prokuratorzy ex definitione nie pasują do tej kultury. Więc niech sie w ogóle cieszą, że wolno im odpłatnie pracować. Bo powinni pracować za friko, skoro mają takiego hopla.

    Odpowiedz
  • protestujący(2011-07-10 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiedź do PRAWDY: jakbyś popracował trochę w wymiarze sprawiedliwości to być wiedział, że duże grono bezrobotnych to bezrobotni z wyboru. Pozostałych trzeba wspierać, nikt temu nie przeczy.
    Odnośnie waloryzacji: tak, jest niezbędna. Jeśli rząd i parlament obniżą swoje wynagrodzenia, a premier przestanie co tydzień latać rządowym samolotem do Gdańska, to Sędziowie i Prokuratorzy pewnie by znieśli to zamrożenie waloryzacji. Ale ze swojego garnka nikt nie zabiera.
    Odnośnie pracujących za minimalną- jest to duży problem i trzeba podwyższyć te płace, zdecydowanie! Ale nie porównuj wynagrodzeń Sędziów do wynagrodzeń osób pracujących za minimum. Jeśli potrafisz być uczciwy w swoich sądach to porównaj wynagrodzenia Sędziów z wynagrodzeniami np. operatorów wózków widłowych, albo sprzedawców samochodów. Z całym szacunkiem dla ich pracy, ale zarabiają 1. więcej, 2. nie wymaga się od nich studiów i aplikacji i 3. nie decydują o ludzkim życiu, "w imieniu Rzeczpospolitej".

    Odpowiedz
  • jus(2011-07-10 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    Na bruk? To do kogo przyjdziesz, jak Cię napadną, okradną itd.? Wiecie jaki jest największy problem polskiego wymiaru sprawiedliwości? Właśnie ten brak szacunku, jaki przedstawiacie. Dlaczego procesy ciągną się tak długo? Bo się nie stawiacie! W cywilizowanym kraju wezwanie Sądu czy Prokuratora to rzecz święta. A Wy go w kosz. Macie taki wymiar sprawiedliwości, na jaki zasługujecie. Najpierw trzeba zmienić swoją postawę, a potem wymagać od innych. Ale najlepiej wylewać anonimowe żale na forum. Łatwiej, taniej i można być "kimś"! Jeden z drugim, tacy odważni, idźcie jutro do Sądu i Prokuratury i powiedzcie wprost, z czym macie problem. Nie wszyscy protestują, ktoś Was wysłucha. Macie odwagę?

    Odpowiedz
  • PRAWDA(2011-07-10 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Cała budżetówka w tym kraju zwariowała!!! Wszyscy uważają że im się należy, gó...o wam się należy! Jesteście na garnuszku faktycznie pracujących podatników. Oczywiście rozumiem że też jesteście potrzebni ale w dobie kryzysu należałoby się zastanowić czy waloryzacja jest niezbędna do waszej egzystencji? Wiele osób pracuje za minimalną krajową nie mówiąc już o rzeszy bezrobotnych...

    Odpowiedz
  • podatnik(2011-07-10 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się nie podoba taka płaca, to żegnamy, przecież jest rynek pracy, szukajcie sobie innej jak wam płaca nie odpowiada. Jest kryzys i wszyscy musimy się pogodzić z tym że coś stracimy przez to.

    Odpowiedz
  • Kasta nieudaczników i nieuków.(2011-07-10 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dać im po 40 tyś jak górnikom i stoczniowcom i na bruk . Połowa to fuchy bezprodukcyjne załatwione przez rodzinne klany. Tak zarabiają na lewo. Dziwne ,że każdy adwokat porozumiewa się z sędzia przed rozprawą .

    Odpowiedz
  • Leon(2011-07-10 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze mogą się zwolnić .Na ich miejsce tysiące młodych , chetnie przyjmnie bezpieczeństwo ekonomiczne . Mogą dorobić na zmywaku Mc - powodzenia

    Odpowiedz
  • a(2011-07-10 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    kwoty wynagrodzeń adwokatów za sprawy prowadzone z urzędu nie były podwyższane od 2001 r. Może je też należałoby zwaloryzować.

    Odpowiedz
  • BB Johnson(2011-07-10 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce mamy najwięcej sędziów na świecie a procesy trwają latami. To oczywiście wina systemu a nie samych sędziów którzy sporą część czasu poświęcają na takie wymagające tytułu sędziego czynności jak potwierdzenie poprawności awizowania listów. Rozwiązaniem jest nie podwyżka wynagrodzeń sędziów, KTÓRA NIC ZWYKŁEMU OBYWATELOWI NIE DA a tylko osłodzi durnotę pracy sędziom, a reforma systemu sądownictwa która pozwoli 2/3 sędziów wywalić a pozostałym lepiej zarabiać za pracę która faktycznie będzie wymagała ich kwalifikacji. Za stawianie pieczątek na prawdę nie trzeba płacić 9000zł miesięcznie + przywileje emerytalna. Tyle można płacić za sądzenie ale bez rewolucji tego się nie da zrobić.

    Odpowiedz