Zmiany w użytkowaniu wieczystym. Będzie łatwiej wykupić grunty

autor: Ewa Ivanova08.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 10.07.2011, 12:51

Jeszcze przed wyborami parlamentarzyści chcą przyjąć zmiany, które ułatwią użytkownikom wieczystym wykup gruntów i ograniczą horrendalne podwyżki rocznych opłat. Wczoraj nadzwyczajna podkomisja zajmowała się aż trzema projektami zaproponowanymi przez posłów. Swoje pomysły przedstawiła Lewica, PiS i Platforma. Posłowie uznali, że główny będzie teraz projekt PO.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • ja(2011-07-09 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    hurra. nsreszcie

    Odpowiedz
  • d(2011-07-09 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    ...nareszcie co?

    Odpowiedz
  • maria(2011-07-08 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie posłowie przydałoby sie wam więcej wiadomości z zakresu prawa a nie puste klepanie. Przed każdymi wyborami manipulujecie przy tej ustawie. I tworzycie wieksze bagno niż było.Wyborów i tak nie wygracie.

    Odpowiedz
  • Działkowicz(2011-07-08 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy będą uwłaszczeni działkowcy użytkujący działki POD czy ROD ? To zawsze była kiełbasa przedwyborcza, a później nici z tego.

    Odpowiedz
  • Fix(2011-07-08 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    To typowy szum propagandowy PO-pulistów przed jesiennym głosowaniem.

    Podobnie było w przypadku tzw. "rewolucji w spółdzielniach mieszkaniowych"
    Najpierw było dużo szumu propagandowego, a na końcu jak zwykle "kicha".

    Wiarygodność PO-pulistów staje się mniejsza od zera.

    Fakty przemawiają za tym, że PO-puliści w rzeczywistości są utrwalaczami realnego socjalizmu np. kolektywnej formy własności, jaką jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego nie zna cywilizowana Europa.

    P.S.
    - dla pełnej przejrzystości dopiszę, że sam byłem wyborcą tej opcji, ale skoro nie chcą lub nie potrafią skutecznie zreformować spółdzielczości mieszkaniowej oraz definitywnie przekształcić użytkowania wieczystego w prawo własności, to nie widzę powodu, aby ich dalej wspierać.

    Odpowiedz
  • jacyk(2011-07-08 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Załóżmy jednak, że użytkownik, z różnych względów płaci od wielu lat za sporą działkę przemysłową bardzo mało, a teraz gmina chce tę opłatę urealnić, tj. doprowadzć do kwoty odpowiadającej stawce procentowej, stosownej do celu, np. 3%. Do tej pory było to 75 zł, a zgodnie z przepisami powinno być 8000 zł. Czy właściciel , wobec proponowanych zmian, zdoła kiedykolwiek urealnić opłatę ?

    Odpowiedz
  • *(2011-07-08 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    ...proszę napisać coś o podatku katastralnym,( który zastąpi użytkowanie) wieczyste a nie tylko ekscytować się użytkowaniem wieczystym, to może być lepsza "jazda" :)

    Odpowiedz
  • Sam(2011-07-08 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wszelkie grzebania przy ustawowym określaniu limitów podwyżek, bonifikat narzuconych samorządom skończą się w TK.
    To po prostu kiełbasa wyborcza. Nie do zrealizowania w dużych miastach. W Warszawie grunty kosztują od 500 zł m2 do - nie znam górnej granicy zależna jest od lokalizacji. Weźmy najtańszy 500 zł przy rabacie 50% daje 250 zł za metr . Mieszkanie 60 m2 to koszt wykupu 15 000 tyś + działka przyległa 100 m2 = 25 000 razem 40 000. Czysta fantazja Panowie i Panie posłowie .

    Odpowiedz
  • Jarek(2011-07-08 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    najwyższy czas, aby cos z tym zrobili, to jest jeden z haraczy, ktory nie podlega żadnej kontroli, a gminy i SP tylko na tym krocie zarabiają. A zdrugiej strony podatek od nieruchomosci jest bardzo niski. Bo jezeli chodzi o użytkowanie to zawsze się zasłaniają podwyżką cen, a jak będą musieli podniesć podatki, to wtedy się 100 razy zastanowią. Zresztą czym jest to użytkowanie wieczyste, jakis twór podobny do systemów feudalnych!!!

    Odpowiedz
  • safom(2011-07-14 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Piętrowa durnota albo udawanie opartę na pazerności.
    Kupiłem działkę po cenie rynkowej w "od panstwa". Mogłem nabyć ją jedynie w formie "wieczystej dzierzawy". To już wtedy był przekręt. A teraz to pąństwo mówi, że muszę nadal płacić podatki jak od nie swojego. To mabyć państwo obywateli czy jest państwo złodziejskie. Gdzie jeczcze na świecie jest taki komunistyczny ustrój?

    Odpowiedz
  • bozena tez dzialkowicz(2011-07-22 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    do DZIALKOWICZA : czy obecna forma uzytkowania ogrodu na terenach ROD jest zla??? chce Pan rewolucji w postaci kolosalnych oplat za wykonanie map geodezyjnych z podzialem i slupkami granicznymi dla kazdej dzialki a pozniej oplat w postaci podatkow od gruntu , altan itp??? Czy mam Pan pojecie o calej blazenadzie PiS .Prosze pamietac ze grunty ROD sa SOLA w oku PiS i PO .BYLO i JEST DOBRZE i niech tak zostanie!!!

    Odpowiedz