statystyki

Pakiet deregulacyjny wchodzi w życie - ważne zmiany dla przedsiębiorców i zwykłych obywateli

autor: Łukasz Sobiech01.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 02.07.2011, 12:05

Do założenia firmy, otrzymania świadczenia czy zasiłku nie będą już potrzebne urzędowe zaświadczenia. To skutek obowiązującej od dzisiaj ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowe rozwiązania będą obowiązywały zarówno przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli. Lista spraw, do których załatwienia potrzebne były zaświadczenia, zmniejszy się aż o 220 pozycji.

Reklama


Reklama


Od dzisiaj załatwiając sprawę w gminie, nie będziemy musieli posługiwać się urzędowymi zaświadczeniami. Wystarczy złożenie oświadczenia.

Lista spraw, do których załatwienia potrzebne były zaświadczenia, zmniejszy się aż o 220 pozycji. Zaświadczenia z urzędu zostaną zastąpione oświadczeniami samych zainteresowanych. W większości przypadków będą one składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

– Oznacza to, że za podanie nieprawdy nierzetelny interesant trafi za kratki nawet na trzy lata – tłumaczy Jarosław Król, prawnik z Kancelarii Adwokackiej Małecki & Rychłowski Sp. j.

Nowe rozwiązania nie tylko zmniejszą kwoty wydawane na zaświadczenia, ale także skrócą czas załatwiania sprawy. Dzięki zmianom w naszych kieszeniach powinno zostać 10 mld zł.

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej nie może już żądać od zainteresowanego zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli znane są one mu z urzędu. Urzędnik nie ma prawa ich żądać wtedy, gdy może je ustalić na podstawie posiadanych ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie rejestrów publicznych, które mają inne podmioty publiczne.

Aby wprowadzony w ten sposób zakaz był przestrzegany przez urzędników, przepisy ustawy deregulacyjnej nałożyły na nich dodatkowy obowiązek. Gdy będą chcieli domagać się od strony lub innego uczestnika postępowania zaświadczenia albo oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, powinni wskazać przepis, który tego wymaga.

Nowe przepisy umożliwiają też posługiwanie się w kontaktach z urzędem kopiami dokumentów zamiast oryginałami lub urzędowo poświadczonymi odpisami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • JHS(2011-07-01 08:14) Odpowiedz 00

  To dobre rozwiązanie, ale nie w Polsce i nie dla Polaków. Polak to jest taki, że woli pod odpowiedzialnością karną nakłamać i nakraść a potem się martwić.

 • wjw(2011-07-01 09:07) Odpowiedz 00

  Poza tym urzędników trudno oderwać od papierka i stempelka. Tacy asekuranci.

 • zadowolony(2011-07-01 10:52) Odpowiedz 00

  Czym mniej urzędnika w życiu obywatela,tym życie staje się piękniejsze.Oby tak dalej.A tych co raz skłamią na zawsze przywiązać do urzędnika.

 • bufetowa(2011-07-01 11:40) Odpowiedz 00

  postęp, a tych co skłamią powinni srogo karać, tak żeby nie było miejsca dla oszustów

 • bodzio(2011-07-01 11:58) Odpowiedz 00

  do JHS.
  Twój sposób myslenia i wypowiedzi, to typowe dla urzędnika.

 • .(2011-07-01 13:32) Odpowiedz 00

  a do kredytu też wystarczą oświadczenia zamiast zaświadczeń...? pewnie nie, bo bank to instytucja prywatna i chociaż nie można od niego domagać się zaświadczeń, to on sam od klientów już może...

 • nuberlol(2011-07-01 14:55) Odpowiedz 00

  zaloz swoj bank, bedziesz dawal kredyty na oswiadczenia i zaswiadczenia na zyczenie, co za problem

 • ~bezstronny~~(2011-07-01 16:52) Odpowiedz 00

  Nareszcie jakiś postęp.Wniosek - wybory parlamentarne w każdym roku !!ha,ha!! A tak poważnie - kiedy wreszcie OBYWATEL RP stanie sie NACZELNYM PODMIOTEM struktury PAŃSTWA !?Początkiem moga być zmiany np.art.104.1. Konstytucji RP wprowadzające zapis typu ,,...naczelnym obowiązkiem posła/senatora jest ścisła realizacja jego /partii programu wyborczego..."Uważam również,że w sposób szczególny chronione winny być wszelkie płatności /wynagrodzenia za wykonana pracę tzn.winny one mieć pierszeństwo przed innymi zobowiązaniami pracodawcy na rzecz innych podmiotów. ITP,ITP,ITD,ITD...

 • All_Koholik(2011-07-04 07:58) Odpowiedz 00

  Pierwszy efekt
  odblokowane stoisko alkoholowe wewnątrz sklepu a`la hipermarket - można płacić przy kasie wychodząc a nie stojąc w 2 kolejkach ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama