statystyki

Obywatele UE otrzymają dokumenty pobytowe bezpłatnie

25.02.2011, 10:55; Aktualizacja: 25.02.2011, 11:04

Zwolnienie z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych obywatelom UE oraz możliwość skrócenia terminu na wydalenie cudzoziemca przewiduje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium Polski obywateli UE.

Reklama


Reklama


Za nowelą było 415 posłow, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Celem noweli ustawy o wjeździe na terytorium Polski obywateli UE jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej oraz wyroków Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Przewiduje ona zwolnienie cudzoziemców z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych, gdyż - zgodnie z prawem UE - nie mogą być one wyższe dla obywateli Unii niż dla obywateli danego państwa. Od roku 2010 dowody osobiste dla obywateli polskich są wydawane bezpłatnie.

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala mówił wcześniej, że w roku ubiegłym za wydanie dokumentów pobytowych obywatele UE i ich rodziny zapłaciły łącznie 58 tys. 610 zł.

Nowela przewiduje przeniesienie - z komendanta wojewódzkiego policji na komendanta wojewódzkiego straży granicznej - odpowiedzialności za doprowadzenie cudzoziemców, wobec których wydano nakaz wydalenia z kraju. Czas na wydalenie może być krótszy niż 31 dni. Dotyczy to sytuacji zagrożenia obronności i bezpieczeństwa państwa, czy zagrożenia porządku publicznego.

Dzieci obywateli państw UE, którzy stracili prawo do pobytu na terytorium Polski lub zmarli, będą mogły - jak przewiduje projekt - pozostać w Polsce do czasu ukończenia nauki wraz z osobą, sprawującą nad dzieckiem opiekę.


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama