Kiedy pismo w postępowaniu sądowoadministracyjnym jest skutecznie doręczone? Jak doręczane są pisma osobie nieobecnej?
Andrzej Król
radca prawny
Od 16 kwietnia 2009 r. obowiązujące nowe przepisy, które mają zastosowanie w postępowaniu sądowoadministracyjnym i są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego (orzeczenie z 28 lutego 2006 r., sygn. akt P 13/05), który zakwestionował regulacje dotyczące doręczenia zastępczego.
Zgodnie z nowelizacją przesłanką skuteczności doręczenia jest dwukrotne zawiadomienie adresata o przesyłce oraz upływ czternastodniowego terminu przechowywania pisma w placówce pocztowej lub urzędzie gminy. Sąd administracyjny dokonuje doręczeń przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione przez sąd osoby lub organy.
Dodatkowo w toku sprawy adwokaci i radcowie prawni mogą doręczać sobie nawzajem pisma bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty.
Jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczona skarga lub inne pismo w postępowaniu sądowym albo orzeczenie wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika może nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający.
Sąd ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Ustanowienie kuratora jest ogłaszane w budynku sądowym i urzędzie właściwej gminy. W sprawach zaś większej wagi, gdy przewodniczący uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie takie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu do dnia wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym.