Woda w kąpielisku będzie kontrolowana przynajmniej cztery razy w sezonie kąpielowym. Ponadto woda w kąpielisku musi mieć przynajmniej dostateczną jakość, aby gmina wpisała dane miejsce do specjalnego wykazu.
W czytelnik spędza urlopy nad jeziorami.
– Jaką mogę mieć pewność, że woda w kąpieliskach jest odpowiednia – pyta pan Tadeusz z województwa świętokrzyskiego.
W kąpieliskach woda może mieć ocenę niedostateczną, dostateczną, dobrą i doskonałą. Oceny te wystawia inspekcja sanitarna, a w dodatku takie miejsce musi być przynajmniej cztery razy skontrolowane w ciągu jednego sezonu kąpielowego. Wynika to z nowelizacji ustawy – Prawo wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. Przy kąpieliskach powinna być też informacja dotycząca jakości wody.
Czystość wody to jeden z warunków, by kąpielisko, które np. należy do ośrodka wypoczynkowego znalazło się w gminnym wykazie kąpielisk. Jednak decyduje o tym także liczba kąpiących się. Jednak miejsca, w których z wody korzysta mniej osób, zostaną zgodnie z nowelizacją uznane za miejsca wykorzystywane do kąpieli. W nich czystość wody będzie sprawdzana rzadziej – dwa razy w roku.
Wniosek o zniesienie się na liście kąpielisk w 2011 roku należało złożyć do gminy do 31 grudnia 2010 roku. Wynika to stąd, że część przepisów nowelizacji zaczęła obowiązywać wcześniej, by już w tym roku turyści mieli gwarancję, że kąpią się w miejscu bezpiecznym dla ich zdrowia.
Zgodnie z nowelizacją wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi podać do publicznej wiadomości projekt uchwały z wykazem kąpielisk. Do 15 kwietnia każdego roku projekt tej uchwały ma zostać przekazany do zaopiniowania przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz powiatowego inspektora sanitarnego. Natomiast w przypadku kąpielisk położonych nad morzem projekt uchwały powinien otrzymać także właściwy dyrektor urzędu morskiego. Wykaz kąpielisk na danym terenie ma być ostatecznie uchwalony przez radę gminy co roku do 31 maja. W związku z tym będzie można również z gminy, w której planujemy wypoczynek, dowiedzieć się, gdzie można bezpiecznie pływać.
Nowelizacja ma sprawić, że turyści spędzający czas nad morzem lub jeziorami będą mieli większe gwarancje, że kąpią się w czystej wodzie. Jednak organizatorzy kąpielisk poniosą nieco wyższe koszty. Za jedną kontrolę trzeba płacić około 250 zł, co przy czterech wizytach inspekcji wyniesie 1 tys. zł.
Podstawa prawna
Art. 1, pkt 2,3, 12 ustawy z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne (Dz.U. nr 44, poz. 253).