Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych

autor: Agnieszka Bobowska05.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2010, 10:17

Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Arya(2010-11-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    @ob
    zapewne też kilku wróciło do zawodu sędziego, oczywiście dlatego, że zarobki były za duże, a oni nie chcieli być tak nieprzyzwoicie bogaci.

    Odpowiedz
  • sędzia(2010-11-05 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokaci powinni przejść na pensje Skarbu Państwa, ale nie wyższe niż sędziów.Proszę wyliczyć ile sędzia średnio zarabia za rozpoznaną sprawę.

    Odpowiedz
  • Alicja(2010-11-26 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram prawników to oni walczą o nasz interes a sędzia orzeka wg. uznania a nie racji i praworządności , swoje orzeczenia opiera na decyzji swojego szefa tyle jego ciężkiej sprawy. Mam przykład własnej osoby kiedy to sędzia nie zapoznał się z dokumentami przesłuchania świadka w innej miejscowości . Prawnik musi popracować a sędzia odbęb nia 86 godzin normy .

    Odpowiedz
  • Irakay(2010-11-08 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    @polosiak
    Adwokaci w każdym przypadku są na przegranej pozycji i to zawsze ich wina, bo:
    1. są źli bo bronią bandytów, a przecież tak nie można,
    2. jak nie wybronią to są źli bo przecież przyczynili się do tego, że bandyta za nasze pieniądze siedzi w więzieniu,
    3. jak reprezentują kogoś kto ma pieniądze to już bardzo źle bo przecież nie robią tego za darmo, ale za duże pieniądze.

    Odpowiedz
  • plosiak(2010-11-08 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    14 - a co to ma wspólnego z adwokatami ? Istnieje jakiś związek między faktem, że bronię oskarżonego a tym, że może raz w tygodniu pograć w piłkę ?

    Odpowiedz
  • ...(2010-11-07 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Mafia adwokacka w RP ma się dobrze. Co do opłat sądowych, to uczciwego złupią zgodnie z cennikiem. Rozbojarz, który obił i złupił uczciwego zostaje przeważnie zwolniony z kosztów lub płaci symbolicznie (bo jest biedny i nie pracuje-sąd to rozumie). A gdy rozbojarz trafi do zakładu karnego, to z naszych pieniędzy ma: racje żywnościowe nieporównywalne ze szpitalnymi, odpowiedni metraż w celi (gdy za mały skarżą RP o odszkodowanie-kaska się słusznie należy), opieka medyczna, przepustki na żądanie, siłownia (musi mieć siłę, by na wolności obić niewinnego), TV, Internet, prasa i in. cuda-niewidy zgodne z przepisami i na koszt podatnika. Ostatnio przyszedł na komisariat Policji kryminalista odbywający karę więzienia (był na przepustce) i oświadczył, że miał wrócić do więzienia planowo trzy dni wcześniej. Nie ma pieniędzy na PKS by wrócić 30 km do więzienia (zresztą, po co ma wydawać swoje pieniądze, skoro w tym przypadku obowiązkiem Policji jest go przetransportowanie radiowozem do pierdla - zgadnijcie na czyj koszt? :)). Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • ant(2010-11-07 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli Temoda rzeczywiście ma być ślepa, to każdy powinien mieć tylko adwokata z urzędu. Adwokaci mogliby być zatrudnieni przez sądy i wynagradzani np. na poziomie wynagrodzeń prokutarorow i podobnie jak ci ostatni mieć zakaz podejmowania innej pracy, poza np. pracą naukową. A tak to sprawiedliwość w znacznej mierze zależy od grobości portfela.

    Odpowiedz
  • arya(2010-11-05 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    @sędzia
    Ależ drogi sędzio, zapraszamy do adwokatury/radców prawnych!!!
    Trzeba było patrzeć co się wybiera, ale przecież możesz zmienić zawód w każdej chwili, też będziesz musiał zabiegać o klientów i znosić humory sędziego.

    Odpowiedz
  • fiz(2010-11-05 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Tak powinno fundować, a potem za tych prawników powinna płacić strona przegrana. Jetsem za !!!

    Odpowiedz
  • hyddr(2010-11-05 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze, że sądy rzadko dają adwokatów z urzędu, bo nie sąd za nich płaci, tylko Skarb Państwa, czyli my wszyscy - społeczeństwo, jak się ktoś chce sądzić to proszę bardzo, ale za swoje.

    Odpowiedz
  • prawnik(2010-11-05 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    każdy ma prawo do adwokata z urzędu, bo wszyscy płacimy podatki. Moim zdaniem nie powinno to być tzw. "widzimisię" sędziego, który zachowuje się w takim przypadku jak pies ogrodnika. Przykro mi, że EWA nie dostała takiej szansy, gdyż zawiłości prawa skutkują tym, że przeciętny człowiek nie jest w stanie należycie bronić swoich interesów. Jestem też zdania, że Państwo powinno każdemu, kto chce fundować prawnika z urzędu. i tyle.

    Odpowiedz
  • lex(2010-11-05 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    @3 trafna uwaga

    Odpowiedz
  • EWA(2010-11-05 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    DO 3I4 URZĘDY TEŻ MAJĄ NA WYDANIE DOKUMENTÓW 7 DNI. NA PEŁNOMOCNIKA MNIE NIE STAĆ -PRZERWAŁAM SPRAWĘ I TYLE SZKODA MOICH NERWOW I ZDROWIA.

    Odpowiedz
  • Kurt(2010-11-05 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do 2.Matoł jesteś i tyle w tym temacie.

    Odpowiedz
  • ob.(2010-11-06 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    adwokat POWINIEN zarabiać więcej od sędziego bo zwyczajnie jest od niego lepszy, sędzia to zwykle megaloman-nieudacznik który gnije w sądzie bo boi się wolnego rynku, poza swoją wąziutką specjalizacją nie ma pojęcia o prawie i bez gruntownego dokształcenia zginąłby z głodu próbując zarabiać jako pełnomocnik.
    Znam kilku sędziów którzy przeszli do wolnych zawodów, wszyscy twierdzą że dopiero tam otworzyły im się oczy i poszerzyły horyzonty. Wszyscy musieli się mocno dedukować.

    Odpowiedz
  • plosiak(2010-11-05 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ewo - przez 7 dni to można dokument z Australii otrzymać. Jeśli olałaś sąd i miałaś 1000 ważniejszych rzeczy do roboty, niż zadbać o własny interes, to bardzo dobrze, że sąd ci wniosku nie uwzględnił. Widocznie stać cię na pełnomocnika.

    Odpowiedz
  • EWA(2010-11-05 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    PIC NA WODĘ -FOTO MONTAŻ STARAŁAM SIĘ O Z WNIOSKIEM O ZWOLNIENIE Z KOSZTOW SĄDOWYCH I PRAWNIKA Z URZĘDU NIESTETY SĄD ODRZUCIŁ BO MUSIAŁAM DONIEŚĆ KILKANAŚCIE PAPIERKÓW W CIĄGU 7 DNI NIE DAŁO RADY - TAKIE TO MAMY PRZYJAZNE PAŃSTWO TO PO CO WYPEŁNIALAM WNIOSEK I PODPISYWAŁAM SIĘ TO NIE WYSTARCZYŁO? WIĘC NIE POSŁOWIE WRESZCIE UCHWALĄ ŻE WYSTARCZY JEDEN WNIOSEK I JEDEN PODPIS -BO TERAZ TO NIC NIE WARTE WNIOSKI.

    Odpowiedz
  • UFO(2011-11-03 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    Sędzia, Adwokat - same mądre głowy, kłócą się o to kto ile zarabia. Nie o tym był temat.
    - jak dostarczyć trzy papierki w terminie siedmiu dni ???
    ; to proste zwłaszcza że na nie czeka się siedem dni.

    Adwokat z urzędu jest potrzebny, tylko mamy takie prawo jakie mamy, czyli do ... .

    Poza tym wszyscy macie rację.
    - uczciwego, poszkodowanego - złupić, zrujnować, zdeptać.
    - o winnego dbać zgodnie z prawami człowieka.
    JEST PRAWO --- POWINNA BYĆ SPRAWIEDLIWOŚĆ
    Ż... się chce na to wszystko.

    Odpowiedz