Będzie można skarżyć przewlekłość postępowań administracyjnych. O obowiązku stawiennictwa strona zostanie powiadomiona telefonicznie, faksem lub e-mailowo.
SEJM GŁOSOWANIE
Możliwość skarżenia nie tylko samej bezczynności organu administracji publicznej, ale także pro- wadzenia przez te organy postępowania w sposób przewlekły, umożliwienie wzywania stron w sprawach pilnych telefonicznie, telegraficznie lub e-mailowo, a także prawo do wnoszenia petycji – to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego. Dziś Sejm będzie głosował nad jej przyjęciem.

Oceni sąd

Obecnie obowiązujące przepisy dają stronom prawo do skarżenia bezczynności organów administracyjnych. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, będą one mogły kwestionować również przewlekłość postępowania prowadzonego przez te organy postępowania.
– To jest dobre rozwiązanie. Pozwoli ono złożyć skargę, gdy organ prowadzi sprawę w sposób, który wskazuje, że działa przewlekle, na przykład wykonuje pozorne czynności – chwali zmiany Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ocena, czy doszło do przewlekłości w postępowaniu administracyjnym, będzie należeć do sądów administracyjnych. Obecne przepisy przewidują, że karę grzywny można nałożyć, gdy organ zobowiązany do wykonania wyroku sądu tego wyroku nie wykonuje. Teraz rozwiązanie to będzie miało zastosowanie w stosunku do opieszałego prowadzenia sprawy. Tak więc jeżeli sąd przyzna rację stronie skarżącej, będzie mógł ukarać grzywną organ prowadzący postępowanie w sposób przewlekły.

Szybsze wezwanie

Nowe przepisy mają także usprawnić prowadzenie postępowań przez organy administracyjne. Jednym z ułatwień ma być wprowadzenie możliwości wzywania stron i uczestników postępowania telefonicznie, telegraficznie, a nawet e-mailowo.
– Rozwiązanie to jest bardzo korzystne. Tego przepisu bardzo do tej pory brakowało. Zmiana ta może znacznie usprawnić postępowanie, zwłaszcza przy powszechnych kłopotach z Pocztą Polską, która po prostu czasem działa bardzo nieskutecznie – ocenia Irena Kamińska.
W projekcie przewidziano również możliwość składania petycji do organów administracji publicznej. Petycje będzie można składać w sprawach, które dotyczą zagadnień życia zbiorowego.