W ramach postępowania administracyjnego strony mogą ustalić przebieg linii granicznej między sąsiadującymi gruntami. Procedura przed organem administracji publicznej inicjowana jest na wniosek właściciela lub z urzędu. Kończy się ona, gdy zainteresowani podpiszą ugodę lub wójt rozstrzygnie spór władczo w formie decyzji administracyjnej. W tym drugim przypadku strona może skierować sprawę do sądu.
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Ustalenie granic nieruchomości w trybie postępowania rozgraniczeniowego następuje wtedy, gdy granice nieruchomości nie zostały wcześniej ustalone albo były one ustalone, ale stały się sporne, lub brak jest dokumentów pozwalających na określenie pierwotnego położenia przesuniętych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków granicznych.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Stron postępowania

Postanowienia o wszczęciu

Rozprawy granicznej

Sposobu rozstrzygnięć

Postępowania sądowego

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak organ samorządowy może rozgraniczyć sporne nieruchomości.