Kwalifikowany podpis elektroniczny umożliwia dokonywanie czynności prawnych za pośrednictwem internetu. Dzięki cyfrowym zabezpieczeniom znacznie trudniej go podrobić niż podpis własnoręczny.
Wykorzystanie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu umożliwia dokonanie czynności prawnej przez internet z takim samym skutkiem, jak w formie pisemnej. Posługiwanie się takim podpisem przy zawieraniu umów drogą elektroniczną wiąże się zawsze z potrzebą stosowania odpowiedniego sprzętu i oprogramowania umożliwiającego jego złożenie.

Ważność zawieranych umów

Zarówno bezpieczny podpis elektroniczny, jak i jego zwykła postać, stały się w rozumieniu kodeksu cywilnego (k.c.) jednym ze sposobów składania oświadczeń woli na nośnikach elektronicznych. Zgodnie z art. 78 par. 2 k.c., dopiero jednak oświadczenie woli opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (nazywanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym) jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Kwalifikowany podpis elektroniczny można łatwo zweryfikować, a zarazem – w stosunku do podpisu własnoręcznego – znacznie trudniej podrobić. Dzięki temu stanowi on dzisiaj tak naprawdę najbezpieczniejszą formę ochrony przesyłanych informacji, jak i najpewniejszy sposób uwierzytelnienia danych osobowych kontrahenta. W odróżnieniu od podpisu tradycyjnego, kwalifikowany podpis elektroniczny nie jest stały, lecz zmienny. W wyniku zastosowania szczególnej techniki kryptograficznej (szyfrowania asymetrycznego, pozwalającego na zaszyfrowanie dokumentu jednym kluczem jawnym i jego odszyfrowanie drugim kluczem tajnym), każdy kolejny podpis nie jest tożsamy z podpisem złożonym wcześniej.

Bezpieczeństwo transakcji

Bezpieczny podpis elektroniczny jest szczególną postacią podpisu elektronicznego, który oprócz ogólnego wymogu identyfikacji osoby składającej podpis spełnia dodatkowe kryteria. Jest on przede wszystkim przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis. To dlatego, że jest on sporządzany za pomocą danych i bezpiecznych urządzeń podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis, służących do składania tego typu podpisu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest reguła, że e-podpis jest powiązany z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza ich zmiana jest rozpoznawalna.
Mimo odmiennych sposobów składania podpisu elektronicznego i tradycyjnego podpisu na piśmie, oba wykazują wiele podobieństw. Funkcje i cechy obu podpisów zasadniczo nie różnią się od siebie. Podpis elektroniczny służy do uwierzytelniania dokumentów elektronicznych (np. przesyłanych przez internet). Zarówno podpisem elektronicznym, jak i własnoręcznym może posługiwać się wyłącznie osoba fizyczna, którą dany podpis identyfikuje. Oba umożliwiają podmiotowi, do którego dany dokument jest skierowany, weryfikację jego autentyczności, jak również gwarantują pewność obrotu prawnego poprzez brak możliwości wyparcia się złożenia podpisów.

Zwykły podpis elektroniczny

Definicja zawarta w ustawie o podpisie elektronicznym wskazuje, że podpisem takim są dane w postaci elektronicznej wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub są z nimi logicznie powiązane. Dane te służą identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny (zwykły podpis elektroniczny). Podpis w takiej postaci nie musi zatem gwarantować swojej autentyczności, nie musi również posiadać jakichkolwiek zabezpieczeń przed możliwością jego sfałszowania. Przesłanką wystarczającą do określenia pewnego zbioru danych elektronicznych mianem zwykłego podpisu elektronicznego pozostaje możliwość identyfikacji podmiotu składającego podpis. Opatrzenie oświadczenia woli zwykłym podpisem elektronicznym wywołuje skutki prawne równoważne złożeniu oświadczenia woli w formie ustnej.
Jędrzej Dokurno, prawnik, Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Poznaniu
Podstawa prawna
Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.)
Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.)