Będą nowe internetowe systemy do szybkiej rejestracji przedsiębiorstw, nastąpi likwidacja zaświadczenia REGON, a NIP będzie nadawany automatycznie. W ten sposób Ministerstwo Gospodarki chce usprawnić proces zakładania firm.
Będą nowe internetowe systemy do szybkiej rejestracji przedsiębiorstw, nastąpi likwidacja zaświadczenia REGON, a NIP będzie nadawany automatycznie. W ten sposób Ministerstwo Gospodarki chce usprawnić proces zakładania firm.
Z funkcjonującego od kwietnia ubiegłego roku systemu „jedno okienko” skorzystało zaledwie 7 proc. przedsiębiorców. Według ankiety Ministerstwa Gospodarki w ten sposób firmę zarejestrowało jedynie 38 na 547 osób.
W ramach programu „jedno okienko” Ministerstwo Gospodarki przygotowuje kolejne udogodnienia, które mają znacznie ułatwić rozpoczęcie działalności gospodarczej. Od 1 lipca 2011 r. ma oficjalnie zacząć funkcjonować Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to systemem rejestracji i katalogowania przedsiębiorców będącymi osobami fizycznymi. Wpis do CEDIG odbędzie się na wniosek i będzie polegał na wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego. W tej chwili w ustawie istnieje jeszcze zapis, że wniosek o wpis do CEIDG musi być podpisany podpisem kwalifikowanym. – Obniżymy tę poprzeczkę. Będzie wymagany podpis zaawansowany, czyli bez urządzenia – obiecuje Sebastian Christow z departamentu gospodarki elektronicznej.
Ministerstwo wystąpiło także z propozycją likwidacji zaświadczeń REGON. Dzięki temu numery REGON, publikowane na stronie internetowej GUS, zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić w drodze elektronicznej. – Przedsiębiorcy często również apelowali, że istnieje utrudnienie w postaci podawania REGON-u przy zakładaniu konta bankowego. Interweniowaliśmy więc w tej sprawie – tłumaczy Christow. Zaświadczenia REGON zupełnie jednak nie znikną, będą nadal wydawane na żądanie osoby rejestrującej się. Zmiany zapewnią nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Niebawem projekt nowelizacji zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
Ważną zmianę stanowi także określone nowych, prostszych zasad nadawania NIP. Nie będzie on już nadawany na mocy decyzji administracyjnej, lecz automatycznie.
Od czerwca do grudnia 2011 r. gminy mają obowiązek przekazać komplet informacji dotyczących zarejestrowanych firm. Aby przenoszenie danych przebiegało w sposób płynny, Ministerstwo Gospodarki opracowało i bezpłatnie już udostępniło gminom aplikację SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności). Aplikacja służy do zbierania danych o wszystkich zarejestrowanych firmach przez gminy, porządkuje dane przedsiębiorców oraz ujednolica je.
– Aplikacja umożliwia rejestrację i przeniesienie danych w dwóch formułach. Jedna to jest klasyczny import danych, a druga to ręczne wprowadzanie – wyjaśnia wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
Ponadto Ministerstwo Gospodarki przygotowało tzw. usługę koordynacyjną. Dzięki niej dane z wniosku EDG-1 (wniosku będącego namiastką formularza składanego w przyszłości do CEIDG) będą wysyłane do urzędów drogą elektroniczną. – Taki wniosek przepłynie przez wszystkie zainteresowane organy. I tak z gminy zostanie przesłany do ZUS, GUS oraz urzędu skarbowego – wyjaśnia wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Usługa będzie dostępna od 1 stycznia 2011 r., czyli zanim zostanie uruchomiona CEIDG. – Chodzi o to, by urzędy i obywatele jak najszybciej zapoznawali się z rejestracją przez internet – dodaje wiceminister.
3,2 mln liczba przedsiębiorstw w Polsce (stan według rejestru REGON, czerwiec 2009 r.)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama