statystyki

Księgi wieczyste: wydruk z internetu jest ważny

autor: Ewelina Stępień02.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.09.2010, 09:45

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która umożliwi notariuszom drukowanie z internetu odpisów ksiąg wieczystych. Odpisy takie będą miały moc dokumentów urzędowych.

Reklama


Reklama


Do tej pory zostało zinformatyzowanych 295 wydziałów ksiąg wieczystych. W przedostatnim etapie, który rozpoczął się we wrześniu, zostanie zinformatyzowanych 26 wydziałów. Kolejny już, ostatni etap, rozpocznie się w październik.

Centralna baza

Od dwóch miesięcy działa Centrala Baza Ksiąg Wieczystych. Umożliwia ona przeglądanie w internecie 12 milionów ksiąg wieczystych. Dzięki temu notariusze mogą sprawdzić stan prawny nieruchomości, nie opuszczając kancelarii. Jednakże internetowy wydruk księgi wieczystej ma na razie charakter informacyjny. Aby uzyskać odpis księgi wieczystej, nadal potrzebna jest wizyta w sądzie rejonowym.

Dotychczasowe rozwiązania prawne powodują, że pomimo istnienia elektronicznych ksiąg wieczystych wydruki z Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych nie mają mocy dokumentów urzędowych. Taki charakter uzyskają dzięki zmianom, jakie zostaną wprowadzone w nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece – mówi Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości ds. informatyzacji.

Dane z e-księgi

W obecnym stanie prawnym internetowy wydruk z księgi wieczystej nie ma mocy dowodowej, choć notariusz może go oczywiście przywołać w treści aktu. Wydruk może jednak spełniać ważną rolę informacyjną, a jeśli dane z e-księgi nie zgadzają się z sądowym odpisem, notariusz poprosi o przyniesienie bardziej aktualnych dokumentów – tłumaczy notariusz Renata Greszta, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Według Krajowej Rady Notarialnej internetowy dostęp do ksiąg wieczystych nabierze większego znaczenia wtedy, kiedy notariusze będą mogli wyszukiwać je nie tylko według numeru hipotecznego, ale także po osobie właściciela i przede wszystkim numerach działek geodezyjnych.

Reforma ksiąg wieczystych

● 295 wydziałów ksiąg wieczystych zostało zinformatyzowanych

● 52 wydziały ksiąg wieczystych pozostały do zinformatyzowania

● 12 milionów ksiąg wieczystych spośród 18 mln jest dostępnych w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych

● 26 wydziałów zostanie zinformatyzowanych od 1.09.2010 r.

● 26 wydziałów zostanie zinformatyzowanych w ostatnim etapie od 1.10.2010 r.

ŹRÓDŁO: Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Justin(2010-09-04 18:18) Odpowiedz 00

  Nie ma obaw. Wyszukiwarka działać będzie tylko po wpisaniu numeru księgi wieczystej [trzeba go znać]. Nie działa ani wegług nazwiska właściciela, ani żadnej innej jego danej osobowej.

 • NIK(2010-09-02 11:07) Odpowiedz 00

  qwert za dwa miesiące będzie wystarczyło wpisać w google twoje imię nazwisko i będę wiedział jakie masz nieruchomości.

 • opiniotwórca(2010-09-02 09:11) Odpowiedz 00

  Uważam ,że adwokaci także powinni mieć takie prawo.

 • NIK(2010-09-02 10:53) Odpowiedz 00

  Zobaczcie jak księgi wyciekły do internetu !!!

  wklej to w google

  site:ksiegi-wieczyste-online.pl ksiegi-wieczyste-online.pl
  ciekawe co na to Ministerstwo

 • qwert(2010-09-02 10:59) Odpowiedz 00

  @ NIK
  ale pięknie śledztwo przeprowadziłeś :-))))
  oto co Ministerstwo Sprawiedliwości na to:
  ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

  Księgi wieczyste są jawne i ogólnodostępne ;-)

 • mnemotechnik(2010-09-02 15:09) Odpowiedz 00

  A po co w ogóle drukować te odpisy? Przecież wszyscy zainteresowani mogą samodzielnie sprawdzić najbardziej aktualny stan wpisów w księdze. To jakaś porażka, żeby urzędnicy nadal wymagali, byśmy ich wyręczali w dostarczaniu dokumentów, do których i tak mają bezpośredni dostęp.

 • Pytanie(2010-09-02 15:45) Odpowiedz 00

  W którym kraju na świecie o adresie i właścicielu nieruchomości mozna dowiedziec się z internetu??? Mozna przecież wpisywać "na chybił trafił" i co na to inspektor ochrony danych? Czy po TO zatrudniono referendarzy? aby wszystko wpisali a potem każdy mógł to wszystko odczytać? Wobec tego winszuję. Czy tak wygląda Rzeczpospolita Polska?

 • ref.(2010-09-02 17:36) Odpowiedz 00

  Ad 6
  Ale o co chodzi??
  Świat idzie do przodu. Kiedyś można było iść do sądu i do usr***j śmierci przeglądać sobie księga po księdze na chybił trafił. Teraz jest to samo tylko elektronicznie i szybciej...
  Ale jak do w Polsce: Jest KW elektroniczna. Brak dostępu via internet - źle. Jest dostęp - też źle.

 • @ 7(2010-09-02 17:45) Odpowiedz 00

  Uważam, że NIE WSZYSTKO powinno byc jednak jawne. Jawne powinno być tylko: nazwisko (bez nr pes), położenie nieruchomości (bez obszaru, lokalizacji), hipoteka (bez nr umowy, wierzyciela i kwoty) i NIC więcej. resztę może oglądac tylko osoba mająca interes prawny.

 • rej.(2010-09-02 22:33) Odpowiedz 00

  księgi były, są i będą jawne. I każdy powinien móc je oglądać, bo właśnie taki jest ich cel i sens.

 • MK150(2010-09-03 12:17) Odpowiedz 00

  Ludzie w Polsce to by się chcieli odgrodzić od rzeczywistości wysokim na 5 metrów murem, broń Boże żeby nikt się nie dowiedział o ich istnieniu. Księgi wieczyste są powszechne i rządzą się dostępnością dla każdego, bo to jest sens bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

 • racjonalista(2010-09-08 10:48) Odpowiedz 00

  Coś nie tak z tymi księgami on-line.
  Przecież jak chciałeś tradycyjnie zasięgnąć informacji o nieruchomości składałeś w Sadzie wniosek i podpisałeś się z imienia i nazwiska. To oznaczało, że urzędnik wiedział komu i doczego jest potrzebna taka informacja. Jeżeli potwierdzi się że ksiegi-wieczyste-online.pl rzeczywiście są ogólnie dostępne to oznacza, że za udostępnienie informacji (bazy danych) ktoś się dobrze obłowi ($). Jest to niazgodne z wieloma przepisami.

 • Anna(2011-03-05 22:09) Odpowiedz 00

  jak wejrzecw księgę, mam nuner e-księgi ale wejścia do księgi nie mam

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama