statystyki

Ogrodzenie działki można wybudować bez pozwolenia

autor: Adam Makosz03.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.08.2010, 16:38

Altany, małe budynki gospodarcze i płoty można budować bez konieczności przechodzenia długotrwałych procedur uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie do starosty.

Reklama


Reklama


Do wybudowania obiektu nie zawsze potrzebne jest uzyskanie pozwolenia od starosty. Prawo budowlane wymienia wiele konstrukcji, urządzeń oraz różnego rodzaju robót budowlanych, które można legalnie wykonywać po dokonaniu zgłoszenia budowlanego.

Płot bez pozwolenia

Taka uproszczona procedura obowiązuje przede wszystkim w przypadku budowy ogrodzeń. Pozwolenia na budowę nie wymaga wzniesienie ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m. Cała pozostała lista kategorii budynków, do wzniesienia których nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, ale jest potrzebne zgłoszenie, zawarta jest w art. 30 prawa budowlanego. Do najważniejszych zalicza się: obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, obiekty małej architektury w miejscach publicznych i przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 mkw.

Zgłoszenie budowy

Jakie obiekty mogą być wzniesione bez pozwolenia na budowę:

• obiekty gospodarcze związane z produkcją;

• wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany o pow. zabudowy do 25 mkw.;

przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę;

• wiaty przystankowe i peronowe;

• miejsca postojowe dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;

• przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 mkw.;

• ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz ogrodzenia o wysokości poniżej 2,20 m.

Zgłoszenia wymaga jedynie budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Przy tym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Podobne zasady będą tyczyć się altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Na zgłoszenie można budować także indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Ogrodzenie działki można wybudować bez pozwolenia.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz więcej informacji na temat:

- Rozbiórki z ograniczeniami
- Zgłoszenia budowy
- Wstrzymania inwestycji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • przerabiałem to(2010-08-07 07:58) Odpowiedz 10

  BZDURY, niech redakcja sprawdzi a potem wypisuje .Podpowiadam : Łódź-Bałuty . Zgłosiłem jak trzeba a żądali ode mnie projektu (!) podmurówki , mimo ,że mam ogrodzenie z siatki ze słupkami metalowymi co 3 m . Oczywiście bez podania przepisów , które nakładają na mnie stworzenie projektu . Nadgorliwość gorsza od faszyzmu . Państwo w państwie było , jest i będzie

 • Zlikwidować koryto(2010-08-03 10:35) Odpowiedz 00

  Wszechwładza urzędnicza jest absurdalna. W Polsce panuje niewolnictwo czy jak? Na własnym terenie nie mogę głupiej wiaty, czy oczka wodnego postawić bez zgłoszenia do urzedu! A kto im dał Takie uprawnienia? NIKT! Sami sobie wzięli. To jest chore. 3/4 przepisów powinno iśc do kosza.

 • dario(2010-08-03 11:13) Odpowiedz 00

  a czy muszę mieć pozwolenie na wyburzenie części ogrodzenia i zrobienie w tym miejscu bramy wjazdowej do garażu?

 • Mattius(2010-08-03 14:03) Odpowiedz 00

  postawienie ogrodzenia PONIŻEJ 2,20 nie wymaga pozowlenia, chyba wkradł się błąd...

 • W USA dom stawia się bez pozwolenia(2010-08-04 08:03) Odpowiedz 00

  Wymóg spełnienie kilku podstawowych warunków lokalizacyjnych i zgłoszenie. Zresztą jak dany teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną to praktycznie nic nie trzeba. Są tysiące projektów typowych domów wręcz za darmo.
  Typowy domek jednorodzinny budujesz choćby od jutra. U nas rok łażenia i setki uzgodnień pieczątek i innych pierdół by Urzednik miał co do segregatora włożyć

 • k.u.r.w.i.c.z.(2010-08-05 08:09) Odpowiedz 00

  tu z usa nie trzeba tak p,i,e,r,d,o,l,n,ac kasa dzialka kasa biurokracjia o .k.u.r.w.a juz niev mam silek zwierzac sie ile to k.u.r.w.a trwa

 • cd(2010-08-05 17:56) Odpowiedz 00

  To znaczy, że niezgodnie z tym co głoszono wprowadzono utrudnienia i zagmatwania w prawie budowlanym - chyba tylko dla uzasadnienia istnienia nikomu niepotrzebnego tworu urzędniczego jakim jest powiat.

 • pechowy inwestor(2010-08-06 19:06) Odpowiedz 00

  Co za różnica pozwolenie od zgłoszenia. Tak i tak zależy od "widzi mi się " urzędnika. Te sprawy powinny być wyrażnie określone ,co inwestorowi wolno.Nie powinien urzędnik każdorazowo interpretować tej samej sytuacji w
  dowolny dla siebie sposób, bo to będzie zawsze prowadzić do korupcji

 • artisan3d(2010-08-08 15:31) Odpowiedz 00

  Zapewne artykuł napisany przez asertywnego-kreatywnego. Zamiast wyjaśnić-ogłupił. Natomiast tym, co bzdety wypisują w komentarzach proponuję czytać ze zrozumieniem. Ponadto, jak zęby bolą-to do dentysty. Z obszywaniem do krawca, z rozwodem do adwokata. Przypominam, że prawo budowlane jest równie ważne jak prawo karne, prawo o ruchu drogowym, prawo rodzinne czy kodeks cywilny. Po prostu trzeba się na nim znać. Jeśli napisano, że nie jest konieczne pozwolenie na budowę, to nie oznacza, że robię co chcę. Owsiak dobry jest ale na Woodstock i WOSP. Do budownictwa - budowniczowie. Pozdrawiam mądrali, także od płotów.

 • Karol(2010-08-16 16:40) Odpowiedz 00

  Baaardzoooo głupie prawo budowlane IIIIIIIIIII
  W rodzinnym ogródku działkowym - tj. na gruncie skarbu państwa czy komunalnyn - poza miastem mogę wybudować bez pozwolenia /na zgłoszenie/ budynek 35 m kw. Na własnej działce też poza miastem mogę wybudować ale tylko do 25 m kw. I gdzie tu jest sens? A może jednak miał rację Miro Drzewiecki?

 • malina mrągowo(2011-01-20 16:26) Odpowiedz 00

  ł te tewładcą i możę intepretować przepisy jak chce,jedynie można szukać sprawiedliwości w sądzie administracyjnym ale też wiadomo ,że sądy trzymają się więcej po stronie urzędu niż obywatela.Jest to koniec państwa prawa.Jest to wojna polsko- polska urzędnik państwowy-przeciwko obywatelowi .NIC JUŻ W TYM KRAJU NIE FUNKCJONUJE TYLKO SMOLENSK A obywatele RP niech sami sobie radzą z urzędnikami ,34 tys spraw z polski jest do rozpatrzenia w STRASBURGU to świadczy że państwo prawa upada.m

 • stary bolek.(2011-03-03 16:32) Odpowiedz 00

  panstwo ku...y i zlodzieja. az zygac sie chce.

 • K.rwa. mam dość(2011-12-12 16:39) Odpowiedz 00

  Polska w Tworzeniu Radosnych Przepisów bije rekordy świata. Wszyscy "urzędasy" chcą być hrabiami i wojewodami. K.U R .W.A. ,kiedy to się skończy?

 • top(2010-08-04 10:24) Odpowiedz 01

  jeżeli są plany zagospodarowania dla terenu na którym położona jest działka inwestora to i u nas jest proste załatwienie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama