Czy mogę potrącić wartość dokonanych ulepszeń?

Przez ponad 10 lat wynajmowałam lokal pod prywatne przedszkole. Właściciel budynku w ogóle o niego nie dbał i sama musiałam pokrywać koszty niezbędnych remontów. Przestałam więc od pewnego czasu płacić czynsz. Wynajmujący zerwał umowę i pozwał mnie do sądu. Czy mogę potrącić swoje wydatki od żądanej przez niego kwoty?

Czy właściciel musi mi oddać pieniądze?

Wymieniłem drzwi zewnętrzne w wynajmowanym mieszkaniu. Czy mogę skutecznie zażądać od niego, aby potrącił mi poniesione koszty przez czasowe obniżenie czynszu?

Czy najemca odpowiada za naprawę mieszkania?

Przez kilkanaście miesięcy wynajmowałam mieszkanie. Postanowiłam kupić własne i wypowiedziałam umowę najmu. Właściciel zażądał ode mnie dodatkowych pieniędzy, gdyż jego zdaniem panele podłogowe zostały starte w wyniku mojego użytkowania, a ściany są również dodatkowo zakurzone i poplamione. Odmówiłam zapłaty, gdyż nie robiłam nic poza normalnym użytkowaniem. Czy mam obowiązek zapłacić za zużycie rzeczy?

Czy muszę wyremontować ściany?

W trakcie wynajmowania mieszkania wywierciłem w ścianach kilkanaście dziur, by zawiesić obrazy na umieszczonych w nich kołkach. Zrobiłem to za zgodą właściciela. Podczas wyprowadzki powiedział mi on jednak, że ściany mają wyglądać tak jak wcześniej, bo inaczej potrąci mi na remont z kaucji. Czy miał do tego prawo?

Czy przysługuje zwrot poniesionych kosztów?

Wynająłem mieszkanie, w którym meble kuchenne były w bardzo złym stanie. W porozumieniu z wynajmującym postanowiłem jednak kupić nowe meble. Umowa najmu wygasła, a ja zostawiłem meble w mieszkaniu. Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dochodzić zwrotu nakładów na wynajmowane mieszkanie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.