Prowadzenie inwestycji budowlanych wymaga przestrzegania obowiązujących przepisów, z których najważniejsza jest ustawa – Prawo budowlane. Ustawa ta określa zadania i obowiązki uczestników procesu budowlanego, w tym inwestora i kierownika budowy, oraz wskazuje dokumenty, które są wymagane, by inwestycja była legalna.

Prawidłowe przygotowanie budowy domu jest bardzo ważne nie tylko ze względu na to, że ułatwia później realizację robót budowlanych. Przede wszystkim inwestor, który niezgodnie z przepisami rozpocznie prace, naraża się na surową odpowiedzialność. Dopuszcza się on bowiem samowoli budowlanej. W przypadku niezgodnego z prawem rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego, jego późniejsza legalizacja kosztuje aż 50 tys. zł. Jeżeli inwestor nie chce narazić się na tak drastyczne konsekwencje, które znacznie mogą podnieść koszty całej inwestycji, to powinien bardzo szczegółowo i dokładnie sprawdzić, czy dopełnił wszystkich formalności prawnych.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Warunków zabudowy

Projektu budowlanego

Pozwolenia na budowę

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zbudować dom zgodnie z prawem.