statystyki

Umowę najmu okazjonalnego trzeba zgłosić do urzędu skarbowego

autor: Daria Stojak30.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.04.2010, 11:38

Lokator, który zawarł umowę najmu okazjonalnego, będzie objęty szczególną ochroną prawną, tylko jeśli wynajmujący dopełni wszystkich formalności, w tym zgłosi zawarcie umowy do urzędu skarbowego.

Reklama


Reklama


Właściciel mieszkania, który zawarł z lokatorem umowę najmu okazjonalnego, nie musi przestrzegać wielu ograniczeń utrudniających rozwiązanie lub wypowiedzenie zwykłego stosunku najmu. Taki przywilej nie obowiązuje w razie niespełnienia wszystkich warunków przewidzianych obowiązującymi od 28 stycznia 2010 r. znowelizowanymi przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów.

Zgłoszenie umowy

– Zasadniczym warunkiem wyłączenia szczególnej ochrony lokatorów uregulowanej w ustawie jest zgłoszenie faktu zawarcia umowy najmu okazjonalnego przez właściciela lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla miejsca zamieszkania właściciela lokalu – mówi Sylwia Galiszkiewicz, radca prawny z wrocławskiego oddziału kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu, co nie musi być równoznaczne z dniem zawarcia samej umowy. Najemca może zażądać od właściciela okazania potwierdzenia dokonania zgłoszenia, wynajmujący zaś ma obowiązek zadośćuczynić takiemu żądaniu.

– Brak powyższego zgłoszenia lub dokonanie zgłoszenia po terminie, nawet przy zachowaniu pozostałych warunków przewidzianych dla umów najmu okazjonalnego, spowoduje, że lokatorowi będą przysługiwały uprawnienia i szczególna ochrona określona w ustawie – ostrzega radca prawny Sylwia Galiszkiewicz.

Kolejny wymóg dotyczy formy umowy najmu okazjonalnego, która powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie, na czas oznaczony nieprzekraczajacy 10 lat. Poza wymogiem formy pisemnej ustawa wymaga, by do umowy najmu okazjonalnego załączone zostały określone dokumenty. Pierwszym jest oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu.

Trzeba wskazać lokal

– Ustawa wymaga także od najemcy wskazania innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu – mówi Sylwia Galiszkiewicz.

Do umowy konieczne jest także dołączenie oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w razie rozwiązania umowy najmu okazjonalnego, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy.

Podstawa prawna

Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • statioratio(2010-04-30 17:51) Odpowiedz 00

  ... a niezgłoszona do skarbowego pożyczka też powinna być nieważna i nie trzeba jej spłacać ... Gratuluję!

 • STP +(2010-04-30 10:36) Odpowiedz 00

  Proszę, jak łatwo można skomplikować prosty wynajem mieszkania. No cóż ustawodawca idzie w kierunku generowania pracy dla notariuszy i innych urzędników. Swój dba o swego. Jest fajnie, niech mają notariusze pracę, ostatnio skarżą się na biedę. Ale kas fiskalnych dla prawników jakoś wprowadzić nie można. To jest zbyt skomplikowane. Czy jest szansa na przebudzenie ?

 • wojtek(2010-04-30 11:31) Odpowiedz 00

  Czekamy na handel okazjonalny, najlepiej też przez notariusza.
  Tak jak w najmie, można nie płacić i mieszkać, a z czasem gmina da nam w nagrodę mieszkanie (socjalne, albo tymczasowe - różnica tylko w nazwie) za pieniądze tych frajerów co płacą podatki.
  Chcemy w handlu to samo, brać towar za darmo, a jak ktoś będzie chciał żebyśmy zapłacili - są tacy bezczelni, to niech gmina da nam taki sam towar socjalny.

 • zenek(2010-05-02 12:17) Odpowiedz 00

  czy najemca jest idiotą ?
  autorka napisała, że najemca ma prawo żądać okazania zgłoszenia umowy do us, pytam po co to najemcy ? czy umowa najmu okazjonalnego jest w interesie najemcy ?

 • Artur(2010-04-30 15:13) Odpowiedz 00

  Sama kwintesencja - przez te durne utrudnienia cała idea poszła w pole. Po co ten notariusz, po co potwierdzenie innego właściciela loklu - niech żyje prostota.

 • student(2010-05-03 21:38) Odpowiedz 00

  Do 7: Chciałbyś, hehe. Twoje mieszkanie jest dobrem ogólnonarodowym służącym do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ubogich obywateli. Taka jest funkcja społeczna domu twego i powinieneś się cieszyć, że Polska Rzeczpospolita ludowi nieruchomość twoją udostępnia.

 • marco(2010-05-04 10:12) Odpowiedz 00

  non affitto gli appartamenti perche poi di fatto con le leggi esistenti , per sciogliere un contratto devo assicurare un locale sociale> gli appartamenti vuoti e meglio venderli.

 • Bolek(2010-09-14 20:27) Odpowiedz 00

  To jest tak skomplikowane z tym wynajmowaniem,żeby zamieszkać to wynajmujący rezygnuje z zbyt skomplikowanej procedury a najemca korzysta że w Polsce jest taka szopka,wszystko robią żeby ludzie chodzili do sądu a jak mieszkają razem to się żeby pozabijali,czy nie może być wreszcie poszanowana prywatność te przepisy to jest socjalizm,tyle pracy w sejmie i przepisy do kitu.

 • wojtek(2010-05-05 13:59) Odpowiedz 01

  Student ma rację - a organizacje lokatorskie (są takie z Ikonowiczem na czele) mają hasło, które oddaje ten stan bardziej elegancko :
  "mieszkanie prawem a nie towarem".
  A niektórym się zdawało że komuna upadła, jest nawet IPN - ścigający zbrodnie komunistyczne i prawicowy (ha ha prawicowy) sejm i senat.
  Tylko prawo komusze.

 • Robek(2010-05-02 20:46) Odpowiedz 01

  Na pewno jezeli wynajmnę mieszkanieto nie zgłoszę to do US. I skończmy z ochroną lokatorów, którzy wynajmują mieszkanie. Jezeli im się nie podoba to niech się wyprowadzają. A jezeli oni mnie się nie podobają - również. Przecież to MOJE mieszkanie i JA decydują co z nim zrobię.

 • ZIT(2010-05-01 16:04) Odpowiedz 01

  tylko jak ktoś nie ma możliwości podania lokalu zastępczego to co ma podać ???.
  Przecież mieszkanie wynajmuje ten kto nie ma gdzie mieszkać - a WIEC TEN WARUNEK TO CZYSTE KPINY !!!
  sZOPKA DLA NAIWNYCH !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama