Wniosek o ogłoszenie upadłości nie będzie mógł zostać zwrócony w przypadku braków, bez wezwania do ich uzupełnienia. Dotyczy to wnioskodawców, którzy nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę.
Osoba składająca wadliwy wniosek o ogłoszenie upadłości, która nie korzysta z pomocy prawnika, będzie musiała być wezwana do jego uzupełnienia lub opłacenia. Takie rozwiązanie zakłada nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego, której projekt po wyroku Trybunału Konstytucyjnego został przygotowany przez Senat.
Projektodawcy proponują, aby wniosek o ogłoszenie upadłości nieodpowiadający wymogom określonym w ustawie lub nienależycie opłacony był zwracany bez wzywania o jego uzupełnienie lub uiszczenie zaległej kwoty jedynie w przypadku reprezentacji wnioskodawcy przez adwokata lub radcę prawnego.
Takie rozwiązanie ma na celu poprawę ochrony interesu prawnego dłużnika i jego wierzycieli. Obecne uregulowanie procedury składania wniosków o ogłoszenie upadłości narusza prawo do sądu tych osób, które nie korzystają z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Zgodnie bowiem z dotychczasowymi przepisami wnioskodawcy w postępowaniu upadłościowym są traktowani jednolicie bez względu na fakt ich reprezentacji przez fachowego pełnomocnika. W razie zatem braków w składanym wniosku zwrot następuje bez wezwania do jego uzupełnienia lub wniesienia zaległej opłaty.
Tymczasem liczne i szczegółowe przepisy proceduralne dotyczące wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości są niezrozumiałe dla większości obywateli. Dokonanie zwrotu oznacza, że jego wniesienie przez zadłużonego przedsiębiorcę nie wywołało skutku w postaci skutecznego zainicjowania postępowania o ogłoszenie upadłości. Surowa sankcja za niedopełnienie wymogów prowadzi często do nieterminowego złożenia wniosku, co grozi dłużnikowi odpowiedzialnością odszkodowawczą, a nawet orzeczeniem przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 listopada 2009 r. (sygn. akt P 88/08) stwierdzającego niekonstytucyjność obowiązujących przepisów.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.