statystyki

Meldunek pozostanie, ale bez sankcji

autor: Ireneusz Krześnicki30.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.03.2010, 14:04
  • Wyślij
  • Drukuj

Przy braku sankcji ustawowej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego skutek będzie taki, że dysponent lokalu zadecyduje ostatecznie, czy ktoś zostanie „u niego” zameldowany, czy nie. Po prostu nie podpisze formularza.

reklama



reklama


Sejmowa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych kończy prace nad rządowym projektem ustawy o ewidencji ludności, który zgodnie z deklaracją premiera miał doprowadzić do likwidacji obowiązku meldunkowego.

Ustawowy obowiązek

Niestety, deklaracja premiera w toku prac nad projektem ustawy w parlamencie została tak naprawdę zredukowana do zniesienia sankcji karnych za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Zniesienie sankcji karnych przewidzianych w ustawie z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.) wydaje się być uzasadnione.

Anachroniczność przepisu nie jest oczywiście wystarczającym powodem niestosowania go przez urzędy administracji publicznej czy policję.

Skoro już w chwili obecnej obowiązek meldunkowy realizowany jest niechętnie, to po całkowitym zniesieniu kar stanie się wyłącznie pobożnym życzeniem. Dlatego jeżeli meldunek nie zostanie zniesiony, muszą też obowiązywać sankcje karne, ale dotyczyć wyłącznie osób, które nie realizują zapisanych w ustawie obowiązków. W innym przypadku zadanie nałożone na administrację samorządową (realizowane przez 5–7 proc. ogółu pracowników urzędów gminnych) polegające na śledzeniu ruchu migracyjnego ludności może stać się niewykonalne.

W przygotowanym projekcie ustawy o ewidencji ludności nowe zasady meldowania się obywateli gwarantują pozostawienie meldunku na niemal niezmienionych zasadach. Twórcy projektu nie pokusili się nawet o nową definicję meldunku, poprzestając na dziwacznej modyfikacji zapisów dotychczasowej ustawy. „Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała” (art. 28 ust. 4 projektu). Dualistyczne określenie celu, raz w znaczeniu „odnotowania w ewidencji”, a drugi raz jako potwierdzenie, że rzeczywiście przebywamy pod adresem, pod którym się zameldowaliśmy, jest po prostu nielogiczne. Meldujemy się, aby potwierdzić, że przebywamy w miejscu, w którym się zameldowaliśmy!?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

  • 1: bubu z IP: 109.243.1.* (2010-08-20 06:54)

    PRZY ZMIANIE PRZEPISOW TO WLASCICIEL MIESZKANIA POWINIEN DECYDOWAC O ZAMELDOWANIU ORAZ DECYDOWAC O W Y M E L D O W A N I U.

  • 2: LEX z IP: 83.13.131.* (2010-04-07 14:13)

    A JA MAM SĄSIADA,KTÓRY JEST ZAMELDOWANY U BABCI STARUSZECZKI OD 70 ROKU ALE OSTATNI RAZ GO WIDZIAŁ MÓJ DZIADEK ŚP. W 1971 ROKU I TYLE GO BYŁO WIDAĆ,PISMA SĄDOWE,WYROKI,POLICJA Z NAKAZEM USTALENIA POBYTU TO WSZYSTKO MOŻNA SOBIE W BUTY...BĘDZIE SIĘ WYŻSZYM,FACET SIĘ BUJA I NIKT NIE WIE GDZIE MU KONIEC :) TAK DZIAŁA NASZE PRAWO ALE PODATKI PŁACI BO KORESPONDENCJI Z US NIE MA DO NIEGO WIĘC WSZYSTKO GIT:)

  • 3: Miecio z IP: 79.162.32.* (2010-04-06 01:01)

    Zgodnie z art. 139 par. 3 kpc sąd powinien uznawać za doręczone wszelkie pisma procesowe wysłane na adres zameldowania, wynikający z ewidencji ludności. Właśnie to jest zaletą meldunku, że dłużnik nie może wykpić się od odpowiedzialności, podając fałszywe dane zameldowania.
    Problem w tym, że sądy ignorują ustawę i domagają się wskazania miejsca rzeczywistego pobytu pozwanego, gdy na kopercie wracającej do sądu widnieje adnotacja "adresat nie zamieszkuje", nawet gdy jest to adres zameldowania.

  • 4: jktr z IP: 81.219.106.* (2010-04-03 14:01)

    Kolejne życzeniowe i "medialnie ładne " pomysły ...Szalejąca , rozpasana "kolesiowa" biurokracja...Góra urodziła mysz!!!

  • 5: DO ŁEZ ROZBAWIONY z IP: 93.122.64.* (2010-04-03 10:45)

    PANIE P. TAK JESZCZE ŻEBY SANKCJE DLA RZĄDZĄCYCH WPROWADZIĆ ZA ŁAMANIE PRAW I KONSTYTUCI OBYWATELA,TO BY FAJNIE I GRZECZNIE BYŁO.

  • 6: Jan z IP: 217.153.157.* (2010-03-31 15:53)

    Biurokraci jak zawsze zwyciężają i rozbudowują swoją potęgę.

  • 7: ZIT z IP: 89.77.129.* (2010-03-31 14:56)

    Może wreszcie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych znajdzie sie jakiś mądry minister i ustali jakieś realne przepisy o meldunkach.!!!
    Bo dotychczas to by;li sami "geniusze" z wodogłowiem i nic nie wymyślili - a tylko robili zamieszanie?
    jakoś na całym świecie w krajach europejskich jakoś sobie z meldunkiem radzą
    a u nas od 20-stu lat nie znalazł się żaden mądry minister - as mieliśmy ich kilkunastu który zaproponował jakieś logiczne rozwiązanie.
    Czy w Polsce nie ma mądrych ludzi ???

  • 8: Krystyna z IP: 93.217.162.* (2010-03-31 13:35)

    Jak zyc w nieludzkim Swiecie polskich przepisow meldunkowych , a z tym zwiazanych innymi nastepstwami?

  • 9: Tym z IP: 89.76.138.* (2010-03-30 22:30)

    Zdążyliście już obsobaczyć platformersów, tymczasem projekt jaki wyszedł z komisji zawierał przynajmniej zniesienie meldunków od 2014 r.

    Poprawkę wykreślającą art. 74-78 (znoszące meldunek) zgłosiła poseł Grażyna Gęsicka (PiS).

    Z przebiegu prac sejmowej komisji wynika, że poprawka ta została zaakceptowana jednym głosem (15:14) - poparta została przez posłów SLD, PiS i PSL. Mimo sprzeciwu rządu i posłów PO.

    Komisja jednak tylko rekomenduje przyjęcie lub odrzucenie poprawki. Ostatecznie, o jej losach zdecyduje Sejm.

  • 10: Tym z IP: 89.76.138.* (2010-03-30 22:29)

    Zdążyliście już obsobaczyć platformersów, tymczasem projekt jaki wyszedł z komisji zawierał przynajmniej zniesienie meldunków od 2014 r.

    Poprawkę wykreślającą art. 74-78 (znoszące meldunek) zgłosiła poseł Grażyna Gęsicka (PiS)
    Z przebiegu prac sejmowej komisji wynika, że poprawka ta została zaakceptowana jednym głosem (15:14) - poparta została przez posłów SLD, PiS i PSL. Mimo sprzeciwu rządu i posłów PO:
    orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/wgskrnr6/ASW-178

    Komisja jednak tylko rekomenduje przyjęcie lub odrzucenie poprawki. Ostatecznie, o jej losach zdecyduje Sejm.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię