statystyki

Z opłaty za abonament RTV zwalnia 1551 zł emerytury

autor: Agnieszka Bobowska23.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.05.2011, 20:07
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracownicy poczty nie potrafią interpretować przepisów o wysokości emerytury uprawniającej do zwolnienia z abonamentu.

reklama


reklama


Od 1 marca osoby, które ukończyły 60 lat, mogą się ubiegać na poczcie o status abonenta bezpłatnego. Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy otrzymują emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku. Dla większości z nich próby uzyskania prawa do zwolnienia od abonamentu kończą się przed pocztowym okienkiem niepowodzeniem.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych posiadanie uprawnień przez emerytów nie oznacza braku obowiązku płacenia abonamentu. Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu, należy dopełnić niezbędnych formalności w urzędzie pocztowym. Chodzi o przedłożenie dowodu osobistego oraz decyzji z ZUS albo innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury otrzymywanej w danym roku. Problem powstał w związku z wysokością świadczeń uzyskiwanych przez emerytów. Urzędnicy poczty nie wiedzą, czy mają brać pod uwagę kwotę brutto czy netto przedstawianych przez seniorów dochodów. Niejasności doprowadziły do sytuacji, że pomimo dopełnienia formalności wielu emerytów zostało pozbawionych prawa do zwolnienia, gdyż brano pod uwagę niższą kwotę otrzymywanej przez nich emerytury. Tymczasem próg uprawniający do zwolnienia, obliczony na podstawie połowy wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to 1551,48 zł brutto. Takie informacje uzyskaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Osoby ubiegające się o zwolnienie muszą też wypełnić Formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników rtv oraz specjalne oświadczenie.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym. Oznacza to, że wniosek złożony w marcu uprawnia do zwolnienia z opłat od 1 kwietnia 2010 r.

Osoby, które wniosły opłaty z góry za okres dłuższy niż miesiąc, otrzymają zwrot nadpłaconej kwoty w przypadku uzyskania prawa do zwolnienia. Pieniądze zostaną przesłane przekazem pocztowym na adres podany we wniosku o rejestrację odbiorników rtv. Urząd będzie miał na to 14 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • hewramb(2010-03-23 19:30) Odpowiedz 00

    Zlozylem na poczcie formularz,inne zmodernizowane oswiadczenie oraz ksero
    z ZUS-u o wysokosci emerytury(brutto mniej niz 1551,48 zl) w dn.05.03.2010
    Od 01.04 2010 przestane placic abonament.
    Pytanie: jezeli po 25 03 10(termin otrzym. emerytury-przelewu)okaze sie ze
    w zwiazku z rewaloryzacja przekrocze limit 1551,48 zl.
    Czy strace uprawnienia zwolnienia z abonamentu.
    Prosze kompetentna osobe o wyjasnienie.

  • czuwaj(2010-03-23 20:30) Odpowiedz 00

    ja zrobie tak najpierw pojde zarejestrowac odbiornik a za miesiac pojde wypełnic to zwolnienie wtedy mi nie policza za lata poprzednie bo wtedy nie miałem odbiornika rtv mam dopiero od miesciac i to zaołacony ciekawe czy mi to wyjdzie..

  • hewramb(2010-03-24 18:26) Odpowiedz 00

    Ponownie zwracam sie z prosba kompetentnej osoby , ewent.prawnika
    z Gazety Prawnej na pytanie zadane w kom. nr.25 z dnia 23.03 10 dotyczace
    zwolnienia oplacania abonamentu.

  • Andrea(2010-03-24 15:55) Odpowiedz 00

    Nikt nie powinien płacić abonamentu gdyż nikt nie ma spisanej umowy z KRRiT

  • Karramba(2010-03-23 18:13) Odpowiedz 00

    Tusk zmienił zdanie, bo szykuje się do władzy na całego, to jest między innymi do skoku na Woronicza. Żaden polityk nie jest na tyle głupi, żeby skasować państwową telewizję.

  • Liwa(2010-03-23 16:01) Odpowiedz 00

    Jesteśmy małżeństwem emerytów i wróciliśmy z zagranicy; Żona otrzymuje emeryturę niższą od wymaganego limitu a ja wyższą. Czy możemy zarejestrować odbiorniki RTV tylko na żonę i nie płacić abonamentu ? Kto nam odpowie?

  • Uczciwy(2010-03-23 14:16) Odpowiedz 00

    do Jana !!! a czy płaciłeś dotychczas abonament sprawdzą dokładnie twoje wpłaty jeżeli nie płaciłeś to duży problem do Ciebie będzie z czego ściągnąć . Drugie pytanie z jakiej racji w wieku 58 lat jesteś na emeryturze !!!

  • LOKI(2010-03-23 14:35) Odpowiedz 00

    JA SIE DZIWIE ŻE JESZCZE NIKT TEGO PREMIERA NIE ZASKARŻYŁ DO SADU. PRZECIEŻ ON ,A NIE KTO INNY NAMAWIAŁ LUDZI DO NIEPŁACENIA ABONAMENTU.

  • franek(2010-03-23 15:52) Odpowiedz 00

    PIS i Kaczyńskiemu naród wystawi na jesień ocenę za ten narzucony haracz na Polaków.

  • CIEKAWY(2010-03-24 16:09) Odpowiedz 00

    Mam podpisaną umowę z Polsatem i płacę abonament .Polsat płaci TVP. To dlaczego ludzie po raz drugi płacą ten haracz?

  • Taka nieprawda(2010-03-26 00:08) Odpowiedz 00

    Tusk kazal nieplacic abonamentu - bo chcial dokonac zamachu na TVP - przeciez TVN24 to polskojezyczna stacja propagandowa PO

  • Adam(2010-04-26 21:53) Odpowiedz 00

    Nie zapłace ani złotówki ! TvP kłamie na kazdym kroku i nie pokazuje prawdy . Trzeba by podać do sądu i zeby TVP zwróciła jeszcze abonamet zapłacony za lata KŁAMST

  • polek(2011-04-15 15:51) Odpowiedz 00

    Podziekujm Kaczynskiemu i Napieralskiemu że płacimy abonament Emeryci

  • my(2011-11-21 16:57) Odpowiedz 00

    czemuja mam płacić jak wszyscy to mają w dupie przestqjem płacić jestem emerytem jesteściem błaznami pomyściel na tym

  • emeryt(2010-04-12 20:54) Odpowiedz 00

    co to znaczy ukończone 60 lat? to że rocznikiem 1950 mam 60 lat, bo tak mi piszą na dokumentach ale urodziny mam w sierpniu br. to należy się zwolnienie od opłaty rtv czy po urodzinach ? może ktoś to wie

  • Wciaz kantowany(2010-03-29 22:21) Odpowiedz 00

    I znowu kantuja. Ustawa przynajaca prawo do zwolnienia emerytom z niska emerytura powyzej 60 r. zycia wchodzi w zycie 1 marca. Czyli prawo do zwolnienia przysluguje od pierwszego marca. Ale urzedasy z RTV postanowili poprawic ustawe i pozwalaja sie ubiegac o zwolnienie od 1 kwietnia. Niby nie majatek ale KANT i zlamanie ustawy.

  • POpaprańcy NIC nie zrobili jeszcze do końca!!!(2010-03-23 19:43) Odpowiedz 00

    I tak z wszystkim! I niech nie zwalaja na PiS,bo jakby chcieli to by ten haracz zlikwidowali dla wszystkich!!!

  • uczciwy 1(2010-03-26 22:49) Odpowiedz 00

    Obiecanki cacanki a głupiemu radość- takie zwolnienia z abonamentu zafundował nam od 1 kwietnia () liberalny Rząd Tuska. Najlepiej się rządzi rządem jak Państwo pozbędzie się państwowych szkół , szpitali, banków, elektrowni, przedsiębiorstw komunikacji (PKP itp), infrastruktury komunikacyjnej itd. To po co ministerstwa i ten cały Rząd ? Po co obiecanki ? NIECH ŻYJE SAMORZĄD !!! I wara od naszych podatków szanowny rządzie.

  • Krzysia(2010-03-30 07:57) Odpowiedz 00

    Płacę za kablówkę i za internet to jeszcze mam płacic trzeci raz haracz. Opamiętajcie się Wy na górze.

  • jan(2010-03-23 13:47) Odpowiedz 00

    mam 58 lat jestem na emeryturze która wynosi 1179 zł czy jestem zwolniony czy nie z abonamentu