statystyki

Z opłaty za abonament RTV zwalnia 1551 zł emerytury

autor: Agnieszka Bobowska23.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.05.2011, 20:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownicy poczty nie potrafią interpretować przepisów o wysokości emerytury uprawniającej do zwolnienia z abonamentu.

reklamareklama


Od 1 marca osoby, które ukończyły 60 lat, mogą się ubiegać na poczcie o status abonenta bezpłatnego. Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy otrzymują emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku. Dla większości z nich próby uzyskania prawa do zwolnienia od abonamentu kończą się przed pocztowym okienkiem niepowodzeniem.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych posiadanie uprawnień przez emerytów nie oznacza braku obowiązku płacenia abonamentu. Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu, należy dopełnić niezbędnych formalności w urzędzie pocztowym. Chodzi o przedłożenie dowodu osobistego oraz decyzji z ZUS albo innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury otrzymywanej w danym roku. Problem powstał w związku z wysokością świadczeń uzyskiwanych przez emerytów. Urzędnicy poczty nie wiedzą, czy mają brać pod uwagę kwotę brutto czy netto przedstawianych przez seniorów dochodów. Niejasności doprowadziły do sytuacji, że pomimo dopełnienia formalności wielu emerytów zostało pozbawionych prawa do zwolnienia, gdyż brano pod uwagę niższą kwotę otrzymywanej przez nich emerytury. Tymczasem próg uprawniający do zwolnienia, obliczony na podstawie połowy wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to 1551,48 zł brutto. Takie informacje uzyskaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Osoby ubiegające się o zwolnienie muszą też wypełnić Formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników rtv oraz specjalne oświadczenie.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym. Oznacza to, że wniosek złożony w marcu uprawnia do zwolnienia z opłat od 1 kwietnia 2010 r.

Osoby, które wniosły opłaty z góry za okres dłuższy niż miesiąc, otrzymają zwrot nadpłaconej kwoty w przypadku uzyskania prawa do zwolnienia. Pieniądze zostaną przesłane przekazem pocztowym na adres podany we wniosku o rejestrację odbiorników rtv. Urząd będzie miał na to 14 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 41

 • 1: Andrzej, GG2017121 z IP: 83.30.51.* (2010-03-23 03:41)

  Jakaś bzdurna myśl autora w tym artykule: "Niejasności doprowadziły do sytuacji, że pomimo dopełnienia formalności wielu emerytów zostało pozbawionych prawa do zwolnienia, gdyż brano pod uwagę niższą kwotę otrzymywanej przez nich emerytury. Tymczasem próg uprawniający do zwolnienia, obliczony na podstawie połowy wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to 1551,48 zł brutto." Skoro Pocztowcy brali pod uwagę, w tych "niejasnych" przypadkach, kwotę netto emerytury, i była ona wyższa od kwoty 1551,48 zł - to kwota brutto takiej emerytury tym bardziej przekracza limit ustawowy, a więc nie przysługuje zwolnienie od opłaty abonamentu. (1551,48zł) - i to o jakieś 200-300zł!

 • 2: all-blacks z IP: 62.141.247.* (2010-03-23 05:48)

  i jeszcze jedno : Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy otrzymują emeryturę ..." Co jest kompletną bzdurą. Gdyż renciści nie są zwalniani są przy wysokości świadczenia 1551 tylko osoby posiadające nie więcej niz 531 na osobę, lub tez osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolnosci do pracy ( bez limitu dochodu)

 • 3: mieszkający na wsi z IP: 78.8.106.* (2010-03-23 07:51)

  to istna głupota...

  On dyrektor zarabia 30 tys. m-nie, a ona rencistka ma najniższą rentę i w tym wypadku nie płaci abonamentu.
  Inny przykład:
  jeden małżonek - rencista, ale ma 600 zł i nie ma stałej renty, drugi ma emeryturę 1600 zł i muszą płacić abonament.

  Niech mi ktoś wytłumaczy, bo nic nie rozumiem...

 • 4: LGB z IP: 213.184.193.* (2010-03-23 08:22)

  Krętackie prawo. Chodzi o to aby emeryta oskubać. W momencie jak się pojawi w celu zwolnienia z płacenia sprawdza się czy ma dowód zapłaty za abonament za lata poprzednie, jeżeli nie to płaci wstecz. Cała idea jest zła. Płacić muszą wszyscy bez dyskusji. Ale jeżeli Cię nie stać to wypełniasz wniosek, ile masz aut, telefonów, mieszkań dzieci itp. Urzędasy sprawdzają i jeżeli jesteś biedny to nie płacisz, a jak bardzo biedny to talony na kurtki zimowe dostajesz, dofinansowanie do czynszu etc. Tylko trzeba zmienić mentalność. Wspierać społeczeństwo tak jak pozwala na to budżet ale sprawiedliwie. Polskie kanały zakodować i jak kogoś nie stać to niech się uczy języków i sobie ogląda niemiecką TV lub angielską.

 • 5: prosze o odpowiedz z IP: 82.160.6.* (2010-03-23 08:29)

  jeżeli jest małżeństwo[obydwoje pracują] które posiadają odbiornik a nie rejestrowało tego faktu na poczcie,, który powinien płacić z małżonków powinien płacić abonament?.gdzie jest zapisane w ustawie abonamentowej ze właściciel TV jest maż czy zona?.po drugie na kogo nałożą kare za nie płacenie abonamentu w ustawie pisze o właścicielu odbiornika no to niech teraz mi udowodnią kto jest tym właścicielem mąż czy zona?. bo ustawa nie precyzuje tego.

 • 6: LGB z IP: 213.184.193.* (2010-03-23 08:45)

  Ad.5 niczego nie udowodnią, ale będą szykanować. Jedna porada prawna kosztuje więcej niż roczny abonament tv. Jeżeli dojdzie do sprawy to sędzia zrobi z państwem co sobie zażyczy adwokat reprezentujący telewizje. Logika nie ma tutaj nic do rzeczy. Jeżeli chce się z nimi pogrywać trzeba trzymać telewizor w szafie a antena TV lub sat schowana na strychu. Ale nie wydaje mi się aby chciało się tak Państwu bawić. Myślę że nie powinni Państwo zgłaszać faktu posiadania TV a listonosza nie wpuszczać do mieszkania bo może zobaczyć telewizor :) i niestety donieść. W niedalekiej przyszłości zmienić telewizor i postarać się aby była zameldowany na osobę która nie płaci abonamentu z tytułu wieku lub na słupa.

 • 7: Hipokryzja i arogancja władzy z IP: 79.190.74.* (2010-03-23 08:52)

  Szumne zapowiedzi, że emeryci są zwolnieni z abonamentu RTV to kolejny przejaw arogancji władzy traktującej obywateli RP jak motłoch któremu można wcisnąć każdą bzdurę. W rzeczywistości to nie emeryci jako grupa społeczna są zwolnieni z tej formy para-podatku (nota bene niezwykle wysokiego bo w skali roku wynosi on aż 204 zł /17 zł x 12 msc/) lecz poszczególne osoby które spełniają sztucznie określone kryterium dochodowe a nadto źródło ich dochodu musi stanowić świadczenie emerytalne. Jak się to ma do wyrażonej w Konstytucji zasady równości wobec prawa to już „Pan Bóg raczy wiedzieć. Oczywiście zaraz znajdą się oponenci podnoszący, że w orzecznictwie TK mowa jest o tzw. zasadzie ekwiwalentnej równości”, szkopuł jednak w tym, że formuła ta ukuta przez mędrców tam zasiadających w wolnym tłumaczeniu oznacza nic innego jak tylko transpozycję komunistycznej formuły iż „są równi i równiejsi”.
  Abonament za RTV jako taki powinien, zniknąć. Mówienie bowiem o jakiejkolwiek misyjności TVP i PR to wolne żarty. Przeczy temu i ramówka i gaże celebrytów tam zatrudnianych.
  Podsumowując - Szanowni Państwo przy najbliższych wyborach dajmy wyraz naszemu obywatelskiemu sprzeciwowi i niezależnie od naszych preferencji (lewicowych czy prawicowych) wyeliminujmy z życia publicznego wszystkie te ugrupowania polityczne, które na siłę próbują wciskać na brednie na temat konieczności opłacania abonamentu. O obecnym Rzeczniku Praw Obywatelskich nie warto zaś nawet się rozpisywać, bo jego ostatnie działania na pewno nie szły w kierunku do jakiego urząd ten został powołany.

 • 8: O Ja już dawno jestem emerytem i nie płacę z IP: 84.234.1.* (2010-03-23 08:58)

  przecież nie będę płacił za słuchanie Donalda i debat Komorowskiego oraz no tego drugiego malowanego na REZYDENTA co nie wiedzą ile kosztuje czynsz.

 • 9: Jasio z IP: 79.191.131.* (2010-03-23 09:04)

  Nie płacę abonamentu z racji ukończenia 75 roku życia. Czy powinienem płacić, bo mam wyższą niż 152,- zł emeryturę? Gdzie opublikowane przepisy?

 • 10: taka jest prawda. z IP: 82.160.6.* (2010-03-23 09:25)

  do8 Tusk chciał znieś abonament Kaczyński każe ludziom płacić razem z SLD abonament. to jeżeli ci się nie podoba Komorowski to miej pretensje do Kaczyńskich bo oni załatwili ludziom dodatkowy haracz .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama