Od 1 stycznia 2010 r. e-sąd w Lublinie rozpoznaje pozwy z całego kraju w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Pozew do e-sądu musi być sporządzony na specjalnym formularzu opatrzonym podpisem elektronicznym.

Czy pozwany musi wybrać drogę elektroniczną

Wierzyciel poinformował mnie, że będzie dochodził ode mnie zwrotu pożyczki w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Czy będę zmuszony porozumiewać się z sądem przez internet, skoro nawet nie mam komputera?
NIE
Pozwany nie musi wysyłać do e-sądu odpowiedzi na pozew drogą elektroniczną. Nawet jeśli powód zdecyduje, że będzie dochodził roszczenia w elektronicznym postępowaniu, to pozwany w tej sprawie ma prawo komunikować się z sądem w sposób tradycyjny, czyli przesyłać pisma na papierze.
Jeżeli pozwany zdecyduje się przesłać do e-sądu odpowiedź na pozew drogą elektroniczną, to wówczas oznacza to, że wybrał sposób porozumiewania się z sądem przez internet. Nie będzie już mógł kolejnych pism przesyłać w formie papierowej, lecz tylko drogą elektroniczną. O skutkach wniesienia pisma drogą elektroniczną e-sąd ma obowiązek pouczyć pozwanego już przy pierwszym doręczeniu.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dochodzić roszczeń w e-sądzie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy potrzebny jest specjalny formularz
- Czy e-sąd doręczy pismo drogą elektroniczną
- Czy sprzeciw trzeba uzasadnić
- Czy e-sąd może przekazać sprawę
- Czy trzeba założyć konto
- Czy nakaz zapłaty otrzyma klauzulę wykonalności