Osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku będą mogły głosować przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych. Zakazane będzie prowadzenie publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.
Osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku będą mogły głosować przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych. Zakazane będzie prowadzenie publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.
Już w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i samorządowych oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborca niepełnosprawny lub w wieku powyżej 75 lat będzie mógł udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Przewiduje to wchodząca dziś w życie nowelizacja ustaw: o wyborze Prezydenta RP, Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Nowelizacja nie tylko ułatwia głosowanie, ale także zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.
Zgodnie z nowymi przepisami pełnomocnikiem będzie mógł zostać bliski członek rodziny: dziecko, wnuk, małżonek, rodzic, jeśli osoba taka jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa lub posiada zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo będzie musiało być udzielane w domu mocodawcy – przed wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym. Do tego potrzebny będzie jednak wniosek złożony w urzędzie gminy najpóźniej na 10 dni przed wyborami. Głosowanie przez pełnomocnika nie będzie jednak możliwe w wyborach do Sejmu i Senatu.
We wszystkich rodzajach wyborów i referendów dopuszczalne będzie głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą również musieli utworzyć lokale wyborcze dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Takie lokale dotychczas tworzono jedynie w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.
Nowelizacja zakazuje ponadto prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych. Ma to ograniczać nadużycia przy finansowaniu kampanii wyborczych. Komitety wyborcze będą pozyskiwać środki finansowe wyłącznie z wpłat osób fizycznych (wyłącznie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą) i wpłat funduszów wyborczych partii politycznych. Maksymalna kwota, jaką jedna osoba mogłaby przekazać komitetowi wyborczemu, wynosić ma 15-krotność minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to prawie 20 tys. zł.
Podstawa prawna
Ustawa z 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. nr 213, poz. 1651).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama