Doradca prawny poprowadzi sprawę przed sądem rejonowym

autor: Katarzyna Wójcik-Adamska16.09.2009, 03:00

Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia magister prawa będzie mógł zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • ***(2009-09-19 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    @eeeeeee
    Na dzień dzisiejszy stypendium podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że ustawodawca pomajstruje jeszcze przy ustawach podatkowych. Jest przychodem osoby fizycznej, nie ma go wśród stypendiów wymienionych w przepisach o zwolnieniach przedmiotowych. Zaliczki powinna odprowadzać miesięcznie KSSIP, a obowiązek ten nakłada na nią uPodDoch w art. 35.

    Odpowiedz
  • eeeeeee(2009-09-18 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś wie ile dokładnie wynosi stypendium na aplikacji ogólnej? NETTO. Z rozporządzenia wynika jedynie ze bedzie odprowadzana składka zdrowotna. Nie ma mowy zaś o podatku dochodowym. Czy coś wiecie na ten temat?

    Odpowiedz
  • lexpistols(2009-09-17 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    do 23, każda kancelaria sieciowa ma w swoim gronie specjalistów od prawa spółek, proponuję np. Salans, znowu to samo pierdu pierdu na temat wąskich specjalizacji, młodych wybitnych fachowców niszowych dziedzin prawa, zaraz po studiach prawniczych.

    Odpowiedz
  • LEX(2009-09-17 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO APLIKACJA COS WAS MOZE NAUCZYC.JUZ CZEKAM NA WAS W SADZIE AZ SIE SKOMPROMITUJECIE.
    DO NAUKI.

    Odpowiedz
  • Ciekafsky(2009-09-17 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Na dobry początek zmień klawiaturę na taką bardziej sprawną (obecna ma zacięty shift albo caps - lock) i ogranicz liczbę wykrzykników, to może zaczną lepiej płacić. Pozdrowienia z Krainy Korporacyjnych Deszczowców :)

    Odpowiedz
  • STRASZNA OBŁUDA(2009-09-17 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    DORADCY I MGR PRAWA BEZ APLIKACJI--BROŃCIE SWOJEJ RACJI DO UPADŁEGO. NIE POZWULCIE NA OBŁUDĘ- KOŃCZYLIŚMY TAKIE SAME UNIWERSYTETY I MIELIŚMY TYCH SAMYCH PROFESORÓW- TYRAMY W KANCELARIACH PRAWNYCH ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE ROBIĄC CZASAMI WIĘCEJ NIŻ PAN PRAWNIK Z APLIKACJĄ DORADZAMY ZNAJOMYM I RODZINIE KORZYSTAMY Z TYCH SAMYCH KODEKSÓW I KOMENTARZY ORAZ PROGRAMU "LEX'. WIĘC SIĘ PYTAM W CZYM PRAWNIK Z APLIKACJĄ JEST LEPSZY? odpowiem: ZARABIA WIĘKSZĄ KASE I SIĘ Z NAS ŚMIEJE!!!

    Odpowiedz
  • zaginacz prawników z aplikacją(2009-09-17 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    WRESZCIE POSZLI PO ROZUM DO GŁOWY!!! JAK TERAZ DORADCA PRAWNY TYRA ZA MARNĄ KASĘ DLA RADCY PRAWNEGO CZY ADWOKATA PRZYGOTOWUJĄC MU PISMA I POZWY(RADC TYLKO PRZYBIJA PIECZĄTKE)TO JEST OK-MA WIEDZE WYSTARCZAJĄCĄ---ALE JAK MOŻE PRACOWAĆ NA WŁASNY RACHUNEK TO JUŻ JEST ZAGROŻENIE NIEWIEDZĄ--RYNEK ZWERYFIKUJE PANOWIE OBŁUDNICY!!!BOICIE SIĘ KONKURENCJI!!!

    Odpowiedz
  • :O(2009-09-17 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie, co wy piszecie!!! Zyczę wam aby waszą sprawę - jakąkolwiek - prowadził absolwent wydziału prawa. Obserwując koleżankę która przyszła do sądu z referendarstwa wiem, że bez aplikacji i trudnego egzaminu nikt nie da sobie rady, nawet geniusz ze wszystkimi kodeksami i komentarzami po kilku latach rozbratu z salą sądową.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2009-09-16 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ile wynosi wartość rynku usług prawnych w Polsce? Czy ktoś robił badania w tym kierunku?

    Odpowiedz
  • preceptor(2009-09-16 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    to, że jakiś prawnik bez aplikacji jest świetny w danej dziedzinie, to oznacza jedynie tyle, że może i powinien w niej pracować. Z powodu znajomości common law czy języków obcych nie można domagać się wpisu na listę adwokatów, a do dalszego pisania opinii z common law uprawnienia papugi są zbędne. No, ale chodzi o to, żeby wszyscy ci, którzy trochę prawa liznęli, byli adwokatami:)

    Odpowiedz
  • Skandaliczny projekt PO(2009-09-16 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Pozbawienie prawa aplikantów sądowych do wpisania się na listę radców prawnych bądź adwokatów uważam za całkowity skandal. Jest to sprzeczne z uzasadnieniem TK. Korporacje boją się prawników po aplikacji sądowej i chcą przemycić ten przepis. Jeśli Rząd PO to przyjmie to nie ma co liczyć na poparcie w wyborach, to będzie ich całkowita kompromitacja.

    Odpowiedz
  • Sędzimir(2009-09-16 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytajcie uważnie - "rząd nie przyjął" projektu, nad którym deliberujemy bo chce większej liberalizacji a rozstrzygnięcia wskazane w projekcie Ćwiąkalskiego Donek uznał za zbyt wąskie. W przeciągu miesiąca projekt ma być poprawiony we właściwym dla nas kierunku. Ponadto do końca września ma być przyjęty projekt komisji przyjazne państwo tak zmieniający 87 kpc że reprezentacja w sprawach cywilnych i admin. już przez magistrów prawa. Teraz wiem dlaczego nagle odmieniło się radcom prawnym i chcą przyjmować wszystkich cięgiem bez egzaminów na swoją aplikację - bo jak już konkurencja to chociaż zaskarbimy sobie co bystrzejszych a wszystkich pośrednio okiełznamy przez władze jednej korporacji. Aha o tym wyżej jest na stronie Rzeczypospolitej.
    Pozdro

    Odpowiedz
  • atos(2009-09-16 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    GŁUPI POMYSŁ AUTORSTWA BODAJŻE ĆWIĄKALSKIEGO. Jak myślicie, komu on ma służyć?
    Ograniczenie do rejonówki, przecież to nonsens. Dlaczego radcy prawni (ilu z nich dostało się do zawodu za darmo i bez aplikacji) mogą reprezentować wyżej niż w rejonówkach? Taką łaskę to niech sobie rząd wsadzi, w to miejsce do czego ten projekt się nadaje.
    Gwizdnęli nazwę "doradca prawny" z dobrego społeczneg projektu, który miał założenia miliard razy lepsze niż ten gniot po Ćwiąkalskim. WSTYD PANOWIE Z PO, WSTYD. Ale w wyborach wypłacimy.

    Odpowiedz
  • legalese(2009-09-16 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    A jak ktoś już wykonuje zawód prawnika? To co znowu będzie musiał sobie robić powtórkę z jakichś bzdetnych dziedzin prawa, które obchodzą go jak zeszłoroczny śnieg?
    BEZ DOPUSZCZENIA DO WYKONYWANIA ZAWODU TYCH CO ZAWÓD FAKTYCZNIE WYKONUJĄ, TEN PROJEKT JEST PO TO, ŻEBY TAK NAPRAWDĘ UBIĆ KONKURENCJĘ DLA KORPORACJI.
    Bo popatrzmy, realne zagrożenie dla korporacji stanowią ludzie, którzy znają się na tym co robią. A oni po latach pracy w swoich dziedzinach, nie będą się uczyć jakichś bredni z prawa leśnego. Natomiast droga młodzieży po zaraz po studiach, nie będzie miała gdzie zdobywać doświadczenia, bo prawnicy o których mowa powyżej, zostaną z rynku usunięci.
    Ale może się mylę. Może rząd raczył by podać szczegóły projektu. W dobrą wolę tego rządu trudno mi uwierzyć. Jeżeli będzie tak jak przypuszczam to w następnych wyborach głosuję na PIS.

    Odpowiedz
  • r(2009-09-16 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram to co pisze PAC
    Obecna forma aplikacji jak i pomysły egzaminów to nonsens. W państwie potrzebni są specjaliści. Ile razy mimo, że sam jestem prawnikiem potrzebowałem fachowej porady z jakiejś dziedziny prawa. No mogłem sam, ale to są koszty w postaci wielu godzin spędzonych na poszukiwaniach, czytaniu podręczników i komentarzy no i kosztu samych materiałów. Wiedza ogólna jest prawnikowi potrzebna tylko po to, żeby wiedzieć gdzie szukać albo gdzie skierować.

    Odpowiedz
  • zzz(2009-09-16 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    na szczęście mamy rząd który przygotował rozsądną ustawę, która wreszcie ucywilizuje rynek usług prawnych, a Ci doradcy którym naprawdę zależy na rzetelności winni ją poprzeć dla dobra ogólnego

    Odpowiedz
  • SSO(2009-09-16 16:59) Zgłoś naruszenie 00

    "prawnik z IP: 83.23.70.* (2009-09-16 13:39)

    do 19: zgadzam. Kilka wizyt kilkuset prawników pod MS a zaraz projekt znajdzie się w koszu."

    A wyobrażasz sobie SSR/O/A, mecenasów z wieloletnim stażem i notariuszy pod MS z transparentami, okrzykami, syreną i pochodniami? najlepiej żeby jeszcze komu w morde dać tam pod ministerstwem, żeby w tvn24 pokazali ot co! Z policją powalczyć na armatki i gaz a to wszystko na terenie noworozbitego CZARNEGO miasteczka namiotowego... dobry plan... ja bym raczej dyplomatycznie.

    Odpowiedz
  • karwan(2009-09-16 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej żeby było więcej doradców typu warszawski "Skarabeusz". Z całą pewnością odbywa się to z dużą szkodą dla zwykłych ludzi, którzy szukają pomocy prawnika a są nabijani w butelkę

    Odpowiedz
  • res(2009-09-16 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysł jest niezły... :) Dopuścić wszystkich OK (jestem za) Aby się pogorszyło adwokatom, a co za tym idzie jednocześnie bez wydawania zeta polepszyło sędziom i prokuratorom ( stosunkowo ) nie obiektywnie. Wtedy prawnicy z doświadczeniem zaczną prosić o posady w sądzie bo tych 30 ztu za sześć lat to raczej żart jest...

    Odpowiedz
  • pac(2009-09-16 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Bez specjalizacji nie osiągniemy poziomu państwa cywilizowanego. Jeżeli mam spółkę i chce coś z nią zrobić, to powinienem mieć możliwość udania się do prawnika od prawa spółek, który nie rozdrabnia się na inne dziedziny, dzięki czemu mam większą szansę na dobrą obsługę prawną. Mając konkretny problem ja nie chce mieć prawnika, który troszkę wie o prawie leśnym, troszkę o morskim, troszkę o wojskowym, troszkę o cywilnym i troszkę o prawie spółek. A do tego sprowadza się edukacja aplikacyjna i stosowane obecnie egzaminy. Dajmy ludziom wolną rękę i stwarzajmy przepisy zmierzające do specjalizacji. Zachód już dawno poszedł tą drogą.
    Zresztą i inne dziedziny nauki również.

    Odpowiedz