Młodzi kierowcy dostaną prawo jazdy na próbę

autor: Łukasz Kuligowski11.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2009, 16:06

Ministerstwo Infrastruktury chce, żeby kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią trzy wykroczenia, odbierano prawo jazdy.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • tak myślę(2009-08-11 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego chcecie odstraszyć , zniechęcić młodych do jazdy.
    Ten kto nie jeździ nie umie jeździć, a ten kto chciałby się nauczyć. Musi iść na prawo jazdy, i straszą , że 2 wykroczenia pozbawią go od nowa prawa jazdy.
    Okres próbny na dwa lata . Zgoda , ale nie wolno ciągle straszyć młodych.
    Lepiej pomyślcie jak dać szansę nauczyć się młodym dobrze jeździć.
    Moża zamiast obostrzeń i kar zmienić ten kodeks o ruchu drogowym.
    Może lepiej pozwolić na jazde młodych bez prawa jazdy,niech taki młody się przyuczy wobecności doświadczonego kierowcy może ojca , matki , ma być opiekun. Niech będą to drogi , nie zabradzo uczęszczane. Gdzieś na uboczu. Niech ci młodzi , jak juz będa czuli się na siłach , że dobrze jeżdżą to niech dopiero staruja na prawo jazdy.

    Odpowiedz
  • h(2009-08-11 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Chirurg powinien zaczac operować tylko rodzinę.

    Odpowiedz
  • a tak(2010-11-29 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    prawo jazdy od 50 roku życia.Albo ogólny zakaz jazdą samochodami (wtedy nie będzie wypadków...

    Odpowiedz
  • Gość(2010-02-09 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    "4 tys. wypadków spowodowali w tym roku kierowcy między 18 a 24 rokiem życia" a 5 tys. wypadków spowodowali kierowcy między 30 a 32 rokiem życia i co?

    Odpowiedz
  • przeciwny stereotypom(2010-02-09 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo jazdy na motor w wielu rodzinach to tradycja a jak ktoś będzie się chciał rozwalić ścigiem na drzewie to i tak to zrobi żeby się rozwalić nie trzeba prawka . niech zostawią młodych ... ,, jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz " Lepiej jak by się wzięli za tych dziadków i babcie co mają prawko za świnie . Jeżdżę motorem od kilku lat miałem dwa wypadki i już wiem czego nie mam robić obecnie nie zdarzył mi się żaden wypadek , przez wielu ludzi po 30 roku życia uważa motocyklistów za niższą rasę i za chorych umysłowo niech wypowiedzą się ci którzy zasmakowali powiewu wiatru w letnie dni na dwóch kołach a nawiasem mówiąc to rząd utrudnia życie ludziom ze wsi i młodych pracowników

    Odpowiedz
  • kp(2009-12-04 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    ale za razem powinny być jak najszybciej dostępne! ja jestem za. a to dlatego, że ot, taki przeciętny uczeń z prowincji przykladowo zasuwa do szkoły 10km, a i tak połowa chłopaków zasuwa na skuterkach albo quadach. to samo w mieście. albo studenci - sorry, ale nei każdego tatusia stać, żeby kupić córeczce czy synkowi autko za to, że tak się przeskoczyło, że aż na studiach się znalazło, bo są i takie historie, że rodzice za to potrafią komuś kupić nowego Focusa... a zamiast jeździć samochodami po centrum o ile lepiej byłoby, żeby było więcej ludzi na motorach i skuterach. w Paryżu BARDZO dużo ludzi jeździ na skuterach, motorach - wiem, widziałem. i to młodzi i starzy. a kto chce się pozbyć życia to i przepisy w wieku 24 lat obskoczy, jak mu to wisi. poza tym, przydałyby się większe restrykcje co do przyznawania prawa jazdy... dobrze, że we Wrocu egzaminatorzy mają podobne nastawienie do 18-tek i 19-tek!

    Odpowiedz
  • mlody kierowca(2009-10-20 23:35) Zgłoś naruszenie 00

    jest w tym troche racji ale nie karzdy mlody jezdzi jak idjota i popelnia wykroczenie je mam prawko juz 8 miesiecy i nie mam problemow z jazda przepisowa to jest sprawa charakteru i tego co Ci wpoja na kursie a poza tym zamiast wymyslac nowe zakazy niech zaczna dudowac nowe dobre drogi i autostrady a nie tylko stawiaja znaki ogranieczenie do 60km/h bo lepiej znak wkopac niz nowa droge zrobic i wstaciec znak90km/h

    Odpowiedz
  • 345344 hh(2009-09-22 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    word musi zarabiac to jakas masakra ja bujam motorowerem jakies 20 lat a mam 35lat a prawka b nie zdalem 9 razy i dalem sobie luz a motorowerem jeżdze bez kolizji , mandatu i znam przepisy woprd-y tylko kase od czlowieka doją oblewaja za nic.

    Odpowiedz
  • Michał(2009-09-06 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Na moję to by był DOBRY POMYSŁ ale też ma winę DUŻO nasza UKOCHANA DROGA w POLSCE a co do KAR za spowodowanie WYPADKU ŚMIERTELNEGO powinni dostać DO ŻYWOCIA taki Człowiek powinien Pomyśleć za nim wsiądzie za Kółkiem.KIEROWCO UWAŻAJ BO JA JUŻ WIEM CO TO JEST WYPADEK BO WE MNIE UDEŻYŁ SAMOCHÓD

    Odpowiedz
  • aga(2009-08-19 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaczego wciąż ma zostać furtka pozwalająca jeździć po drogach publicznych bez żadnych uprawnień czyli bez koniczności znajomości zasad ruchu drogowego, chociażby podstawowych jak zasady pierwszeństwa przejazdu? w szkołach się tego nie uczy zatem taki człowiek na skuterku może sobie robić na jezdni co chce bo nie musi wiedzieć jak się jeździ. smutne, liczyłam, że przy okazji tych zmian wreszcie ta głupota zostanie zlikwidowana.

    Odpowiedz
  • zz(2009-08-11 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    Katogorie A można bedzie uzyskać po ukończeniu 24 lat lub druga opcja po ukończeniu 20 lat jeżeli osoba bedzie posiadała prawo jazdy kat A2 przez okres 2 lat. Prawo jazdy kategori A2 można uzyskac po ukończeniu 18 roku życia. kategoria A2 to motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW czyli pomnożyć razy 1.3596 czyli =47.586 kM i stosunku mocy nieprzekraczającej 0,2 kW/kg. Ale to naprawde nic z porównaniem jakie beda testy na egzamin teoretyczny ! nad jednym zastanawiałem się pól godziny. Testy jak w Holandii - test w realu. Pytania mają być tajne. Życze wszystkim zdającym dużo zdrowia, stalowych nerwów i dużo czasu na nauke i jeszcze więcej pieniążków do wydania.

    Odpowiedz
  • mlody(2009-08-11 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzebne jest uświadomienie konsekwencji brawury, alkoholu: na szkoleniu filmiki z wypadków, zdjęcią zniszczonych aut itd. to przemówi do młodych ludzi,ale te działania do krok w dobrą stronę.Nie zapominajmy, że cześć z młodych nic nie będzie sobie robiła z przepisów-bo jeżdżą bez prawa jazdy, nawet jak im odbiorą-za szkolenie powtórne powinni płacić z 2000 zł, zobaczyć wrak zniszczonego auta a dla tych co mieli 3 wykroczenia prace społeczne.

    Odpowiedz
  • antymotocyklista(2009-08-11 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    W ogóle powinno się zabronić używania na drogach publicznych czegoś takiego jak motocykle czy quady. Nie są to środki transportu tylko zabawki. A do zabawy nie służą drogi publiczne tylko zamknięte tory. Albo piaskownice. I wbrew hasłom typu "będą dawcy organów" narządy po motocyklistach do niczego się nie nadają. Komu potrzebne organy po alkoholikach i narkomanach czy "konsumentach dopalaczy" ?

    Odpowiedz
  • w77(2009-08-11 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Zacząć należy od nauki. W szkołach jazdy zatrudnieni powinni być licencjonowani nauczyciele, również o kierunku psychologia, a przede wszystkim podwyższyć kryteria na uprawnienia dla instruktora jazdy. Trzy lata posiadania prawa jazdy (podkreślam >posiadania<, a nie jeżdżenia) jako wymóg podstawowy to jest niepoważne. Takiego instruktora trzeba specjalnie jeszcze dużo szkolić i poważnie egzaminować.To widać często na ulicy jak jest niedouczony. Ani umiejetności ani kultury. Jak ma zachowywać się późniejszy kierowca kiedy będąc kursantem widzi jak jego instruktor - kobieta (!!!) pokazuje innemu użytkownikowi jezdni znany, obraźliwy amerykański gest jednym palcem. (AUTENTYCZNA sytuacja). A jeżdżenie w ulicznym tloku "na zamek" to pojęcie i umiejetność nie znana instruktorom. (Nigdy nie zauważyłem uprzejmej eLki). I tacy są instruktorzy. (?!).

    Odpowiedz
  • uczestnik jazdy L(2009-08-11 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    raczej chodzi ...o koszt iczęsto wymieniane prawko które kosztuje ..i bedzie państwo miało super dochod od biednych młodzikó... szkoda ze ktos tak pozno pomyslił o takim durnym przepisie ... nieporozumienie ...lol2

    Odpowiedz
  • Marcin(2009-08-11 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli chodzi o quady i skutery to powinny być zakazane do tego samego wieku co motocykle o większej mocy.

    Odpowiedz
  • Marcin(2009-08-11 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem, pomysł MI może się wpłynąć pozytywnie na ruch drogowy w Polsce,szczególnie od strony młodych kierowców.

    Odpowiedz
  • HL(2009-08-11 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz, a 18 latek będzie mógł jeździć quadem bez prawa jazdy? Czy dobrze rozumiem, że AM będzie obowiązywać na quady tylko dla osób 14-17 lat?

    Odpowiedz
  • Kierowca(2009-08-11 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Każdego kandydata na kierowcę należy badać psychiatrycznie przez okres 1 roku co dwa tygodnie, a następnie decydować czy pozwolić w ogóle na udział w kursie na prawo jazdy. A to wyprawiają jeźdźcy na motocyklach to się kwalifikuje na występy cyrkowe dla nieuleczalnie chorych psychiatrycznie.

    Odpowiedz
  • pph(2009-08-11 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Przejedź się "antymotocyklista" np. do Włoch. Postój sobie przy ulicy i zobaczysz o ile szybciej się jeździ po mieście motorkami i skuterami. I nie piszę o rozwijaniu zawrotnych prędkości w terenie zabudowanym tylko o przemieszczaniu się. Polska jeszcze nie dorosła do tego żeby jeździła do pracy jednośladami (motor/skuter/rower). Lepiej stać w godzinnych korkach, marnując paliwo, niszcząc drogi i zanieczyszczając powietrze, czy sprawnie się przemieścić?

    Odpowiedz