Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zwiększenie w sądach liczby punktów, w których obywatele mogą uzyskać pomoc w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości. Obecnie na terenie całego kraju działa ich już 85. Resort deklaruje, że do końca przyszłego roku ich liczba przekroczy 170.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy resort sprawiedliwości powoła 60 nowych punktów. Powstaną one w tych sądach, które dysponują odpowiednimi warunkami lokalowymi, posiadają niezbędną infrastrukturę teleinformatyczną oraz możliwości kadrowe. Ministerstwo zapowiada, że będą tworzone zarówno w sądach okręgowych, jak i w sądach rejonowych, w których jest co najmniej dziesięć etatów sędziowskich.

Dzięki punktom obsługi interesantów każdy zainteresowany może w jednym miejscu uzyskać informacje związane z postępowaniem sądowym. Specjalnie przeszkoleni pracownicy podpowiedzą, jaka droga sądowa przysługuje w danym przypadku, jakie dokumenty należy przedstawić i w jaki sposób uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych. W punktach będzie można także dostać listę kancelarii radcowskich, adwokackich i notarialnych oraz dowiedzieć się, kiedy przysługuje nam prawo do obrońcy z urzędu. Ponadto zainteresowani otrzymają wszelkie potrzebne im formularze i wzory pism procesowych.