Jeśli premier odrzuci sprawozdanie prokuratora generalnego, to będzie mógł zwrócić się do Sejmu o jego odwołanie. Do tego potrzebna będzie większość 2/3.

ZMIANA PRAWA

Senatorowie z senackiej Komisji Ustawodawczej zdecydowali wczoraj, że konieczne jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Przyjęli oni wczoraj nowelizację ustawy o prokuraturze, która przewiduje takie rozwiązania. Zgłosili do niej jedynie pięć poprawek natury legislacyjnej.
– Poprawki te zostały zaproponowane przez nasze biuro legislacyjne i Ministerstwo Sprawiedliwości. Dotyczą one nieprawidłowych odesłań z jednego artykułu do innego – mówi Michał Napiórkowski, sekretarz senackiej Komisji Ustawodawczej.
– Komisja nie miała merytorycznych uwag do ustawy – dodaje.

Procedury wyboru

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego ma nastąpić od początku przyszłego roku. Na czele prokuratury nie będzie mógł już stać polityk, ale wyłącznie czynny zawodowo sędzia lub prokurator co najmniej z dziesięcioletnim stażem pracy. Będzie on powoływany na sześcioletnią kadencję przez prezydenta spośród dwóch kandydatów przedstawianych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Swojej kadencji nie będzie mógł powtórzyć. Po jej zakończeniu będzie mógł od razu przejść w stan spoczynku, co zdaniem autorów reformy ma mu zagwarantować większą niezależność.
Co roku prokurator generalny będzie składał premierowi sprawozdanie z działalności prokuratury. Jeżeli nie zostanie ono przyjęte, to szef prokuratury będzie mógł zostać odwołany przez Sejm większością 2/3 głosów. Odwołanie prokuratora generalnego przez prezydenta będzie możliwe tylko wówczas, gdy zrzeknie się on stanowiska, stanie się trwale niezdolny do pełnienia swoich obowiązków na skutek choroby lub utraty sił, stwierdzonej orzeczeniem lekarskim, albo też zostanie skazany za popełnienie przestępstwa lub zostanie ukarany karą dyscyplinarną, np. naganą, czy przeniesieniem na inne miejsce służbowe.

Krajowa Rada Prokuratury

Nowelizacja ustawy o prokuraturze powołuje do życia nowy organ – Krajową Radę Prokuratury. Będzie się ona składała z dwudziestu pięciu członków – m.in. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, prokuratorów oraz przedstawicieli prezydenta, Sejmu i Senatu. Kadencja każdego z nich będzie trwała cztery lata.
Poza przedstawieniem kandydata na stanowisko prokuratora generalnego do głównych zadań Krajowej Rady Prokuratorów będzie należało stanie na straży niezależności prokuratorów, opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących prokuratury oraz wysłuchiwanie informacji o działalności prokuratury i wyrażanie opinii w tym zakresie. KRP będzie też opiniowała kandydatów do objęcia stanowiska prokuratora.