statystyki

Dom wybudujesz trzy metry od granicy działki

Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz03.07.2009, 10:12; Aktualizacja: 03.07.2009, 13:31
  • Wyślij
  • Drukuj

Budynek powinien znajdować się w odległości 4 lub 3 m od granicy sąsiedniej działki budowlanej, natomiast odległość od okapu lub balkonu nie może być mniejsza niż 1,5 m.



Od 8 lipca 2009 r. zmieniają się wymogi dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki. Nowe zasady wprowadziło rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r., które znowelizowało rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 56, poz. 461).

Odległość budynku od granicy

Minister infrastruktury określił dopuszczalne odległości budynków postawionych na działkach budowlanych od granicy sąsiednich działek budowlanych. Odległość zależy przede wszystkim od tego, jakimi ścianami budynek będzie zwrócony w stronę tej granicy. Gdyby od strony granicy znajdowała się strona z drzwiami lub oknami, to wówczas odległość powinna wynosić co najmniej 4 m. Krótsza, bo tylko 3 metry, powinna być wówczas, gdy budynek w stronę granicy zwrócony jest ścianą bez drzwi i okien.

Natomiast gdyby wynikało to z ustaleń planu miejscowego, albo decyzji o warunkach zabudowy, i zagospodarowania terenu, to wówczas dopuszczalna będzie znacznie krótsza odległość, bo tylko 1,5 m.

Nie mniej niż 1,5 m musi dzielić granicę sąsiedniej działki od okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także od galerii, tarasów, schodów zewnętrznych, pochylni lub ramp. Nie mniej niż 4 metry musi wynosić odległość od zwróconego w stronę granicy okiena w dachu lub połaci dachowej.

Zabudowa jednorodzinna

Pewne odstępstwa od tych wymogów dotyczących odległości od granicy dopuszczalne są przy zabudowie jednorodzinnej. Na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m można będzie postawić budynek usytuowany ścianą bez okien lub drzwi w stronę działki sąsiedniej bezpośrednio przy granicy lub w odległości mniejszej niż 1,5 m.

Natomiast postawić budynek bezpośrednio przy granicy można, gdy przylega całą powierzchnią ściany do ściany budynku, który już stoi na tej działce, albo został zaprojektowany, że tam będzie stał i została wydana ostateczna decyzja o pozwolenie na budowę.




Źródło:GP

Komentarze: 20

  • 1: artur opala z IP: 194.146.120.* (2009-07-03 14:42)

    artykuł nie oddaje sensu nowelizacji, która jest bardzo obszerna, natomiast w zakresie budynków w zabudowie jednorodzinnej najważniejsze zmiany to:
    - dopuszczenie mniejszych odległości od granicy dla działek węższych od 16m
    - dopuszczenie pewnej formy rozbudowy (i nadbudowy) budynków istniejących odległych od granicy mniej niż przewiduje rozporządzenie
    - dopuszczenie budowy garaży o dł. <= 5,5m i wys. <= 3m bezpośrednio przy granicy działki

    Rozbudowane zostały również znacznie przepisy dotyczące butli na gaz płynny oraz postanowienia dotyczące ochrony akustycznej.

  • 2: jadzia z IP: 83.3.166.* (2009-07-04 20:15)

    Mam trzy działki, na środkowej chcę się budować. Czy mnie obowiązują też te odległości 3 i 4 m. Przepis mówi wyraźnie, od sąsiedniej działki. Jak to jest. Doradźcie mi kochani fachowcy.

  • 3: top z IP: 83.5.92.* (2009-07-08 07:53)

    "Natomiast budynek gospodarczy lub inwentarski muszą mieć ścianę z drzwiami i oknami w odległości mniejszej niż 8 metrów od ściany budynku, który już stoi na sąsiedniej działce" - czy tu nie powinno byc w odl. większej niż 8,o m.

  • 4: gość z IP: 83.19.55.* (2009-07-08 12:53)

    do jadzi.. owszem musisz się stosować tego przepisu, ponieważ a nóż umyślisz sobie aby tę jedną działkę sprzedać i już nie będzie twoja tylko sąsiada. Zagospodarowanie działki tyczy się jednej konkretnej, na której ma być budynek nie patrzy się kto jest właścicielem obok. Jedynie jak potrzebna jest zgoda sąsiada, to wtedy możesz sobie sama wydać zgodę, np na bliższe usytuowanie domku w stosunku do granicy działki.

  • 5: Marek z IP: 195.116.120.* (2009-07-08 15:25)

    witam, mam dzialke o szer. 18 m, mam w warunkach zabudowy wpisane mozliwosc wybudowania domu w odleglosci 1,5 m. Pytanie, czy musi to byc dokladnie 1,5 m czy dom moze stanac w odleglosci np: 1,9 m. Proszę o info

  • 6: jadzia z IP: 83.3.166.* (2009-07-08 21:57)

    Do Gościa
    Pytałam się, to mi powiedziano, że żadnych zgód od sąsiadów teraz się nie wymaga, a się chcem do mojej granicy zbliżyć na odległość 1,10m i z jednym oknem. I co mam teraz dalej robić a plan jest w robocie.

  • 7: Marcin z IP: 88.220.106.* (2009-07-10 11:54)

    Witam, a możecie drodzy czytelnicy podpowiedzieć mi co dokładnie z budynkiem gospodarczym. Otóż w myśl nowego rozp. jest napisane: budynki gospodarcze i garaże o dł. 5,5 m i wys. 3,0 m. Czy te wymiary dotyczą zarówno bud. gosp. i garażu czy też samego garażu??

  • 8: wosko@post.pl z IP: 83.5.145.* (2009-08-11 11:33)

    jaka odległośc powinna byc od bud. mieszkalnego wielorodzinnego z oknami od granic y ogrodzenia parkowego?

  • 9: Barbarka z IP: 87.105.233.* (2009-08-23 13:07)

    Mam pytanie dotyczące domu jednorodzinnego...moje problemy powstały, gdy na sąsiedniej dziełce rozpoczęły się roboty budowlane i geodeci stwierdzili, że mój dom postawiony jest zbyt blisko sąsiada. Działka należy do wąskich, jednak dom w pozwoleniu na budowę zachowywał granicę 4m. Niestety błąd bądź to kierownika, bądź geogety sprawił, że dom (z otworami okiennymi) stoi w ogległości 3,5m. W dzienniku budowy istnieją wpisy, że fundamenty są poprawnie zrobione i wszystko jest ok. Dodam jeszcze, że linia zabudowy nie jest równoległa z działką. Jakie są konsekwencje takich błędów i kto jest za to odpowiedzialny? Proszę o odpowiedź.

  • 10: jadzia z IP: 83.3.166.* (2009-08-23 14:53)

    Do Barbary.
    Najlepiej to ty się zapytaj się w nadzorze budowlanym, oni się znają, i najlepiej ci wytłumaczą.