statystyki

Łatwiej będzie zmusić do opłacania alimentów rodziców mieszkających za granicą

autor: Dorota Sobolewska06.06.2008, 03:00

Od stycznia rodzice, którzy mają kłopoty z egzekucją alimentów od drugiego z rodziców przebywającego za granicą, zyskają nowe możliwości ścigania dłużnika. W każdym kraju UE powstanie m.in. specjalny urząd, który pomoże ustalić jego miejsce zamieszkania.

Reklama


Reklama


Niepłacenie alimentów to od lat wielki problem. Szacuje się, że tego obowiązku nie przestrzega w Polsce aż 300 tys. osób, tj. co drugi zobowiązany. Należnych pieniędzy nie otrzymuje około 540 tys. dzieci. Wielu niepłacących alimenciarzy wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy, bądź po to, aby uciec komornikowi. Wystarczy na przykład zmiana jednej litery w nazwisku, aby utrudnić poszukiwania dłużnika.

Z pomocą wierzycielom alimentacyjnym może przyjść nowe unijne rozporządzenie Rady Unii Europejskiej w sprawie właściwości, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Prawo to pozwoli szybciej, prościej i skuteczniej ściągać alimenty od rodzica przebywającego w innym państwie.

Nowe unijne przepisy

Rozporządzenie to ma przyjść z pomocą osobom ubiegającym się o alimenty z zagranicy. Europosłanka prof. Genowefa Grabowska, która była sprawozdawcą tego rozporządzenia wyjaśnia, że ułatwi ono odzyskiwanie alimentów. Już w styczniu 2009 r. także w Polsce stanie się ono obowiązującym prawem. Rozporządzenie to ma zastąpić wcześniej przyjęte instrumenty wspólnotowe dotyczące alimentów. Jego celem jest ujednolicenie i uproszczenie obowiązujących norm prawnych. Ma ponadto pierwszeństwo przed pozostałymi instrumentami międzynarodowymi mającymi zastosowanie w tej dziedzinie w państwach członkowskich UE. Trzeba też dodać, że Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia.

Ważne!

Od stycznia 2009 r. w każdym kraju UE powstanie specjalny urząd, który będzie ustalać miejsce zamieszkania osób niepłacących alimentów. Będzie też określać pracodawcę, szacować majątki dłużników i środki finansowe, którymi dysponują. Instytucje te będą też mogły korzystać z urzędowych informacji podatkowych oraz pochodzących z zabezpieczeń i ubezpieczeń społecznych, a także z rejestrów ludności, własności i pojazdów

Specjany urząd na alimenciarzy

Przepisy rozporządzenia, które mają ułatwić egzekucję alimentów od rodziców uchylających się od tego i przebywających za granicą, zakładają m.in.:

• egzekwowanie wyroków alimentacyjnych w całej UE bez konieczności ponoszenia dodatkowych czynności przed miejscowymi sądami,

• powstanie w każdym kraju specjalnych urzędów centralnych, które będą pomagały ustalać miejsce pobytu osób niepłacących alimentów, określić pracodawcę, oszacować ich majątki i środki finansowe; instytucje te będą mogły korzystać z urzędowych informacji podatkowych, także pochodzących z zabezpieczeń i ubezpieczeń społecznych oraz rejestrów ludności, własności i pojazdów,

• że wierzyciele alimentacyjni będą mieli możliwość zaspokojenia swoich roszczeń bezpośrednio z wynagrodzenia za pracę lub z rachunków bankowych dłużników, poprzez polecenie miesięcznego automatycznego pobrania,

• możliwość zastosowania polecenia tymczasowego zamrożenia rachunku bankowego, gdy istnieje ryzyko niewykonania zobowiązań,

• uznawanie dokumentów urzędowych i ugody na równi z orzeczeniami,

• umożliwienie wierzycielowi alimentacyjnemu uzyskania w danym UE orzeczenia, które automatycznie będzie miało zapewnioną taką samą wykonalność w każdym innym państwie i którego wykonanie zostanie uproszczone i przyśpieszone.

Namierzony dłużnik

Wierzyciel alimentacyjny za pośrednictwem sądu (właściwego dla miejsca stałego zamieszkania) będzie mógł zwrócić się z wnioskiem o informacje dotyczące dłużnika alimentacyjnego. Urząd będzie zobowiązany przesłać wniosek (na specjalnym formularzu) do swojego odpowiednika w kraju. Uzyskane w ten sposób informacje będą mogły być wykorzystywane wyłącznie przez sąd w celu usprawnienia egzekucji alimentów. Urząd będzie zobowiązany powiadomić dłużnika, jakie informacje i komu przekazał oraz w jaki sposób je uzyskał.

Nowe rozporządzenie dotyczyć ma wszystkich zobowiązań alimentacyjnych (czyli np. nie tylko alimentacja rodziców na rzecz dzieci, także odwrotnie). Prawo rodzinne nie jest w UE zharmonizowane, także nadal będzie panować zasada, że zobowiązania alimentacyjne podlegają prawu państwa, w którym wierzyciel ma miejsce stałego zamieszkania. Także to, kto będzie uprawniony do alimentów, ma nadal wynikać z prawa krajowego.

Wspólne dla wszystkich państw członkowskich staną się zasady poszukiwania dłużników i wykonywania wyroków. Rozporządzenie nie wkracza w sfery zastrzeżone dla państw członkowskich (tzn. w prawo rodzinne), ponieważ w poszczególnych krajach istnieją różnice w ochronie alimentacyjnej. Na przykład w krajach skandynawskich nie przewiduje się, tak jak w Polsce, odpowiedzialności alimentacyjnej dzieci w stosunku do rodziców. Różne też bywają systemy wypłat alimentów ze środków publicznych.

Ważny październik tego roku

Trzeba też przypomnieć, że oprócz prawa międzynarodowego, także prawo krajowe ma ułatwiać życie osobom dochodzącym alimentów. Od października 2008 r., wraz z wejściem w życie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, przywrócone zostaną świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Zyskają na tym także kobiety dochodzące swoich roszczeń z zagranicy.

Według nowej ustawy za bezskuteczną egzekucję uważać się będzie również niemożność wszczęcia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi przebywającemu poza granicami w dwóch przypadkach:

• braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,

• braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Przepisy te odformalizują mozolne starania o alimenty z zagranicy. Obecnie osoba dochodząca alimentów od dłużnika alimentacyjnego zamieszkałego za granicą składa do organu właściwego wierzyciela wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej. Do wniosku dołącza informację sądu okręgowego o stanie egzekucji lub zaświadczenie zagranicznej instytucji o stanie egzekucji świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy wraz z wymaganą dokumentacją.

Nowe przepisy usprawnią wypłatę należnych świadczeń osobom uprawnionym do alimentów. Osoby, które nie znają adresu zamieszkania dłużnika alimentacyjnego, będą mogły liczyć na świadczenie socjalne z funduszu, w znacznie wyższej wysokości - do 500 zł na jedno dziecko, a jak dotychczas 170 zł.

Dziś rodzic, mając przyznane alimenty, sam musi starać się o ich wyegzekwowanie, wskazać miejsce zamieszkania dłużnika i podać wszelkie znane mu informacje. Niesolidni rodzice, korzystając z otwartych granic, przemieszczają się po krajach UE, ukrywając się przed polskim komornikiem. Zdesperowana matka lub ojciec pozostają bez należnych im świadczeń. Autorzy ustawy wskazują, że niedopuszczalne jest to, aby rodzic, który wyrzekł się dziecka lub uchyla się od płacenia alimentów, był bezkarny wobec prawa tylko dlatego, że wyjechał za granicę. Nowe rozporządzenie unijne przychodzi więc z pomocą osobom słabszym finansowo, aby nie były pozbawione ochrony prawnej, ponieważ egzekucja alimentów z zagranicy stała się poważnym problemem.

540 tys. dzieci nie otrzymuje w Polsce należnych alimentów

Podstawa prawna

• Ustawa z 19 październik 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2007 r. nr 192 poz. 1378).

• Ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. nr 86, poz 732).

• Rozporządzenia Rady w sprawie właściwości, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (COM (2005) 649-2005/0259 [CNS]).

• Rozporządzenia Rady w sprawie właściwości, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (COM (2005) 649-2005/0259 [CNS]).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • emigrant(2012-08-03 12:16) Odpowiedz 00

  Wedlug mnie problemem nie jest plec sedziego tylko sam system prawny. Komu zalezy na utrzymaniu tego systemu? - politykom: bo te matoly rozmnazja sie radosnie i placenie 10% ich pensji na stado dzieci moglo by mocno uszczuplic ich budzet.
  Dziwi mnie jednak, ze nikt nie stara sie napisac projektu ustawy i zebrac podpisow- ponoc mamy mase mlodych dobrych prawnikow?
  Alimenty w UK sa do pewnej granicy wiekowej- ma to na celu nuczenie nastolatka, ze jak bedzie sie do rodzica odnosic jak do bankomatu, to po 16 roku zycia rodzic powie, wszystkiego dobrego w nowym doroslym zyciu
  Tutaj nikt nie patrzy na jakies usamodzielnienie, po 19 roku zycia nie ma mozliwosci otrzymania alimentaji- od tego sa kredyty studenckie.

 • Wonder(2008-09-16 16:42) Odpowiedz 00

  Moj maz ma dwojke dzieci z poprzedniego malzenstwa. Zostawil babie wszystko, dom, auto, utrzymywal ich wszystkich przez 3lata. Lecz ile mozna?!!! Babie sie nie chcialo pracowac ... wiec od dal sobie spokoj. Przeciez my tez zaslugujemy na normalne zycie ... a utrzymywanie dzieci to jest pol na pol a nie ze facet placi alimenty a baba siedzi w domu i kwiczy ze taka ona biedna i jeszcze wstyd robi i po pomocach socjalnych chodzi zamiast prace znajlesc. A co zrobicie z takimi babami? Ich majatki tez bedziecie sprawdzac ???
  Ile czlowiek slyszy to facetow siedzi za nieplacenie alimentow. I co wielcy komornicy myslicie ze to takie madre?!!! Panstwo placi 1,400zl na miesiac za takiego elikfenta w wiezieniu , ktory nie pracuje i dlug mu dalej rosnie, zamiast chlopom dac prace i zabierac kase z wyplaty na to ... To dopiero idiotyzm Polsko

 • Matka.Dla nieudaczników SUKA(2010-01-02 22:14) Odpowiedz 00

  Zamiast wychowywać moje dziecko szczególnej troski pracuje po 10-12 godzin aby je utrzymać.Wspaniały tata przyjeżdża ze Szwajcarii na kolejne operacje aby popatrzeć choć nie kupi jej nawet banana.Nie odbiera korespondencji z sądu bo nie nazywa się już Łojewski ale Lojewski.Polski sąd zasądza 700 zł alimentów przy legalnym zarobku 4,5 tys franków.Naprawdę!Imponuje swoim znajomym zabierając ich córkę na wakacje a na swoje nie płaci bo jak mówi NIE MA PIENIĘDZY.Składam wniosek!Mam nadzieje że skoro Szwajcaria poradziła sobie z Polańskim to i z alimenciarzem też sobie poradzi.

 • Ja(2009-06-02 12:38) Odpowiedz 00

  Ciekawe gdzie te urzędy, które miały być od stycznia... co za bzdury!

 • Julka(2008-06-06 08:01) Odpowiedz 00

  Wreszcie jakieś konkrente rozwiązanie problemu. Miejmy nadzieję, że polskie urzędy udźwigną ciężar obowiązku i zamiast przeszkadzać pomogą w egzekwowaniu alimentów.
  Autorce i GP gratuluję artykułu i czekam na kolejne. Osobiście mnie to dotyczy (i mojego dziecka), więc nie wszystko stracone.

 • jednoręki bandyta(2008-06-06 18:09) Odpowiedz 00

  bo może co 20 jest w stanie się wysilić i wskazać adres zamieszkania dłużnika, który niejednokrotnie przebywa nawet w tym samym mieście. bo po co?
  zaliczka alimentacyjna leci, żyć się jakoś da ...
  a kto będzie wydawał zaświadczenia o bezskuteczności takich alimentów ?

 • prezesowaczwa(2008-06-12 08:41) Odpowiedz 00

  Bardzo podoba mi sie to co się zaczyna dziać wokół alimentów. te pieniadze należą się dzieciom, one nie prosiły się na świat. Taki delikwent, cwaniaczek, to jednocześnie debilek. Umoczyć potrafił a płacić nie ma kto, hę?

 • alimenciara(2008-07-01 13:32) Odpowiedz 00

  Wysil sie troszke JEDNOREKI...i dowiedz sie sam,kto bedzie wydawal takie zaswiadczenia,albo pomysl,poczytaj wiecej...-a nie chcesz gotowej odp.podanej na tacy:)

 • jp(2008-06-26 15:08) Odpowiedz 00

  prezesowaczwa- gdyby suka nie dała pies ..... . wiec mysle ze to złe podejscie do sprawy.

 • BLizniaki(2008-07-01 12:33) Odpowiedz 00

  polskie,,alimenciary"nie beda musialy ponosic same odpowiedzialnosci,jak do tej pory przynajmniej w kwestji finansowej.DZieciaczki same nie prosza sie na swiat i to obydwoje rodzicow jest zobowiazanych do zapewnienia im podstawowych potrzeb.Pseudo tatus z cala rodzina juz nie bedzie sie tak panoszyl i cwaniakowal jaki to on sprytny.Odswiezy mu to pamiec,ze posiada potomka czesto nie jednego!Troszke niech potrzesie ze strachu portkami i pomysli glowa,a nie glowka i mysle ze nabierze dobrego podejscia do sprawy.(suka by nie dala gdyby taki kundelczyna nie rzucil sie na nia jak hiena wyglodniala,a jeszcze gdyby umiejetnie potrafil,,..wziasc":)i fachowo!!).Nie musial by podkulac swojego ogonka i uciekac gdzie pieprz rosnie(za granice) !!Matka moze bedzie mogla w spokoju zajac sie leczeniem dziecka,jego szkola ,wychowaniem-a nie brakiem pieniedzy na operacje,szpital,ksiazki,przybory szkolne,ubrania,czy tym by kanapke do szkoly dzieciom zrobic z dzemem,a moze uda sie tym razem z szynka...

 • Kaczor(2008-07-01 13:16) Odpowiedz 00

  alimenciary nie,,panoszylyby" sie w urzedach europejskich-gdyb,,tatus''nie chowal jak strus glowy w piasek.Panoszeniem nazywasz walke o dobro dziecka-bo to o DZIECI chodzi i dla nich matki znosza nie jedno upokorzenie i takie teksciki zalosne zeby mialy co jesc i gdzie mieszkac!jezeli facecet nie ma jaj i honoru nawet przed wlasnym dzieckiem to nareszcie PANSTWo-zadba czesciowo o to by przypomniec w odpowiedni sposob delikwentowi o jego obowiazkach.Zamiasy kiecek niektorzy panowie powinni w koncu zalozyc spodnie:)

 • Ona(2008-08-14 11:41) Odpowiedz 00

  Podoba mi się komentarz 6 i 7. Tym którzy są po stronie "tatusiów" proponuje ,żeby zastanowili się nad innym wyjściem z sytuacji.Niech nie płacą tylko zajmą się dziećmi...
  Chciałabym to widzieć .

 • leluś(2008-08-18 23:40) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze! Wreszcie się ktoś tym zajmie, pracuję jako asesor komorniczy i znam ten ból bardzo dobrze. Tak trzeba działać jak najszybciej. Lepiej późno niż wcale. Brawo Nasi ustawodawcy.

 • Ewelina(2008-10-01 15:44) Odpowiedz 00

  Ja jestem matkä 10-cio letniego chlopca jego ojciec nie placi alimentow juz 10 lat .Chodzilam po komornikach i co nic nie dalo,a co do asesorow to ,nic nie robiä.Nikt nie chcial zemnä rozmawiac siedziala pani asesor dumna jak paw i nawet nie doradzila mi co mam robic .Ojciec dalej nie placi,ja w tej chwili mieszkam i pracuje za granicä bo musialam wyjechac i zarobic dziecku na chleb nie mialam innego wyjscia.Ciekawa jestem czy fundusz alimentacyjny bedzie placil tez takim matkä jak ja,czy dalej ci ojcowie zostanä bezkarni .

 • emigrant(2012-08-03 12:18) Odpowiedz 00

  Ktoś tu napisał poprzednio, że nawet jak osoba obciążona alimentami jest chora czy nie ma pracy, to dziecko musi jeść - pełna zgoda, ale jak by dwoje rodziców było nadal razem i jedno z nich było chore lub nie miało pracy to też musiało by płacić?
  Tak własnie działa to w UK, gdzie nie ma czegoś takiego jak zaległe alimenty.
  Jeśli ktoś nie pracuje to automatycznie nie płaci bo z czego.
  System alimentacyjny w UK ma po pierwsze na uwadze dobro dziecka, czyli w pierwszej kolejności walczy, by rodzić na którego mają być nałożone alimenty, nie mógł by swojego zobowiązania wypełnić w naturze, znaczy, wychodzić z dzieckiem, zabierać go na spacery, do siebie i tym podobne utrzymanie więzi z dzieckiem - jeśli to naturalnie możliwe. To w większości przypadków kompletnie omija sprawy finansowe. Można więc mieć alimenty bez alimentów. Działanie takie jest korzystne przede wszystkim dla dziecka. Jeśli nie ma takiej możliwości (z różnych względów) to alimenty przydzielane są w wysokości od 10% dochodu.
  Kiedy osoba na którą nałażono obowiązek alimentacyjny nie pracuje, to nie płaci.
  W Polsce alimenty są w najmniej 80% wykorzystywane do walki, zemsty... I nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka. Bo dla dobra dziecka jest utrzymywać dobre kontakty z rodzicem i to powinno być celem alimentów. A nie narzędzie w ręku rodzica chcącego się mścić.
  W Polsce alimenty są przestarzałe, pochodzą jeszcze z czasów PRL kiedy był obowiązek pracy, dziś kiedy

 • magda m(2008-10-24 15:59) Odpowiedz 00

  alimenciary wezcie sie do roboty! znam jedna taka , ktora to biedna. ojciec odszedl od dzieci, a sama nie wie co z nimi zrobic i podrzuca sasiadom.. Co weekend imprezy, przyprowadza do domu coraz nowszych fagasow. A pieniadze ktore dostaje przepuszcza na dyskotekach? i co mi powiecie? jaka ona biedna , zamknac tego hama co odszedl od dzieci. powinien siedziec, zagryzc wargi i patrzec jak to matka jego dzieci puszcza sie?

 • milen@(2008-11-20 15:32) Odpowiedz 00

  dlaczego wrzucasz wszytskie samotne matki z zasądzonymi alimentami do jednego worka??? to że jedna nie dba o dzieci nie znaczy że wszytski kobiety takie są..

 • agnieszkabc@vp.pl(2008-12-01 15:59) Odpowiedz 00

  I tak ***** prawo zrobi jak auta są na prostytutkę mieszkającą z nim zarejestrowane-karty bankowe na tą prostytutkę i firma na tą zdzirę -więc co mu prawo zrobi?Nic a moje dzieci mają glodne chodzić...Do dupy kastrować takich ciulów i obcinac im przyrodzenie to była by kara

 • Bożena Mirkiewicz(2008-08-11 11:55) Odpowiedz 00

  ile mozna dostac alimentow?i czy to gmina daje przez bank czy listonosz przynosi/

 • alimenciarz kacper(2008-12-19 23:09) Odpowiedz 00

  ja proponuje wszystkim tatusiom wyjechać do rosji putin ich ochroni i da prace a jakby cos nie pasowało to zawsze można przykrencić kurek z gazem albo wyjechać trzeba do innego państwa nie w unji pozdrawiam alimenciarzy czymajcie sie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama