statystyki

Adres zameldowania zniknie z dowodu osobistego

autor: Ewa Matyszewska, Łukasz Kuligowski, Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2008, 03:00

Resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiada zniesienie meldunku w przyszłym roku.  Obowiązek meldunku ma zastąpić informacja o miejscu zamieszkania.  Brak meldunku będzie się wiązał ze zmianami przepisów podatkowych i administracyjnych.

reklama


reklama


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem zmiany przepisów, które wyeliminują obowiązek meldunkowy w Polsce. Zamiast niego będziemy musieli informować odpowiedni urząd o miejscu zamieszkania.

Co zamiast meldunku

Obecna ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.) ma zostać tak zmieniona, że będziemy zgłaszać jedynie miejsce swojego zamieszkania.

- Jest to piękna koncepcja, ale ma pewne braki, bowiem każdy powinien mieć miejsce stałego pobytu, a obowiązek meldunkowy właśnie je wskazuje - uważa Marek Chmaj, profesor z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Jego zdaniem meldunek na pobyt stały ułatwia obywatelowi życie. Wskazuje bowiem odpowiedni urząd, określa organy, które są dla obywatela właściwe, np. przy wydawaniu prawa jazdy oraz świadczeniu innych usług.

- Jeżeli nie będzie meldunku na pobyt stały, to nie będzie można np. ustalić, w którym lokalu wyborczym mamy oddawać głosy w wyborach - tłumaczy Marek Chmaj.

Eksperci są natomiast zgodni co do zniesienia obowiązku meldowania się na pobyt czasowy.

- Ten obowiązek wywodzi się z zupełnie innego systemu i w dzisiejszych warunkach nie ma żadnego uzasadnienia. Ponadto nikt nie respektuje tych przepisów. Należy więc bezdyskusyjnie je uchylić - uważa Marek Chmaj.

Internetowe zgłoszenie

Zgodnie z założeniami MSWiA zgłoszenia miejsca zamieszkania będzie można dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez internet. Ma do tego służyć specjalny formularz. Ponadto nie będzie trzeba osobiście zgłaszać w gminie zmiany adresu. Po wysłaniu aktualnego adresu do nowej gminy urzędnicy za nas poinformują właściwy urząd gminy, w którym byliśmy zgłoszeni.

- Projekt zmian w ustawie powinien być gotowy najwcześniej w czerwcu. Natomiast przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku - mówi Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.

Tłumaczy, że MSWiA pilotuje przygotowanie zmiany przepisów meldunkowych, ale w pracach uczestniczą także pozostałe ministerstwa.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji chce ułatwić życie obywatelom nie tylko poprzez wyeliminowanie osobistego stawiania się w gminie przy każdej tego typu zmianie. Według założeń do projektu ustawy adres zamieszkania nie będzie już wpisywany do dowodu osobistego. Oznacza to, że przy przeprowadzce nie będzie trzeba wymieniać dokumentu.

Według MSWiA zmiany przyniosą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejszy się liczba spraw załatwianych przez obywateli w urzędach gminy. Jednak jeżeli ktoś nie zgłosi nowego adresu zamieszkania np. przez internet i osobiście pofatyguje się do gminy w tym celu, to urzędnicy mają wyręczać obywateli przy wypełnianiu formularza. MSWiA zaznacza, że zmiany prawa spowodują likwidację postępowań administracyjnych w sprawach meldunkowych.

Jak jest dzisiaj

Obecne przepisy ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych określają m.in., że osoba, która chce się zameldować w nowym miejscu, musi osobiście stawić się w organie gminy dotychczasowego miejsca pobytu w celu wymeldowania z zajmowanego do tej pory lokalu. Ponadto musi również osobiście lub za pośrednictwem właściciela lokalu stawić się w urzędzie, aby zameldować się w nowym miejscu.

- Jest to zbyt duży rygoryzm. Należałoby ten obowiązek zmodyfikować. Obywatel powinien zamiast dokonywać czynności związanych z meldowaniem, jedynie powiadamiać odpowiedni urząd, że w danym miejscu wybiera pobyt stały - twierdzi Marek Chmaj.

Dodatkowym problemem jest fakt, że obecnie każda zmiana zameldowania wiąże się z wymianą dowodu osobistego. Z tego też powodu eksperci chwalą pomysł Ministerstwa związany z usunięciem z dokumentu tożsamości rubryki, w której widniał adres zameldowania.

Będą zmiany w ustawie o PIT

Zniesienie obowiązku meldunkowego wpłynie na rozliczenia podatkowe. Będzie to dotyczyć zwłaszcza osób, które będą chciały sprzedać mieszkanie lub dom i skorzystać ze zwolnienia od 19-proc. PIT płaconego od dochodu z takiej transakcji.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują bowiem, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Skoro obowiązek meldunku zostanie zlikwidowany, jak podatnicy będą korzystać z ulgi meldunkowej? Nie będą.

W konsekwencji nad zmianami przepisów powinno jak najszybciej zastanowić się Ministerstwo Finansów. Jeśli meldunek zostanie zastąpiony rejestracją, konieczna będzie zmiana przepisów ustawy o PIT w zakresie ulgi meldunkowej. Resort finansów będzie miał tu do wyboru dwa rozwiązania. Po pierwsze, okres 12-miesięcznego stałego zameldowania potrzebnego do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości lub praw związanych z nieruchomościami można zastąpić 12-miesięcznym okresem rejestracji. Po drugie, MF może w ogóle zlikwidować ulgę meldunkową.

Jeżeli Ministerstwo Finansów zdecyduje się na drugi wariant, niekorzystny dla podatników, ulga będzie mogła być zniesiona najwcześniej od 1 stycznia 2009 r. Co więcej, przepisy likwidujące to zwolnienie będą musiały ukazać się w Dzienniku Ustaw do 30 listopada 2008 r. (przy tego typu zmianach musi być zachowana miesięczna vacatio legis). Dodatkowo resort musiałby opracować odpowiednie przepisy przejściowe.

Konsekwencje podatkowe

Likwidacja obowiązku meldunkowego, oprócz konsekwencji związanych ze zmianą brzmienia ulgi meldunkowej, wymusi też zmiany w ustawie o NIP oraz w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jeden z elementów, który zawiera zgłoszenie identyfikacyjne (zgłoszenie aktualizacyjne) osób fizycznych, stanowi adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy. Oznacza to, że z druków takich zgłoszeń, czyli NIP-1 oraz NIP-3, trzeba będzie wyeliminować rubryki dotyczące miejsca zameldowania.

Nieco bardziej skomplikowany proces będzie się wiązał ze zmianami, które będą musiały być wprowadzone do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Okres zameldowania decyduje tam o prawie do ulgi z tytułu dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przy nabyciu do 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego.

Jednym z warunków uzyskania ulgi jest obowiązek zamieszkiwania będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku przez okres pięciu lat. Dodatkowo wymagane jest, aby ten okres liczyć od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku. Zmianie musiałby też ulec przepis, który pozwala na utrzymanie wspomnianej ulgi, w przypadku sprzedaży nabytego w spadku czy darowiźnie mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 110 mkw.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Kraje Unii Europejskiej, które zrezygnowały z meldunku, to: Wielka Brytania, Estonia, Dania, Szwecja oraz Francja. Obywatele francuscy muszą jedynie zgłosić w odpowiednim urzędzie miejsce swojego rzeczywistego zamieszkania. Jedno z bardziej restrykcyjnych uregulowań w kwestii meldunku posiadają Niemcy. Muszą oni dokonywać obowiązku meldunkowego w ciągu siedmiu dni od daty przyjazdu do innego miejsca niż ich stały adres zameldowania. Podobnie jest w Belgii, gdzie w ciągu ośmiu dni od daty przyjazdu należy zameldować się w odpowiednim urzędzie gminy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • czes(2008-04-23 11:07) Odpowiedz 00

    Wida kryminaliści i mafia maja silne lobby w tym rzadzie. Tylko takim potrzebne są te kosztowne zmiany przepisów.

  • kron(2008-04-16 10:09) Odpowiedz 00

    "meldunek na pobyt stały ułatwia obywatelowi życie. Wskazuje bowiem odpowiedni urząd, określa organy, które są dla obywatela właściwe"

    Bzdura! Nie od dziś prawo przewiduje, że właściwość wszystkich urzędów, organów, sądów, itp określamy według miejsca zamieszkania. Miejsca zamieszkania a nie zameldowania! A że urzędnicy, obywatele i wykładowcy na studiach nie odróżniają jednego od drugiego, to już ich sprawa

  • Samorządowiec(2008-04-16 08:40) Odpowiedz 00

    Idiotyczny pomysł znów jakiś oszustów - ekspertów. Komu służyć będzie obowiązek meldunkowy. Powiedzmy szczerze: 1. dłużnikom, 2. oszustom, 3. przestępcoml 4. krętaczom, 5. złodziejom; 6. bandytom.
    Gratuluję Panu Schetynie popierania takich grup.
    Napisałem meil do MSWiA, w którym napisałem że jeżeli przejdzie ta ustawa to samorzadowcy razem z orgnami egzekucyjnymi, organami skarbowymi, celnymi, policją, wojskiem i bankami skierujemy pismo do Prezydenta by tę ustawę zawetował, jeżeli to nic nie da - to wystąpimy o stwioerdzenie jej niekonstytucyjności do TK, a jeżeli i TK nie zauważy idiotyzmu tej ustawy, każdy organ po kolei będzie występował do sądów przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodawnie z tytułu poniesionych szkód wyrządzonych przez Sejm RP zwiazanych z tą ustawą.

  • bolek37(2008-04-16 08:28) Odpowiedz 00

    Jak ci Amerykanie mogą żyć i walczyć z terroryzmem, nie mając meldunku ? Nawet żeby otworzyć konto w banku muszą przynosić dwa listy, które otrzymali (to jest ich adres zamieszkania) itp. Brońmy zatem zdobyczy "poprzedniego reżimu" i zgłaszajmy zmianę swego pobytu w ciągu 48 h, potwierdzone w "Książeczce osobistej, którą należałoby wprowadzić (zeszyt 16 kartkowy formatu A5).

  • do samorządowiec(2008-04-16 09:44) Odpowiedz 00

    brawo,dobrze ze sa ludzie ktorzy oprocz czczego gadania wykazuja jakas inicjatywe,pzdr

  • MELDUNEK czy REJESTRACJa to to samo, tylko skutki gorsze dla społeczeństwa!(2008-04-16 07:49) Odpowiedz 00

    A czym się różni MELDUNEK od REJESTRACJI w gminie???????
    Czy komuś znów nie poprzewracało się w głowie???????
    A może znów woda sodowa uderzyła komuś do głowy ??????
    No a przy okazji: nasi decydenci nie znają naszych przepisów, bo opracowują przepisy sprzeczne z istniejącymi. Nooooo, ale od społeczeństwa wymagają!!!! znajomości wszystkich!!!! obowiązujących w kraju przepisów! To jakaś paranoja....

  • kaja(2008-04-16 09:48) Odpowiedz 00

    Pobyt czasowy jest potrzebny, choćby w zakładzie pracy. Wiadomo, że człowiek w pogoni za pracą zmienia miejsca zamieszkania, natomiast zameldowanie stałe ma gdzie indziej. W obecnych czasach młodzi ludzie mają zupełnie inne miejsce zameldowania, a zupełnie inne zamieszkania. Należałoby zmienić przepisy w ulgach mieszkaniowych, a dopiero później likwidować obowiązek meldunkowy.

  • Krzysztof Pyka(2008-04-16 09:47) Odpowiedz 00

    Panowie, tylko Samorządowiec zauważył rzeczywiste konsekwencje. moim zdaniem to nie przejdzie. Nawet najgorszy biurokratyczny imbecyl powinien rozumieć że w Polskich realiach oznacza to całkowity paraliż wymiaru sprawiedliwości, zablokuje całkowicie możliwość skutecznego doręczania pozwów, wyroków, wezwań do stawienia się itd., Panie Tusk, to jest dywersja, ośmieszenie idei wolności obywatelskich, żeby wprowadzić takie przepisy trzeba by znowelizować kilkadziesiąt ustaw i pewnie kilkaset rozporządzeń. reformy rozpoczyna się od uzdrowienia instytucji a nie rąbie siekiera po systemie prawa. Opamiętajcie się !!!

  • wiktor(2008-04-16 11:33) Odpowiedz 00

    Sam fakt zameldowania w jakimś lokalu o niczym nie przesądza,a jest często wykorzystywany do różnych kombinacji i przekrętów.Istotne jest miejsce zamieszkania,gdyż jest to przyporządkowanie konkretnej osoby do konkretnego miejsca.Żąglowanie pojęciem zameldowania jest przeżytkiem i fikcją.

  • Ma być lepiej ?(2008-04-16 08:35) Odpowiedz 00

    Jeżeli adres zniknie z dowodu, PIT, NIP 1 i 3, a trzeba zgłaszać miejsce zamieszkania to i tak będzie to jakaś ewidencja do celów podatkowych, migracyjnych, wyborczych i nie tylko w zakresie podatków osobistych ale również redystrybucji podatku jako źródła finansowania z budżetu Państwa - budżetów samorządowych. Zamiast uprościć procedury zameldowania i wymeldowania na podstawie oświadczeń, planuje się doprowadzenie do totalnego rozgardiaszu, że o wielu nowych ustawach i rozporządzeniach nie wspomnę. Jakoś tę nową rzeczywistość mimo wszystko trzeba będzie uporządkować. Czy obowiązek zgłoszenia będzie czymś obwarowany czy będziemy krajem błąkających się użytkowników różnych miejsc, w którym pojawią się potężne służby lokalizacji OBYWATELA ?

  • Stanisław(2008-04-16 11:28) Odpowiedz 00

    Co za problem w utrzymaniu 19 % ulgi. Urzędnicy wys.szczebla w MF nie orientują się, że wraz ze zmianami w obowiązku meldunku czy zamieszkania NALEŻY znowelizować ustawę o uldze ?
    Za co płacimy prawnikom w biurze legislacynym Sejmu? A za co płacimy posłom-prawnikom? ( W TV posłowie-prawnicy przechwalają się, że są prawnikami, doktorami różnych praw, jeden z nich chwalił się, że jest doktorem prawa europejskiego nawet, a prostej sprawy nie potrafią załatwić?)
    Okazuje się, że z prostej sprawy można skonstruować monstrum.
    Jak już za co się wezmą to koniecznie muszą sknocić.
    Kto? Ci którzy akurat rządzą i są w Sejmie.
    Zapowiadano zniesienie meldunku jeszcze w tym roku.
    Szum był wielki. Za trudne!? - dlatego odkładają na rok następny.. Brawo , brawo Panowie i Panie z PO. NIe dziwcie się, że spadacie w sondażach.

  • Zenek(2008-04-16 12:19) Odpowiedz 00

    Bardzo dobre rozwiązanie - odzwierciedla stan faktyczny. Ja przez 10 lat miałem meldunek u mamy, chociaż w tym czasie 4 razy się przeprowadzałem i nigdzie nie zgłaszałem aktualnego pobytu . Co więcej, musiałem dziecko zameldować u mamy i miałem problem z chodzeniem do lekarza.
    Podobną sytuację mają inni młodzi ludzie, zwłaszcza wykształceni, którzy często zmieniają miasta pobytu. Np. mój brat od 4 lat ma miejszkanie służbowe, które dostał z pracy, ale nie ma tam meldunku. Aby np. wziąć udział w wyborach musi jechać 100 km. Po zmianach prawa wystarczy, że zgłosi gdzie przebywa i po temacie.

  • PRAWNIK(2008-04-16 12:19) Odpowiedz 00

    ... i nastała otchłań myślowa.....
    Jak polski Rząd coś wyśli, to płakać i śmiać się.
    Skąd te twórcze głupoty biorą się w głowach "naszych włodarzy"???
    Brak przepisów wykonawczych do ustaw!!!
    a pomyśleć, co się stanie!
    Społeczeństwo i obywatel ma prawo korzystać z meldunku, jako prawa nie zaś jako z obowiązku. I to należy zmienić.
    Kasując perfidnie meldunek tymczasowy a pozostawiając meldunek stały, tworzy się grupę olbrzymich rozmiarów bezdomnych.....!
    Zamiast tego zlikwidować pojęcie meldunku stałego i tymczasowego.
    Znieść obowiązek meldunkowy.
    A w to miejsce wprowadzić pojęcie "meldunku" i "zameldowania"
    jako formy wskazania miejsca zamieszkania.
    Ma jednak być to jedynie przywilej i wybór dla obywatela.
    Nie tak jak dotychczas - udręka.
    Większość czynności można zastąpić oświadczeniem woli obywatela.
    Lecz pamiętać trzeba o pysłowości wprowadzenia PESEL 2.
    .... i dochodzimy do kontroli obywatela.
    :-)

  • R.P.(2008-04-16 12:30) Odpowiedz 00

    Przepisy sa chore, matka chce sprzedac mieszkanie,bo dlla niej za duże, ma zameldowanego syna pasożyta, on musi jako dorosly osobiscie się wymeldować,a nie chce. Prawo wlasnosci należy tylko do matki.
    Nikt nie kupi od niej z zameldowanym, kobieta jest bezradna.

  • Henryk(2008-04-16 12:52) Odpowiedz 00

    Projekt nierealny do realizacji w polskich warunkach. Natychmiast do niszczarki!

  • aaaaa(2008-04-16 12:30) Odpowiedz 00

    Ciekawa jestem na którym z państw Rząd się wzoruje - fajnie przynajmniej nie będę płacić mandatów za szybkość

  • gok(2008-04-16 08:32) Odpowiedz 00

    AZIS i jeszcze jedono. Rozgłos medialny! Tak ciężko pracują!

  • komu to przeszkadzało(2008-04-16 08:15) Odpowiedz 00

    do - hura - większe podatki !
    DZIĘKUJEMY PANIE TUSK

    za dotrzymanie słowa o cudzie gospodarczym i proszę jeszcze bardziej podnieść akcyzę na LPG.
    kochani zwolennicy PO, aby przezyć w sposób bardziej ludzki

    wymiar kleski jaka was spotkała, prosze , naklejcie sobie na lodówce naklejke "Popieram PO", gorycz podwyżek od razu będzie mniejsza,

  • ada(2008-04-16 13:12) Odpowiedz 00

    powinno się znieść postępowanie administracyjne o zameldowaniu bądź wymeldowaniu osoby ,dlaczego urząd ma decydować kogo zameldować

  • Komu przeszkadza MELDUNEK???(2008-04-16 07:52) Odpowiedz 00

    Po jaką ch...rę jeden obowiązek zastępuje się innym????
    Czyżby jacyś decydenci kręcili dla siebie przepisy, które pozwolą im samym się ukryć i ukryć ich machlojki??? Ponoć mafia ma swoje macki wszędzie!