statystyki

ORA wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec kandydatów do SN

autor: Szymon Cydzik20.08.2018, 07:17; Aktualizacja: 20.08.2018, 08:28
Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackie

Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackieźródło: ShutterStock

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przekazał izbowemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wniosek adwokata Marcina Smoczyńskiego o wszczęcie postępowania w sprawie ośmiu przedstawicieli palestry kandydujących do Sądu Najwyższego – ustalił DGP.

O złożeniu wniosku mec. Smoczyński poinformował 7 sierpnia, co natychmiast odbiło się głośnym echem w mediach. Jeszcze tego samego dnia adw. Krzysztof Stępiński, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie, wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył, aby jakiekolwiek pisma w tej sprawie do niego wpłynęły. Stwierdził też, że nie znajduje żadnego uzasadnienia, by z urzędu wszcząć choćby czynności sprawdzające.

Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackie. Jedni popierają krok mec. Smoczyńskiego argumentującego, że przez kandydowanie do SN adwokaci biorą udział w niszczeniu systemu prawa w Polsce, przez co sprzeniewierzają się przysiędze. Inni wskazują, że już sama groźba dyscyplinarek z tego powodu jest upolitycznianiem adwokatury i próbą zastraszenia kandydatów.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • tras(2018-08-20 08:55) Zgłoś naruszenie 5652

    Panie Ministrze Ziobro proszę zrobić z nimi porządek mam Pan poparcie ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mecenas(2018-08-20 09:35) Zgłoś naruszenie 4530

    wystarczy kilka godzin Parlamentu, żeby uchwalić ustawę o likwidacji przymusu przynależenia do korporacji zawodowej, przekształcenia dotychczasowej "adwokatury" w stowarzyszenie zwykle i wprowadzenie zasady, ze listę adwokatów prowadzi Minister Sprawiedliwości.. Niech powstanie i 50 konkurencyjnych stowarzyszeń adwokackich ---- co, komu szkodzi ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • bjk(2018-08-20 10:21) Zgłoś naruszenie 317

    To, że wpłynał wniosek Smoczyńskiego wcale nie znaczy, że rzecznik zdecydował się na jakiekolwiek czynności. Zwykłe bicie piany...

    Odpowiedz
  • mp(2018-08-20 12:35) Zgłoś naruszenie 2928

    Jednym pociągnięciem pióra PIS może zakończyć rozpolitykowanie korporacji prawniczych. Uchwalić ustawę o doradcach prawnych. Jak się zacznie konkurencja to się skończy polityka, bo trzeba będzie myśleć jak przyciągać klienta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TvKB(2018-08-20 12:29) Zgłoś naruszenie 1920

    Panaceum na jakiekolwiek ograniczanie wolności prawnika, z definicji wolnego zawodu, byłoby utworzenie konkurującego samorządu doradców prawnych, do którego każdy magister prawa mógłby się zapisać, jak to było jeszcze przed kilkoma laty w Hiszpanii, łącznie z przyznaniem prawa do postulacji we wszystkich sądach RP. Wówczas "kneblowanie ust " prawnikom pod groźbą dyscyplinarki i kodeksu etycznego (jak gdyby prawo wszystkich obowiązujące, nie wystarczyło,) straciłoby sens, bo taki „nieposłuszny” prawnik zapisałby się do doradców prawnych i mógłby dalej wykonywać swój zawód, tylko pod innym tytułem zawodowym.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mec (2018-08-20 13:19) Zgłoś naruszenie 1915

    Proszę jak dbają o niezależność członków ! Kto się ośmieli mieć własny pogląd - dyscyplinarka ! Pwoinny zmienić patrona na Pawkę Morozwa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jolanta(2018-08-20 14:09) Zgłoś naruszenie 187

    Na tym przykładzie najlepiej widać, czemu tak naprawdę służy utrzymywanie tych średniowiecznych, przymusowych organizacji zwanych korporacjami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Członek przymusowej izby.(2018-08-20 17:20) Zgłoś naruszenie 177

    Należy zlikwidować przymusową przynależność do WSZELKICH IZB, np,:radców adwokatów,lekarzy, budowlańców itp. Dobrowolna przynależność to będzie czysta zasada - dobry, uczciwy utrzyma się na rynku. Takie izby to kliki wymuszające ceny za swoje usługi i nie dopuszczają dobrych prawników bez tzw. układów.

    Odpowiedz
  • JULKA(2018-08-20 12:20) Zgłoś naruszenie 1617

    Dawniej mecenas miał swojego sędziego . Teraz zrobili losowanie sędziego i sprawa się komplikuje . TOTOLOTEK

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Henryk(2018-08-20 11:06) Zgłoś naruszenie 1614

    Smoczyński po prostu postanowił się - jak sądzę - zareklamować...... wśród środowiska KOD, PO .... i nazistów.... W USA jak jest wypadek samochodowy, czasami wcześniej są adwokaci niż np. Policja, czy Pogotowie i już reklamują swoje usługi.............. Ot, PiS uwolnił dostęp do zawodu adwokata, adwokatów jest teraz jak psów i muszą się reklamować.......

    Odpowiedz
  • JJB(2018-08-20 13:24) Zgłoś naruszenie 121

    Zastanawiam się czy tytuł tego artykułu to bezwiedna omyłka czy celowe i z premedytacja popełnione kłamstwo. Przecież żadne postępowanie dyscyplinarne nie zostało wszczęte. Ten organ prasowy tez przyłącza się do nagonki?

    Odpowiedz
  • sceptyk(2018-08-20 13:04) Zgłoś naruszenie 107

    Oprócz ustawy o doradcach prawnych należałoby zrobić porządek w przetargach na usługi prawne. Nie tak jak do tej pory, ze są z wolnej ręki albo warunki ustawione pod tego, kto ma wygrać.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2018-08-20 22:05) Zgłoś naruszenie 94

    Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kandydatów do SN potwierdza tezę o istnieniu skorumpowanej mafii w wymiarze sprawiedliwości. Najwyższa pora oczyścić tę stajnię Augiasza z najwyższej kasty stojącej ponad prawem !

    Odpowiedz
  • Juro(2018-08-20 12:13) Zgłoś naruszenie 52

    Takie państwo !!!!! Dziadek z Wermahtu w grobie się przewraca .

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-20 21:01) Zgłoś naruszenie 46

    To plejada gwiazd prawa tzw . anty konstytucjonalistów!!! Trzeba być głupcem lub karierowiczem żeby wbrew Konstytucji -kandydować do upolitycznionych organów sadowych. Pytanie? jaki czeka ich w przyszłości los? ......wiadomy.....................

    Odpowiedz
  • Jurek(2018-08-21 13:12) Zgłoś naruszenie 10

    Gdzie tu mowa o jakimś wniosku składanym w oparciu o ustawę o SN?

    Odpowiedz
  • Adwokat(2018-08-20 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    ty

    Odpowiedz