Możliwość dostarczania kopii zamiast oryginałów, komunikacja elektroniczna oraz rezygnacja z wzorów formularzy – to główne założenia nowelizacji ustawy o odpadach.

Do 24 lipca organizacje odzysku, firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami, wprowadzające na rynek pojazdy, opony, oleje smarowe, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opakowania musiały zarejestrować się w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (potocznie zwaną bazą danych o odpadach – BDO). Została ona utworzona przez Ministerstwo Środowiska w styczniu, a podmioty podlegające wpisowi miały sześć miesięcy, by złożyć wniosek o rejestrację. Wczoraj w bazie było wpisanych prawie 62 tys. podmiotów, wiele kolejnych czeka w kolejce.
Ponieważ problem dotyczy dużej liczby firm z wielu branż i rodzi wiele biurokratycznych obowiązków, resort przygotował projekt mający ułatwić im życie. Zakłada on m.in. informowanie o założeniu konta w rejestrze oraz nadanym loginie i haśle drogą elektroniczną. Dotąd starostowie robili to listownie.
Kolejnym ułatwieniem jest usunięcie przepisów o posługiwaniu się formą papierową dokumentu. Od 1 stycznia 2020 r. wszystko będzie odbywać się elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Zamiast oryginałów dokumentów do wniosku o wpis będzie można dołączać ich kopie. Wprowadzający sprzęt oraz autoryzowani przedstawiciele nie będą musieli uwierzytelniać kopii umów z organizacją odzysku, dołączanej do wniosku o rejestrację. Potwierdzeniem będzie login i hasło.
W projekcie zrezygnowano z wzorów formularzy o wpis, aktualizację i wykreślenie danych, dokumentów służących ewidencji odpadów oraz formularzy sprawozdawczych. Określony będzie jedynie zakres informacji, jaki ma się w nich znaleźć. Projekt przygotowuje też grunt pod kolejne etapy rozwoju BDO – wprowadzenie ewidencji odpadów. Moduł ten ma generować największy ruch w systemie.
Resort przewiduje, że projekt mógłby zostać uchwalony już wczesną jesienią tego roku i wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach