statystyki

Zalasiński: Sąd Najwyższy stoi na straży praworządności

autor: dr Tomasz Zalasiński09.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:46
Sąd Najwyższy nigdy nie uzurpował sobie uprawnienia do zawieszania obowiązywania wybranych przepisów ustaw czy zakazywania ich powszechnego stosowania

Sąd Najwyższy nigdy nie uzurpował sobie uprawnienia do zawieszania obowiązywania wybranych przepisów ustaw czy zakazywania ich powszechnego stosowaniaźródło: ShutterStock

W dniu 2 sierpnia Sąd Najwyższy (SN) wydał postanowienie w sprawie o sygn. akt. III UZP 4/18, w którym wystąpił z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wniósł on o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym, a także zawiesił tymczasowo stosowanie czterech przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym (art. 111 par. 1 i par. 1a, art. 37 oraz art. 39; Dz.U. 2018, poz. 5 ze zm.).

Wydanie postanowienia przez SN wywołało dyskusję publiczną, a w odniesieniu do zabezpieczenia zastosowanego przez SN także liczne obawy o kreowanie niebezpiecznego precedensu. Niebezpieczeństwo w nim tkwiące ma polegać na tym, że teraz „każdy sędzia w Polsce może zamrozić stosowanie ustawy w całym kraju, a tym samym unicestwić obowiązujące przepisy” („Groźne prawo precedensu”, DGP z 6 sierpnia 2018 r.).

Obawy te są nieuzasadnione. Staje się to widoczne, gdy bliżej przyjrzymy się zarówno przedmiotowi sprawy, jak i treści przepisów, których stosowanie tymczasowo zawieszono, a także gdy weźmie się pod uwagę istniejący w Polsce od kilku lat stan, w którym niektóre organy władzy publicznej wbrew konstytucji pośpiesznie dążą do unicestwienia zasad podziału i równowagi władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Okoliczności tych nie sposób pominąć przy ocenie prawnej postanowienia SN oraz zastosowanego zabezpieczenia. W ich świetle jawi się ono jako działanie mające wyraźne podstawy prawne, proporcjonalne do okoliczności stanu faktycznego, służące ochronie praworządności w Polsce oraz zapewnieniu skuteczności prawa unijnego.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • o(2018-08-09 09:10) Zgłoś naruszenie 3215

    na straży praworządności ha ha ha

    Odpowiedz
  • mik(2018-08-09 10:03) Zgłoś naruszenie 2820

    mam nadzieję, że po zmianach Sąd Najwyższy będzie wreszcie stał na straży praworządności! Bo do tej pory głównie bronił swojej kasty!

    Odpowiedz
  • le-vy(2018-08-09 10:30) Zgłoś naruszenie 2716

    Panie Zalasiński - SN stoi na straży, czy mnie oczy mylą?. SN orzeka w konkretnych sprawach i ma za zadanie wyrokowanie w sprawach sadów niższych instancji - czyli oporowianie ich błędów. Interpretacja nie jest staniem na straży tylko wskazówką dla kasty niższego szeregu. Natomiast jeżeli mówimy o straży to TK powinien to robić.Nie rób Pan ludziom nie prawnikom wody z mózgu tylko dlatego że nie są prawnikami.

    Odpowiedz
  • Na jakiej straży?(2018-08-09 09:34) Zgłoś naruszenie 2417

    zawiesić to może obrazek na ścianie.....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pokrzywdzona(2018-08-09 11:44) Zgłoś naruszenie 189

    W Polsce od wielu lat faktycznie ma zastosowanie prawo buszu. Jeśli więc sędziowie rzeczywiście dążyliby do praworządności to sami zaproponowaliby reformę wymiaru sprawiedliwości biorąc pod uwagę nie tylko swoje potrzeby ale również konieczność wyrównania krzywd wyrządzonych społeczeństwu. Dla mnie przyzwoici sędziowie mogą pełnić swoją funkcję nawet dożywotnio.

    Odpowiedz
  • Mecenas(2018-08-09 15:06) Zgłoś naruszenie 155

    widzieliśmy tą praworządność jak ochroniono sędziego co ukradł 50,00 zł na stacji benzynowej....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aw(2018-08-09 12:16) Zgłoś naruszenie 149

    Dobry żart Panie Zalasiński !

    Odpowiedz
  • jts(2018-08-09 14:18) Zgłoś naruszenie 138

    A od czego jest TK? SN nie może ożekać we własnej sprawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lika(2018-08-09 21:36) Zgłoś naruszenie 122

    SN ma gdzieś sprawy obywatela nie dość,że jej nie rozpatrzył to na dodatek zajął się sam sobą zadając pytania do TSUE i to dwa razy w ciągu 3 dni.To świadczy o starzeniu się w postępie geometrycznym, sędzin szczególnie .Niemały wpływ na działania SN ma temperatura otoczenia,która zmniejsza zdolności percepcyjne sądu ostatecznego/części tj 14 sędziów/

    Odpowiedz
  • hahahaha(2018-08-09 12:12) Zgłoś naruszenie 119

    Oj doktor, doktor. Profesury za to nie będzie, chyba że w RFN.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2018-08-09 20:50) Zgłoś naruszenie 92

    Na tą chwilę to SN stoi na straży posad swoich sędziów i bezkarności przestępców w togach

    Odpowiedz
  • abc(2018-08-09 11:02) Zgłoś naruszenie 96

    Artykuł 1 1. Karta nie rozszerza możliwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani żadnego sądu lub trybunału Polski lub Zjednoczonego Królestwa do uznania, że przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne, praktyki lub działania administracyjne Polski lub Zjednoczonego Królestwa są niezgodne z podstawowymi prawami, wolnościami i zasadami, które są w niej potwierdzone. 2. W szczególności i w celu uniknięcia wątpliwości nic, co zawarte jest w tytule IV Karty nie stwarza praw, które mogą być dochodzone na drodze sądowej, mających zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem przypadków gdy Polska lub Zjednoczone Królestwo przewidziały takie prawa w swoim prawie krajowym. Artykuł 2 Jeśli dane postanowienie Karty odnosi się do krajowych praktyk i praw krajowych, ma ono zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa wyłącznie w zakresie, w jakim prawa i zasady zawarte w tym postanowieniu są uznawane przez prawo lub praktyki Polski lub Zjednoczonego Królestwa

    Odpowiedz
  • Kolja(2018-08-09 10:05) Zgłoś naruszenie 69

    Misza ! Pasza ! I wy tuda ??/ Gouruczo w Moskwie ? Priviet rebjata !!!!

    Odpowiedz
  • krebs06(2018-08-09 15:27) Zgłoś naruszenie 59

    czy tym trollom płacą od wpisu czy od literówiki? Powinni się bardziej starać

    Odpowiedz