Nieodpłatna pomoc prawna w praktyce: "Darmowe" pół godziny z prawnikiem kosztowało 3,3 tys. zł

autor: Jakub Pawłowski12.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:43
Raport NIK na temat nieodpłatnej pomocy prawnej

Raport NIK na temat nieodpłatnej pomocy prawnejźródło: ShutterStock

Od 100 zł do ponad 3,3 tys. zł kosztowało „darmowe” pół godziny z prawnikiem. Ustalenia NIK są druzgoczące: system jest nieefektywny i się nie spina

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • r(2018-06-12 08:54) Zgłoś naruszenie 333

    Założenie takiego systemu to absurd. Ktoś, kto twierdzi, że może być prawnik od wszystkiego, to chyba niewiele miał z prawem wspólnego. Zakres materiałów jest tak ogromny, że znajomość drobnego wycinka prawa staje się niemałym wyzwaniem (np. prawo autorskie czy RODO). Nikt rozsądny chyba nie wierzy, że klient otrzyma dobrą i tanią poradę prawną od kogoś, kto spotyka się z takim problemem pierwszy raz. Żeby rozwiązać taki problem prawnik musi się uczyć, a to wymaga czasu. Czas natomiast kosztuje. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z korporacji adwokackich i radcowskich na rzecz specjalizacji. Logika, matematyka wskazują na takie rozwiązanie, a nie okazywanie zdziwienia, że system, który nie miał prawa działać dobrze, nie działał dobrze.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • zocha(2018-06-12 09:46) Zgłoś naruszenie 2816

    Jasne, dajmy wszystkim wszystko za darmo. Uczmy od dziecka postawy roszczeniowej: bo mi się należy! A za co ten prawnik co udziela darmowych porad ma żyć? I co mają zrobić prawnicy, którzy nie robią darmowych porad? Iść do PUP? Może od razu dajmy wszystko wszystkim za darmo! Dlaczego mnie jako prawnikowi nic się za darmo nie należy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tofik(2018-06-12 11:25) Zgłoś naruszenie 245

    A ja jestem za tym, żeby wszystkie usługi były za darmo. Fryzjer, mechanik, kurier, krawcowa, transportowe, sprzątaczka, etc.. Wszystkie. Skoro prawnicy dla wszystkich będą za darmo, to dlaczego inne usługi mają być płatne? Nie rozumiem, czym różni się prawnik od tych wszystkich usług. Tym, że rzekomo drogo? Nie te czasy. A jeśli nawet - do prawnika idziesz raz na ruski rok, czasem nawet raz w życiu, więc nigdy nie zrozumiem tego, że prawnicy mają być za darmo. Bo oni nie muszą jeść? Płacić podatków? Składek do ZUS? Składek samorządowych? Litości - dlaczego usługi prawne mają być za darmo???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fsdf(2018-06-12 13:49) Zgłoś naruszenie 217

    darmowa pomoc prawa miała na celu, zagospodarować armię bezrobotnych prawników, aby mieli cokolwiek z tego że są, to nie miało służyć ludziom w swym założeniu, tylko zatrudnieniu bezrobotnych prawników, aby mieli tygodniowe wynagrodzenie programisty, kierowcy, lekarza itp.

    Odpowiedz
  • adam7(2018-06-12 09:16) Zgłoś naruszenie 2114

    W tym roku poszedłem raz w życiu na te darmowe porady prawne i oczywiscie nie udało mi się skorzystać, bo żeby skorzystać trzeba było spełnić szereg warunków - być bezrobotnym, byc matką kilkorga dzieci, utrzymywać się z pomocy socjalnej, być kombatantem, być w wieku bardzo młodym lub bardzo starym, być po klęsce żywiołowej. Nie spełniałem zadnego z tych warunków, więc pan radca prawny odesłał mnie z kwitkiem. Ostatecznie w dniach kolejnych, na forach w internecie znalazłem potrzebne informacje. Nie mniej jednak skoro jest takie sito odrzucajace, to i nie dziwne że tak mało osób korzysta z porad, skoro wiekszośc społeczeństwa nie jest do porad darmowych uprawniona.

    Odpowiedz
  • xv(2018-06-12 10:27) Zgłoś naruszenie 1316

    adwokatowi z urzedu oplaca sie przegrac sprawe bo dostaje szybciej od panstwa pieniadze i to ponad 3tys zl a gdy wygra musi dluuugo czekac na zaplate.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bolo(2018-06-12 09:55) Zgłoś naruszenie 1112

    Zmień pracę, brakuje kierowców zawodowych. Ja tak zrobiłem. Z zawodu jestem adwokatem.

    Odpowiedz
  • zzz(2018-06-12 15:09) Zgłoś naruszenie 81

    Prawnicy też są przedsiębiorcami. Jeśli darmowa pomoc prawna będzie adresowana nie tylko do ubogich ale praktycznie do wszystkich to wcześniej czy później zniszczy się nawet dobrze działających przedsiębiorców na rynku dzięki państwowemu dumpingowi z naszych podatków i zostaną sami emeryci i prawnicy zatrudnieni w korporacjach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jamo(2018-06-12 22:10) Zgłoś naruszenie 71

    Ludzie mają problemy ze spadkami, długami, rodzinami, czasem ze zwykłym pismem o odpis wyroku, nie trzeba być specjalistą w każdej dziedzinie by pomóc ludziom w prostych w istocie sprawach, bo oni nie wiedzą niczego, nawet gdzie się udać, więc generalnie pomoc bezpłatna ma sens, tylko faktycznie ludzie o niej nie wiedzą i zakres uprawnionych trochę mały. To jest wstępna pomoc, która wymaga ogólnego doświadczenia procesowego.

    Odpowiedz
  • Alek(2018-06-12 10:33) Zgłoś naruszenie 72

    Jezeli damrowa porada prawna polega na pomocy w wypelnieniu wniosku o pelnomocnika z urzedu lub formularza to lepiej zlikwidowac tego rodzaju punkty.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • paweł w(2018-06-15 07:47) Zgłoś naruszenie 60

    Skoro Państwo jest takie łaskawe to dlaczego nie zagwarantuje darmowej opieki dentystycznej, mechanika samochodowego albo innego specjalisty???

    Odpowiedz
  • Finite(2018-06-12 11:28) Zgłoś naruszenie 622

    to dzięki Budce polakow nie stać na koszty sądowe. Podniósł koszty adwokackie nawet o 300%

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • chłodnym okiem(2018-06-13 10:35) Zgłoś naruszenie 34

    Zainteresowanie darmowymi poradami jest znikome?Dlaczego?Bo nic nie pomagają.

    Odpowiedz
  • Sebix(2018-06-12 12:45) Zgłoś naruszenie 36

    Darmowa pomoc prawna, panie weź pieniądze i przyjdź do naszej kancelarii

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-06-18 12:31) Zgłoś naruszenie 20

    Infantylny pomysł i jeszcze zabawniejsza realizacja. Czy życiem obywateli mogliby żyć według mądrzejszych reguł wymyślanych przez mądrzejszych ludzi.?

    Odpowiedz