statystyki

Prawa obywatelskie na wyczerpaniu: Ponad 900 stron zastrzeżeń RPO do władzy

autor: Patryk Słowik05.06.2018, 08:08; Aktualizacja: 05.06.2018, 09:59
Adam Bodnar

Adam Bodnarźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Właśnie ukazała się coroczna informacja RPO o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Dokument, w którym Adam Bodnar ze swym zespołem wskazał wiele uchybień i sformułował liczne postulaty, liczy 900 stron.

Dialog społeczny między władzą a obywatelami przypominający farsę, podważenie zaufania do sądów, ograniczenie wolności zgromadzeń, zagrożenia dla ochrony prywatności, niedofinansowanie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów czy brak systemowego rozwiązania problemu powojennych wywłaszczeń i nacjonalizacji. To tylko niektóre z kilkudziesięciu zastrzeżeń rzecznika praw obywatelskich adresowanych do władzy. Właśnie ukazała się coroczna informacja RPO o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Dokument, w którym Adam Bodnar ze swym zespołem wskazał wiele uchybień i sformułował liczne postulaty, liczy 900 stron.

Zastrzeżenia można podzielić na dwie kategorie: systemowe i bezpośrednio dotykające obywateli. W ramach tej pierwszej grupy rzecznik sporo uwagi poświęca reformom sądownictwa oraz zmianie w Trybunale Konstytucyjnym. Adam Bodnar ze swym zespołem podkreślają, że trudno dostrzec, by cele wskazywane w uzasadnieniach licznych projektów ustaw zostały zrealizowane. Trudno mówić o przyspieszeniu postępowań sądowych. Nie może też być mowy o sprawniejszym działaniu TK, który tak niewydolny jak teraz – nie był nigdy. To zaś – w ocenie RPO – przekłada się na życie każdego z nas. Bowiem tylko sprawnie działające i niezależne sądy, niezawiśli sędziowie oraz bezpiecznik w postaci dobrze działającego TK mogą uchronić obywateli przed przejawami bezprawia ze strony organów administracji publicznej oraz ustawodawcy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Pamiętasz RPO -niereagowałeś...(2018-06-05 10:51) Zgłoś naruszenie 113

    .Tusk ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "....... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r............a to wszystko w sytuacji: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- ......Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób...........Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy ..

    Odpowiedz
  • Prawa obywatelskie za Tuska(2018-06-05 12:14) Zgłoś naruszenie 92

    13 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli.. 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. …......Podzielilono Ustawą Pomostową robotników na tych starszych niż 1958 rocznik i młodszych – a co na to Konstytucja RP ?-Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy..TK -fragment Uzasadnienia .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..

    Odpowiedz
  • skąd taka nagła aktywność?(2018-06-05 14:00) Zgłoś naruszenie 90

    A za poprzednich rządów wszystko było w porządku?

    Odpowiedz
  • as(2018-06-05 12:41) Zgłoś naruszenie 71

    Nie bardzo jest się gdzie poskarżyć na RPO ...

    Odpowiedz
  • tdk(2018-06-05 11:40) Zgłoś naruszenie 76

    A Bodnar nie walczy o prawa Polaków tylko o jakieś dziwne szemrane sprawy które maja znaczenie dla dziwnie szemranych grup interesu, już wielu zwykłych Obywateli przejechało się na skardze nadzwyczajnej więc ten klient wiadomo po której stronie stoi, więc może by tak Madagaskar?

    Odpowiedz
  • Ta mówił RPO - idiota(2018-06-05 17:50) Zgłoś naruszenie 50

    Holokaust to tez wina Polski.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-06-05 23:04) Zgłoś naruszenie 21

    900 stron - ho, ho ! Jednak pracuś...mimo, że gęba sekretarza KW PZPR.

    Odpowiedz