Spółdzielnie mogą zażądać nawet 9 mld zł odszkodowań

autor: Adam Makosz06.02.2009, 03:00

Spółdzielnie będą mogły składać pozwy o odszkodowania za tanie przekształcenia dopiero za rok. Zarządy muszą udowodnić powstałą szkodę i jej związek z uchwaleniem nowelizacji ustawy spółdzielczej. Odszkodowania nie będą przysługiwały za okres między wydaniem wyroku przez TK a jego wejściem w życie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • Gość(2009-03-03 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Trybunał zasądzi odszkodowanie dla spółdzielni, obciążyć należy posłów za wydawanie byle jakich ustaw. Dosyć bezprawia i niekompetencji. Po to płacimy im wysokie pobory za zasiadanie w Sejmie, aby zrobili porządek w Polsce.

    Odpowiedz
  • !!!!(2009-02-06 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    dokładnie !!! pozwy powinny być skierowane do urzędnika którego podpis widnieje pod ustawą.

    Odpowiedz
  • Szymanek jan(2009-02-06 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co tutaj krytykuja spoldzielnie,napewno nie mieszkaja w blokach spoldzielczych inie znaja sie na prawie spoldzielczym.Majatek spoldzielni to nie majatek panstwowy,to majatek grupy czlonkow spoldzielni.Organy panstwowe nie powinny zarzadzac majatkiem osob prywatnych.Decyzja Trybunalu byla sluszna.

    Odpowiedz
  • JAN(2009-02-06 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Panie autorze,Pan wie doskonale,ze spoldzielnie nie otrzymaja zadnego odszkodowania.Przeksztalcenia odbywaja sie na rzecz czlonkow spoldzielni a nie osob obcych.Kto tworzy spoldzielnie czlonkowie a moze nie :TO ZE POBIERANO PIENIADZE ZA PRZEKSZTALCENIA OD SPOLDZIELCOW BYLO BEZPRAWIEM:

    Odpowiedz
  • Andrzej(2009-02-06 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwy prosze kierować do PIS i prezydenta Kaczyńskiego

    Odpowiedz
  • ania(2009-02-06 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Jan ma 200 procent racji.

    Odpowiedz
  • Henryk(2009-02-06 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Takim samym bezprawiem jest spłacanie tych starych kredytów , których egzekwowaniem od członków zajmują się prezesi spółdzielni.

    Odpowiedz
  • S-w(2009-02-06 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram 1 : Potek
    dlatego, że wprowadzili bezprawie.

    TK niestety nadaje się się do remontu kapitalnego z dachem włącznie. Jak można tolerować bezprawie jeszcze przez rok ? - to dopiero jest bezprawie .

    Odpowiedz
  • toster(2009-02-06 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Spółdzielnie mają otrzymać odszkodowania, tylko będą o nie walczyć. Jak wygrają, to dopiero je dostaną, ale szansa są mizerne. Wystarczy, że ustawodawca uchyli kontrowersyjne przepisy przed wejściem w życie wyroku TK i będzie po problemie.

    Odpowiedz
  • Z.K.(2009-02-06 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Należy z Konstytucji RP wykreślić z art. 105 pp.1 i niech rozsądek i wiedza zaczną brać górę nad bezmyślnością, populizmem i łamaniem prawa.
    Niedopuszczalnym jest, aby twórcy prawa nie przestrzegali i łamali prawo.

    Odpowiedz
  • byly juz spoldzielca(2009-02-06 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiie o jakie odszkodowania chce spoldzielnia wystapic przeciezkiedy bedzie odrebna wlasnosc.to sp-ni dziekujemy za lata ubezwlasnowolnienia, a to odszkodowanie na remonty?po co? dla kogo? prezesow ze swita,kiedy zaczniemy ich rozliczac z korupcji,majatkow? mam zal do SLD ze to popiera...

    Odpowiedz
  • obywatel IV RP(2009-02-06 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Kraj absurdów prawnych świeżo wydanych przez Trybunał . Kto u licha tam zasiada ustanawia takie idiotyzmy prawne -piekarze, malarze, kolejarze czy prawnicy? Kto zasiada w Trybunale aby dawać powody spółdzielnią do takich roszczeń . Naprawdę brak słów -kończę i basta

    Odpowiedz
  • Witek(2009-02-08 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do 23

    Uwłaszczenie złodziejskie, a wywłaszczenie i grosze to OK!!!

    Odpowiedz
  • do 7: obywatel IV RP z IP: 84.10.130(2009-02-06 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    to Trybunał dał społdzielnią powody do takich roszczeń?

    a to nie jest przypadkiem tak, ze Trybunał tylko stwierdził, ze PiSowa ustawa jest niekonstytucyjna - czyli sprzeczna z ustawa zasadnicza?
    TO nie jest tak, ze wyszko niedołęstwo i brak wiedzy posłów PiS ?

    Odpowiedz
  • spółdzielca(2009-02-10 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    odszkodowania powinni płacic posłowie PO i PIS którzy od początku wiedzieli że uchwalają niekonstytucyjne przepisy. My podatnicy zapłacimy odszkodowania. a może ustawę uchwalono w interesie takich posłnek jak ta z PO co się uwłaszczyła!

    Odpowiedz
  • zbycho(2009-02-12 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    99 stron uzasadnienia Trybunalu K . Maslo maslnne .Jestem ciekaw bradzo ktory prezes i zarzad udowodni poniesine straty skoro spoldzielnie nie byly powolywane do zadnych wypracowan zyskow jedynie do zaspokojenia potrzeb czlonkow spoldzielniiw mieszkania. Co z 40 % bonifikata ,ktora spoldzielnia i zarzady przywlaszczyly , a teraz madrzy z nadzoru W-wy prpponuja oddac do sadu spoldzielnie. 27.000.00 rok 1982 Ile to bedzie teraz straty dla czlonka. Poza tym nie po to jest sie czlonkiem ,azeby wloczyc sie po sadach w celu udzyskania pieniedzy jesli mozna to przeznaczyc w poczet przyszlego czynszu. Wszystko w tym kraju dziala nie tak .

    Odpowiedz
  • ania(2009-02-06 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw niech udowodnią straty (a nie starczy co by było, gdyby...) i wniosą wpis stosunkowy od wartości przedmiotu sporu. i niech uważają, żeby przy okazji ich machlojki nie wyszły na wierzch.

    Odpowiedz
  • edward(2009-02-06 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Ireno Anno, ustawa właśnie wprowadziła rozliczenia jednobudynkowe. Trzeba pilnować, żeby za Pani pieniądze nie remontowali wind trzy ulice dalej.

    Odpowiedz
  • zbulwersowany(2009-02-06 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    KTO TO JEST TE SPÓŁDZIELNIE? PRZECIEŻ TO MY MIESZKAŃCY, KTÓRZY TO WSZYSTKO FINANSUJEMY- ŁĄCZNIE Z TYMI komunistycznymi PREZESAMI I RADAMI NADZORCZYMI !!!I ich trzeba pogonić , BO TO RAK , KTÓRY ROZWIJA SIĘ NA ZDROWYM CIELE MIESZKAŃCÓW SM !!!
    Pogonić tą komunę- siedzą też w OGRÓDKACH DZIAŁKOWYCH, UCZELNIACH itd...

    Odpowiedz
  • Potek(2009-02-06 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwy powinny być skierowane do osoby, której podpis widnieje pod Ustawą. Alternatywnie, odpowiedzialność powinny solidarnie ponieść osoby, które głosowały za Ustawą w Parlamencie. Jeżeli są zamiary karania urzędników adm.państw. za błędne decyzje, to czemu osoby tworzące złe prawo nie miałyby odpowiadać za skutki swej twórczości?

    Odpowiedz