statystyki

Fronczek o ustawach komorniczych: Wciąż mamy poważne zastrzeżenia do wielu rozwiązań [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak12.03.2018, 07:26; Aktualizacja: 12.03.2018, 08:04
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Dla efektywnego wykonywania wyroków sądowych kluczowe znaczenie ma stabilność funkcjonowania kancelarii komorniczych. Przyjęte ustawy jej nie gwarantują - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Jutro Senat zajmie się ustawami komorniczymi: ustrojową i kosztową. Mają ograniczyć patologie, wzmocnić prawa dłużników, zwiększyć szybkość i skuteczność egzekucji. Uda się zrealizować te cele?

Przepisy koncentrują się na zwiększeniu nadzoru nad komornikami. Jednak obecnie wcale nie mamy do czynienia z patologiami. Od dwóch lat obowiązują przepisy zaostrzające odpowiedzialność dyscyplinarną komorników i wprowadzające – o co zabiegaliśmy – instytucję rzecznika dyscyplinarnego, który w zeszłym roku przeprowadził 276 postępowań wyjaśniających. Do komisji dyscyplinarnej wpłynęły 92 wnioski o wszczęcie postępowania, 44 pochodziły od rzecznika dyscyplinarnego, a 17 od ministra sprawiedliwości, więc samorząd nie jest bezczynny. Te ustawy nie zawierają rozwiązań, które by poprawiły szybkość i skuteczność egzekucji. Chyba że do takich zaliczymy zmniejszenie limitów przyjmowania spraw spoza rewiru i ograniczenie wierzycielowi prawa wyboru komornika do obszaru apelacji. Nasze analizy pokazują, że kancelarie działające lokalnie są bardziej skuteczne od tych prowadzących sprawy z wyboru, a mniejsze są skuteczniejsze od większych.

Dodałbym do tego bonus w postaci obniżenia opłaty do 3 proc. w przypadku szybkiej spłaty długów.

To ukłon w stronę dłużników, którzy nie z własnej winy nie uregulowali należności przed skierowaniem sprawy do komornika. Jednak regulować zobowiązania powinno się przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, do czego motywować ma obawa przed poniesieniem wynikających z tego kosztów. Bo opłaty egzekucyjne oprócz charakteru fiskalnego muszą mieć też charakter prewencyjny. Trudno więc uznać, że opłata w wysokości 3 proc. będzie miała charakter motywacyjny w stosunku do dłużników, którzy z całą świadomością nie spłacają długów. Dla efektywnego wykonywania wyroków sądowych kluczowe znaczenie ma stabilność funkcjonowania kancelarii komorniczych, a ustawy w tym kształcie tego nie gwarantują.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Qba(2018-03-12 10:16) Zgłoś naruszenie 222

    3% nie jest dla tych dłużników, którzy nie zapłacili nie z własnej winy, ale dla cwaniaków. Odsetki za opóźnienie + 3% może się okazać tańsze od kredytu. Tak więc: dłużnicy którzy mają kasę, ale nie płacą z premedytacją zapłacą najniższe koszty, cała rzesza emerytów pożyczających na węgiel i pracowników etatowych na niewysokim wynagrodzeniu zapłaci 10%. Można i tak.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lol(2018-03-12 11:31) Zgłoś naruszenie 183

    Czemu media głośno nie krzyczą, że Państwo położyło swoje pazerne łapska na opłatę egzekucyjną i doi od dłużników grube pieniądze???

    Odpowiedz
  • hiu(2018-03-12 15:09) Zgłoś naruszenie 185

    Jak czytałem ustawę to się uśmiałem..tylko totalny desperat w takim otoczeniu prawnym będzie za te 4.000 zł. wykonywał ten zawód. Finansowanie na marnym poziomie, ale skoro rzund chce ulzyć dłużnikom niechaj za free udziela odpowiedzi z ZUSU, USU...banków państwowych, cepików itp. bo dlaczego na każdej sprawie kosi po 300 zł. a komornik nic nie dostaje, nawet 150 złotych na start. Widzę tych chętnych do zawodu. lepiej dwa pozwy na miecha napisać niż się taplać w takim wielkim szambie... Ciekawe jak komornik ogarnie sam teren 4 gmin, egzekucję z nieruchomości, przyjęcia stron i księgowania, plany podziału itd. Wyobraźnia 2 latka była by wystarczająca żeby ogarnąć że ten nie ogarnie

    Odpowiedz
  • zygmunt(2018-03-12 09:05) Zgłoś naruszenie 1435

    Pan Prezes na fotce wykarmiony, dobrze odżywiony. Może by tak Urząd Skarbowy opublikował jego PiT z ostatnich 5 lat. Ja od 12 lat jestem radnym w gminie, i muszę co rok publikować oświadczenia majątkowe

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Rudy(2018-03-12 11:13) Zgłoś naruszenie 111

    Chyba bez radnym skoro w tym tonie ...

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2018-03-12 16:04) Zgłoś naruszenie 65

    jJa juz 20 lat splacam komornika prowadzilem dzialalnosc bo moj zaklad splajtowal i musialem sie sam wziasc za jakas robote do dis tego zaluje ma 72 lata 750 emerytury i co z tego jestem schorowany a dlug jest coraz wiekszy bo odsetki sa dwa razy wieksze i chyba nigdy nie splace chocbym chcial .A poprzedni rzad tyle sobie nafundowal milionow i nic mu nie jest zeby nie PIS to by doprowadzil nas do ruiny.I co ja mam biedny zrobic. Upadlosc oglosic moj stary dom przedwojenny do remontu sprzedadza za kilka srebnikow a ja pojde do bloku , tak mowia ze starego drzewa sie nie przesadza moja zona mowi ze oglosimy upadlosc a ja jej odpowiadam ze predzej umre niz do bloku pojde bo nigdy nie mieszkalem w blkou i bylo by mi ciezko znalezc sie w tej sytuacji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pracownik kancelarii(2018-03-14 12:38) Zgłoś naruszenie 51

    Najbardziej wkurza fakt, że przychodzą zajęcia od policjantów, strażaków, służby więziennej i chłopaki w moim wieku zarabiają więcej ode mnie - zarabiają około 4000 - 5000 złotych. Pytam się za co ? Skoro komornik ma zarabiać 5.000 -10.000 zł. to dlaczego szeregowy mundurowy tyle zarabia nie mając na głowie takiego ciężaru i odpowiedzialności za całą firmę. Będą mieli wcześniejsze emerytury i awanse. Pomimo tego, że pracuję ciężej jako pracownik, mam lepsze wykształcenie i więcej ryzykuje i do tego projektuje postanowienia i merytorycznie większość z nich do pięt mi nie dorasta. Mam mniej o wiele od pracownika biura poselskiego pijącego sobie kawkę, referendarza sądowego.... nie narzekam do tej pory na szefa bo on zarabia tyle, że nie ma już z czego dać, a nawet dopłaca.... teraz będzie gorzej. I taki pracownik MS czy poseł śmie w ogóle zajmować się kwestią naszych zarobków. To jest kpina z nas. Proszę zagwarantować nam zarobki z Sądu na przyzwoitym poziomie. Skoro Skarb Państwa będzie ściągał z egzekucji takie myto i z listami będziemy biegać za darmo niech zagwarantuje nam przyzwoite wynagrodzenie z kasy Sądu. W zakresie wynagrodzeń pracowników kancelarii miarka się przebiera..... Jak komornicy nie zamkną kancelarii ze względów finansowych to zamkną z powodu braku rąk do pracy. Bo jeśli myślicie, że ktoś będzie za darmo pracował w takim młynie, bo sobie napisaliście, że asesura czy aplikacja służy do nauki zawodu, a pracownicy to w ogóle niech siedzą cicho, to jesteście w błędzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-03-13 09:16) Zgłoś naruszenie 41

    Komornicy nie będą działać to pojawią się firmy " windykacyjne" rodem z filmu "Dług" ale teraz wszyscy zadowoleni .

    Odpowiedz
  • Adam O(2018-03-12 22:21) Zgłoś naruszenie 36

    Znowu lamenty i wspomnienia ok. 20 odejść z zawodu rocznie. Tymczasem o prawie 400 kandydatach na komorników, którzy przystąpili do egzaminu w ubiegłym tygodniu NIC.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • okradany komuchnika(2018-03-12 12:04) Zgłoś naruszenie 24

    Niech je tą karmę co go na wózek zaprowadzi, a potem zostanie mu długopis w zębach

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2018-03-12 16:04) Zgłoś naruszenie 24

    jJa juz 20 lat splacam komornika prowadzilem dzialalnosc bo moj zaklad splajtowal i musialem sie sam wziasc za jakas robote do dis tego zaluje ma 72 lata 750 emerytury i co z tego jestem schorowany a dlug jest coraz wiekszy bo odsetki sa dwa razy wieksze i chyba nigdy nie splace chocbym chcial .A poprzedni rzad tyle sobie nafundowal milionow i nic mu nie jest zeby nie PIS to by doprowadzil nas do ruiny.I co ja mam biedny zrobic. Upadlosc oglosic moj stary dom przedwojenny do remontu sprzedadza za kilka srebnikow a ja pojde do bloku , tak mowia ze starego drzewa sie nie przesadza moja zona mowi ze oglosimy upadlosc a ja jej odpowiadam ze predzej umre niz do bloku pojde bo nigdy nie mieszkalem w blkou i bylo by mi ciezko znalezc sie w tej sytuacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lolo pindolo (2018-03-12 18:53) Zgłoś naruszenie 13

    Żal im tyłki ściska

    Odpowiedz