statystyki

Sejm nie chce inwigilacji przed trybunałem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.02.2018, 07:53; Aktualizacja: 06.02.2018, 09:09
Wniosek RPO ma zostać rozpatrzony przez TK już 21 lutego

Wniosek RPO ma zostać rozpatrzony przez TK już 21 lutegoźródło: ShutterStock

O umorzenie niemal w całości postępowania wszczętego przed Trybunałem Konstytucyjnym, a dotyczącego przepisów pozwalających funkcjonariuszom m.in. policji czy Straży Granicznej inwigilować obywateli na wielu polach i na wiele sposobów, wniósł właśnie Sejm.

Reklama


Zdaniem izby niższej inicjujący tę sprawę wniosek autorstwa rzecznika praw obywatelskich nie został poprawnie uzasadniony.

Adam Bodnar zwrócił się do TK o zbadanie szeregu przepisów, które dotyczą przede wszystkim sposobu prowadzenia kontroli operacyjnej. Dzięki nim służby takie jak m.in. policja, Służba Kontrwywiadu czy Centralne Biuro Antykorupcyjne, mogą prowadzić taką kontrolę wobec niemal każdego obywatela aż przez 18 miesięcy. To zdaniem RPO zdecydowanie zbyt długo. Co gorsza, inwigilowany prawdopodobnie nigdy się o tym nie dowie, gdyż nie ma obowiązku udzielania takiej informacji już po zakończeniu działań inwigilacyjnych. RPO nie podoba się również to, że przepisy pozwalają służbom na pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych i pocztowych w celu „zapobiegania lub wykrywania przestępstw albo w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych”. Zdaniem Bodnara tak określony katalog jest zbyt szeroki.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane