statystyki

Skazany za paserstwo nie zawsze odpowiada za delikt

autor: Michał Culepa03.01.2018, 17:00
Powyższe orzeczenie zapadło na kanwie nietypowej, bo mającej kryminalne źródła sprawy.

Powyższe orzeczenie zapadło na kanwie nietypowej, bo mającej kryminalne źródła sprawy.źródło: ShutterStock

Świadomie korzysta z wyrządzonej drugiemu szkody ten, kto wie, że odnosi korzyść z czynu niedozwolonego. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Reklama


Powyższe orzeczenie zapadło na kanwie nietypowej, bo mającej kryminalne źródła sprawy. Zaczęło się od aresztowania i skazania na kilka lat pozbawienia wolności Wojciecha K., byłego pracownika spółki, zajmującej się produkcją sprzętów i materiałów dla rolnictwa. Wojciech K. przywłaszczył sobie wyprodukowaną przez spółkę folię rolniczą o wartości blisko 1 mln zł. Śledztwo wykazało, że w jej sprzedaży mieli pomagać mu trzej wspólnicy – Sławomir K., Józef D. i Arwid U. Również oni zostali ujęci przez organy ścigania i skazani prawomocnym wyrokiem karnym za paserstwo, mimo że – jak twierdzili – nie wiedzieli o kradzieży.

Gdy poszkodowana spółka dowiedziała się o skazaniu trzech mężczyzn za paserstwo, wytoczyła im proces cywilny o odszkodowanie. Jednak rozpatrujący sprawę w I instancji białostocki sąd okręgowy oddalił powództwo, uznając, że wprawdzie sąd karny skazał pozwanych za paserstwo, ale nie udowodnił im działania umyślnego. Było to możliwe, bowiem kodeks karny przewiduje odpowiedzialność również za tzw. paserstwo nieumyślne. W tej sytuacji, zdaniem sądu rozpoznającego pozew cywilny o odszkodowanie, trudno uznać winę pozwanych w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i tym samym nie podlegają oni odpowiedzialności cywilnej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama