Bez sąsiada się nie wybudujesz: Obok parku czy lasu nie będzie można postawić domu ani osiedla

autor: Sławomir Wikariak09.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 16.10.2017, 10:34
budowa, dom, nieruchomości

Zmiany dotkną zarówno prywatnych inwestorów, jak i deweloperówźródło: ShutterStock

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (71)

  • Aleks(2017-10-09 08:30) Zgłoś naruszenie 2411

    czas najwyzszy ku temu. Plany sa aktami prawa miejscowego wiec dziwne jest fakt, ze wprowadzono przepis o warunkach zabudowy!!! Chyba tylko po to zeby samorzad mial profity z korupcji!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jarek(2017-10-09 08:40) Zgłoś naruszenie 411

    To przy podziale nieruchomości i wydzielaniu działki drogowej można zablokować sąsiada - będzie graniczył z drogą!

    Odpowiedz
  • xxx(2017-10-09 08:53) Zgłoś naruszenie 534

    Czyli jak ktoś ma działkę pod lasem to właśnie straciła ona wartość.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kolejne kretyństwo!(2017-10-09 08:59) Zgłoś naruszenie 195

    Czyli - jeśli się nie mylę - na działce, gdzie się prosi o osiedle domków letniskowych do wynajęcia nie będzie można ich wybudować, bo nikt się wcześniej nie wybudował? A jak ta druga osoba ma się wybudować, jeśli też nie ma sąsiada, bo się osiedle domków letniskowych nie wybudowało? Rozumiem, że teraz jest wszędzie jakieś osiedle, albo coś się buduje i czasem trudno przejechać, między zaparkowanymi autami, ale to nie metoda! Wystarczyła by konieczność zapłaty kwoty zależnej od wartości inwestycji w określonym miejscu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sasiad(2017-10-09 09:01) Zgłoś naruszenie 1830

    No i dobrze niech sąsiad nie buduje i nie przeszkadza mi.Brawo PIS?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiecek(2017-10-09 09:15) Zgłoś naruszenie 6712

    Gdzieś mają ludzi i to w co inwestowali pieniądzę... nasze prawo własności jest tak kulawe że we łbie się nie mieści. Tylko czekać aż określą kształt działki, kolor trawy itd

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • głupota(2017-10-09 09:49) Zgłoś naruszenie 384

    Na Warmii i Mazurach dominuje na wsiach zabudowa kolonijna. Siedliska są rozproszone i daleko jedno od drugiego. Czyli teraz mają być ulicówki taj jak na Mazowszu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zxcvfdre(2017-10-09 09:59) Zgłoś naruszenie 4110

    matolstwo z pisu, dobra zmiana, chyba dla idioty

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Broker nieruchomości(2017-10-09 10:10) Zgłoś naruszenie 309

    Socjalizm galopujący. Zamiast liberalizować prawo i uznać jako nadrzędne prawo własnosci, to kolejne zakazy. Wbrew zasadzie że moja nieruchomośc - moje drzewa - moja budowa i nic komu do tego co buduję i jak, byle nie stwarzać uciązliwości dla sąsiedztwa. To w takim rozumieniu sąsiedztwa, tylko na najbliższej działce nie może powstać spalarnia kosci, krematorium albo fabryka amoniaku, bo na kolejnej działce to już spoko?.... Masakra....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • artofevil(2017-10-09 10:16) Zgłoś naruszenie 345

    No to kościółka na nowym osiedlu wielebni nie postawią?? Oj, zaraz wyjąteczek będzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asdasd(2017-10-09 10:23) Zgłoś naruszenie 010

    Czy powyżej wymienione wymogi dotyczą tylko w przypadku braku zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak to deweloperzy nie muszą się bać bo budują w miastach a nie pod lasem na wsi więc po co tyle pisania? Tak samo z budową domu jednorodzinnego. Raczej nikt nie buduje się sam pod lasem na końcu świata gdzie nie ma zagospodarowania przestrzennego. Chyba że się mylę, to proszę o wyjaśnienie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kamil(2017-10-09 11:01) Zgłoś naruszenie 11

    Brzmienie rzecznego art.61 jest następujące: "Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków: 1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;" http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170001073

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zs(2017-10-09 11:49) Zgłoś naruszenie 190

    Tylko warunkować powinni przepisy bud.pożarowe, podane w trzech rozp.MSWiA ,bo chodzi o oddziaływanie pożarowe, toksyczne przy pożarach, zapewnienie dróg pożarowych i sieci wodociągowo-hydrantowej oraz ochrony środowiska , ekologiczne, zasłaniania , przeznaczenie terenu PZP np. przemysłowy ,osiedlowy, handlowo-usługowy itp. Reszta tych teraz wymagań to wymysły zbędne urzędników ,którzy nie mają chyba praktyki ,doświadczenia w realizacji , nadzorze inwestycji i problemach jakie są do uregulowania w tej materii w kraju. Czyżby to oznaki wyboru z kapelusza prezia bez konkursu tych fachowców ?. " Nowa lepsza zmiano", potrzeba się opierać na ludziach z bardzo dużym doświadczeniem nie teoretyków , uprawnieniami w branży , logicznie myślącymi , bo tu w kom. krytyka jest druzgocąca dla tych autorów . WYBORCY popatrzcie co ONI ludowi szykują , jakie kłopoty i starty.

    Odpowiedz
  • lunania(2017-10-09 11:51) Zgłoś naruszenie 153

    Ktos pierwszy jednak musi sie wybudowac,moze zezwolic ksiedzu i kosciolowi oczywiscie kk

    Odpowiedz
  • bodek86(2017-10-09 12:15) Zgłoś naruszenie 422

    Nie kumam tego. Jak są 2 puste działki obok siebie, to właściciel A nie może się wybudować bo działka właściciela B jest pusta i odwrotnie - właściciel B nie może również budować bo działka właściciela A jest pusta? To może jeden musi zrobić najpierw samowolę budowlaną? Wtedy ten drugi dostanie pozwolenie, bo sąsiad już stoi. Pierwszego się rozbierze potem bo to była samowola i wyda następnie zgodę bo sąsiad już stoi.

    Odpowiedz
  • Lolo(2017-10-09 12:49) Zgłoś naruszenie 90

    Witam, czy ktos wie, jak bedzie wygladalo to w przypadku decyzji o WZiZT wydanych przed wejsciem projektowanej zmiany? Czy beda wazne przez jeden rok czy moze to obostrzenie ich nie obejmie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lex(2017-10-09 12:58) Zgłoś naruszenie 33

    Jest jeszcze jedna wazna zmiana - PnB bedzie wydawane na CALOSC inwestycji, skonczy sie wiec etapowanie osiedli. SZOK jakie pacany siedza w minsterstwie.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-10-09 13:08) Zgłoś naruszenie 1011

    Te tereny są rezerwowane dla NPO - Nowych POlskich Obywateli ... A skąd oni się wezmą ? - a PO co pisać , skoro wiadomo ... A do czego oni są POtrzebni ? - mówią , że do przyszłych referendów ...

    Odpowiedz
  • Spoko to tylko awaria, nie dajcie się manipulować(2017-10-09 13:16) Zgłoś naruszenie 1313

    Cwaniactwo kwiczy.

    Odpowiedz
  • Kto za bezcen wykupił najlepsze parcele i działki(2017-10-09 13:24) Zgłoś naruszenie 1611

    ..postkomuna i SBcja +"S" z Magdalenki, podczas prywatyzacji i reprywatyzacji Polski. Kasta, adwokatura, funkcjonariusze PZPR , "S", SBcja. ___Krzyk będzie, bo tam gdzie drwa rąbią i wiórki polecą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz