Trybunał Konstytucyjny pochyli się nad komorniczym VAT

autor: Piotr Szymaniak21.09.2017, 07:32; Aktualizacja: 21.09.2017, 08:20
Cały problem wynika z hybrydowego charakteru komorniczej profesji.

Cały problem wynika z hybrydowego charakteru komorniczej profesji.źródło: ShutterStock

Czy nałożenie w drodze interpretacji, a nie zmiany przepisów obowiązku odprowadzania daniny od opłat egzekucyjnych jest zgodne z ustawą zasadniczą? Z kwestią tą zmierzą się sędziowie TK.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Siergiej i Jewgienij (2017-09-21 17:34) Zgłoś naruszenie 1613

  Czy komornicy, zanim pozamykaja kancelarie na cztery spusty, oddadzą VAT dłużnikom dobrowolnie czy dopiero pod przymusem?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • radca (2017-09-21 14:20) Zgłoś naruszenie 1016

  Jakby w Polsce nie było ważniejszych problemów tylko rozstrzyganie znowu tego samego, co już dawno zostało wyjaśnione, i to zarówno przez NSA oraz SN. Komornicy jak tylko mogą próbują zainteresować swoim losem jak największą część społeczeństwa. Otóż, przeciętnego Kowalskiego albo Nowaka naprawdę nie interesuje to czy komornik sądowy ma płacić VAT z własnej kieszeni czy ten obowiązek ma zrealizować strona postępowania egzekucyjnego. Po pierwsze i tak nie orientują się o co w tym wszystkim chodzi, a po drugie mają w głębokim poważeniu takie osoby, które pod przykryciem funkcjonariusza publicznego od początku wejścia w życie ustawy uskuteczniali sobie prywatę. Gdyby kompleksowo skontrolować każdego komornika sądowego za 10 lat wstecz swojej działalności to mogłoby się okazać, że przy sądach rejonowych zostałaby może połowa z nich, jak nie mniej. Każda kancelaria ma swojego trupa w szafie i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej. Mimo, że prawie codziennie widuje komorników w sądzie, nie zauważyłem u nich biedy. To, że kancelarie komornicze po zmianach nie będą miały pieniędzy nie oznacza to, że sami komornicy ich nie mają, bo mają. Oczywiście, jest mi szkoda tych komorników, którzy od niedawno mają możliwość prowadzenia własnej kancelarii. Oni mogą czuć się oszukani. Bez wątpienia ich działalność w krótkim czasie będzie na granicy opłacalności, zostaną stare rewiry utrzymywane przez rencistów i emerytów. Gdyby to ode mnie zależało, komornicy sądowi już dawno pracowaliby w sądach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • shadow(2017-09-21 10:30) Zgłoś naruszenie 98

  Znowu mielenie tego co już zostało zmielone.

  Odpowiedz
 • ika(2017-09-21 12:59) Zgłoś naruszenie 512

  No ale ile można? Drodzy komornicy przykro mi to mówić, ale w rozumieniu ustawy VAT prowadzicie działalność gospodarczą na własne ryzyko. I co gorsza zawsze tak było, ale dopiero niedawno ktoś krzyknął "król jest nagi". Gdyby nie przedmiotowa interpretacja to jeszcze za 5 lat wstecz mogliby Was urzędnicy gonić. Okoliczność, że działacie Państwo w imieniu szeroko rozumianego "aparatu państwa" nie oznacza, że nie robicie tego na własne ryzyko. Poza tym jest wielu "quasi-funkcjonariuszy publicznych", który mają podobny status - por. nauczyciele, notariusze, rzecznicy, biegli a nikt nie próbuje twierdzić, że osoby te nie mogą być przedsiębiorcami, bo wykonują funkcje zarezerwowane dla Państwa. Ot tyle. A pytanie sądu rejonowego jest co najmniej śmieszne. Interpretacja ogólna stanowi o wykładni przepisu prawa, więc to na podstawie przepisu dochodzi do opodatkowania a nie na podstawie interpretacji czy jej zmiany. Status podatnika - przedsiębiorcy wynikał i wynika z ustawy VAT. Żadnego przepisu nie trzeba było w tym zakresie zmieniać, a jedynie uzmysłowić niektórym jak należy ten przepis wykładać.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • J.(2017-09-22 08:58) Zgłoś naruszenie 51

  komornik jest przedsiębiorcą? To dlaczego nie może wziąć tyle spraw do egzekucji ile da radę "obrobić" tylko są ograniczenia. JAki przedsiębiorca ma nakazane ile umów może podpisać rocznie i ile wykonać usług?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tolek(2017-09-21 11:14) Zgłoś naruszenie 35

  Jeśli tak jest, to komornikowi VAT należy naliczać od jego czynności które są ściśle skatalogowane i wycenione, nie zaś od kwoty ściąganego długu. Dług należy się wierzycielowi, pobieranie VAT od ściąganej kwoty długu jest żerowaniem na dłużniku przez Państwo. Obrzydliwe

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • deratyzator(2017-09-25 18:34) Zgłoś naruszenie 30

  W projekcie nowej ustawy o komornikach, pobierane przez komorników opłaty egzekucyjne mają stanowić należność budżetu państwa, a komornik dostanie zaś, w zależności od wyników egzekucji w jego kancelarii, prowizję. VAT, to podatek od towarów i usług. a gdzie prowizja?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kos(2017-11-03 18:51) Zgłoś naruszenie 00

  Do Al. Capone . Napisać można , przeczytać można - ale, czy można zrozumieć ? Wątpię, czy autor wie o co mu chodzi w tej ustawie,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane