statystyki

Będzie nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych

autor: Emilia Świętochowska13.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:16
rodzina na pogrzebie

Z informacji ministerstwa wynika też, że nowa ustawa kompleksowo określi zasady działania oraz wymagania, jakie powinny spełniać cmentarze, krematoria, kostnice oraz domy pogrzebowe, a także reguły postępowania ze zwłokami, szczątkami i popiołami ludzkimiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowują całkiem nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Informacja o tym pojawiła się właśnie w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Reklama


Obecne przepisy normujące te kwestie pochodzą z 1959 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 912), choć w rzeczywistości powielają w znacznej mierze rozwiązania, jakie znajdowały się w regulacjach dotyczących pochówku i stwierdzania zgonu z 1932 r. „Wskazane jest uaktualnienie polskiego prawa pogrzebowego w taki sposób, by odpowiadało ono daleko idącym zmianom społecznym, obyczajowym, technicznym i legislacyjnym, jakie zaszły w ciągu ponad osiemdziesięciu lat, które upłynęły od powstania jego pierwowzoru” – tłumaczy resort zdrowia.

Jednym z głównych założeń opracowywanego projektu jest odzwierciedlenie w przepisach funkcjonujących już dziś praktyk pogrzebowych. „Liczne formy pogrzebu, takie jak kolumbaria, łąki pamięci czy też pogrzeby morskie z wyboru są praktykowane wbrew obowiązującym przepisom, powodując erozję autorytetu prawa” – przekonuje ministerstwo. Na przykład prawo nie stwarza teraz możliwości rozsypywania szczątków pochodzących ze spopielania zwłok w ogrodach pamięci, które organizuje się na terenach cmentarzy (także w myśl zeszłorocznych wytycznych Watykanu skremowane prochy nie mogą być trzymane w domu, rozsypywane ani dzielone między członków rodziny zmarłego).


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama