statystyki

Europejski dokument może być w języku obcym

autor: Sławomir Wikariak14.06.2017, 17:00; Aktualizacja: 15.06.2017, 11:21
dokument

Cały kłopot w tym, że w rozporządzeniu ministra rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia JEDZ nie występuje jako jeden ze wskazanych w nim dokumentów.źródło: ShutterStock

 Jednolity europejski dokument zamówienia może być złożony w przetargu w języku obcym wraz z tłumaczeniem na polski – uznała Krajowa Izba Odwoławcza w precedensowym orzeczeniu.

Jednolity europejski dokument zamówienia (JEDZ) to rodzaj oświadczenia własnego przedsiębiorcy, w którym potwierdza on spełnienie warunków przetargowych i brak podstaw do wykluczenia. Miał służyć odformalizowaniu postępowań i po pierwszym okresie, gdy wzbudzał wiele zastrzeżeń, teraz wykonawcy zaczynają się już do niego przyzwyczajać. Niedawno okazało się jednak, że nie do końca wiadomo, jak go formalnie traktować, a w ślad za tym, czy zagraniczne firmy muszą dostarczać go w wersji polskojęzycznej, czy też mogą wypełniać we własnym języku, dołączając do niego tłumaczenie na polski.

Problem ten pojawił się podczas prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dialogu konkurencyjnego, mającego wyłonić firmę, która zajmie się poborem opłat za przejazdy. Jeden z wykonawców uznał, że przedstawione przez wykonawców zagranicznych JEDZ nie spełniają wymagań, gdyż złożono je w wersjach obcojęzycznych, dołączając jedynie tłumaczenie na polski. W odwołaniu wniesionym do Krajowej Izby Odwoławczej domagał się wykluczenia tych wykonawców z postępowania.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane