statystyki

Koszty usunięcia drzew: Wycięcie cisu droższe niż topoli

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.06.2017, 07:32; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:33
Opłaty za wyrąb ponoszą przedsiębiorcy

Opłaty za wyrąb ponoszą przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

W całym kraju koszty usunięcia drzewa będą takie same. Wprowadzi je rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów.

Obecnie to rady gmin decydują, ile wyniesie opłata za wyrąb. Nie mogą jedynie przekroczyć limitu wskazanego w ustawie, czyli żądać więcej niż 500 zł za centymetr obwodu drzewa oraz 200 zł za metr kwadratowy krzewów. Ustalone przez radnych kwoty co roku podlegają waloryzacji. W całej Polsce stawki są przez to bardzo zróżnicowane.

17 czerwca to się zmieni. Wtedy właśnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. poz. 1074) – pozbawi ona rady gmin prawa do określania wysokości opłat za wycinkę. Przez miesiąc będą obowiązywały maksymalne stawki wynikające z ustawy (500 zł i 200 zł). Natomiast od 17 lipca br. mają już obowiązywać opłaty określone przez ministra środowiska. Lista gatunków drzew została podzielona na cztery grupy – ze względu na szybkość przyrostu pnia. I tak za centymetr kasztanowca o obwodzie do 100 cm pnia (mierzonego na wysokości 130 cm) trzeba będzie zapłacić 12 zł, a za centymetr cisu – 170 zł. Natomiast w przypadku krzewów ministerstwo zróżnicowało opłatę ze względu na ich powierzchnię oraz gatunek. Stawki nie będą podlegać corocznej waloryzacji.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • minister od wszelakich istot(2017-06-07 17:44) Zgłoś naruszenie 03

    Żeby usuwać drzewa nie ponosząc konsekwencji - trzeba trochę mieć wiedzy z botaniki. Wiedza jest w cenie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane