statystyki

Właściwość sądu można zmienić, ale umowę muszą podpisać obie strony

autor: Marcin Nagórek30.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 30.05.2017, 10:20
Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu rejonowego, z przywołaniem opisanej wyżej argumentacji, do właściwego miejscowo sądu okręgowego.

Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu rejonowego, z przywołaniem opisanej wyżej argumentacji, do właściwego miejscowo sądu okręgowego.źródło: ShutterStock

Skierowałem pozew przeciwko kontrahentowi – dużej firmie przewozowej – o zapłatę 5 tys. zł. Sąd w Warszawie przekazał go jednak do sądu w Poznaniu, w uzasadnieniu podając, że zawarta była umowa o ustaleniu właściwości tamtejszego sądu. Tyle że zapis o tym pojawił się nie w umowie ramowej na usługi przewozowe, ale został wpisany w treść pojedynczego zlecenia (na jedną usługę). Co więcej, nie zostało ono podpisane przez nas (jest tylko wydruk). Zależy mi, aby sprawa toczyła się w sądzie w Warszawie, gdzie prowadzę firmę. Czy w tej sytuacji mam podstawę do odwołania się od decyzji sądu?

Z przedstawionego opisu wynika, że istnieją podstawy do podważenia orzeczenia sądu rejonowego o przekazaniu sprawy do sądu w Poznaniu.

Przepisy pozwalają stronom umówić się na piśmie, że spór już wynikły lub spory mogące wyniknąć w przyszłości z oznaczonego stosunku prawnego poddane zostaną do oceny sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy. Tak wynika z art. 46 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo powoda do wyboru pomiędzy kilkoma sądami właściwymi dla takich sporów. Z kolei zgodnie z par. 2 ww. artykułu strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane