statystyki

Rządowa egzekucja komorników

autor: Piotr Szymaniak16.05.2017, 08:11; Aktualizacja: 16.05.2017, 10:55
licytacja domu

– Na samym końcu prac legislacyjnych Ministerstwo Sprawiedliwości ugięło się pod spodziewaną presją Ministerstwa Finansów i usunęło przepis zwalniający czynności wykonywane przez komorników z VAT, nie korygując w żaden sposób modelu finansowania egzekucji – krytykuje prezes KRKźródło: ShutterStock

 Rada Ministrów najprawdopodobniej przyjmie dziś dwie ustawy, które mają zreformować system egzekucji sądowej. Chodzi o nową ustawę o komornikach sądowych oraz ustawę o kosztach komorniczych. Pierwsza przewiduje m.in. wprowadzenie bezwzględnej zasady osobistego wykonywania przez komornika czynności poza kancelarią, uszczuplając tym samym uprawnienia asesorów i aplikantów. 

Reklama


Zakłada też dalsze ograniczenie możliwości przyjmowania spraw spoza rewiru czy obowiązek nagrywania wizyt w domu dłużnika. Z kolei ustawa o kosztach przewiduje zmniejszenie opłat egzekucyjnych z obecnych stawek wynoszących 5, 8 i 15 proc. do 3, 5 i 10 proc. Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej spowoduje to spadek przychodów kancelarii komorniczych średnio o 40 proc. (dla niektórych nawet o 80 proc.).

Pierwotnie Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało, że obydwa akty, którymi dziś zajmie się rząd, wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Zdaniem Rafała Fronczka, prezesa KRK, półtoraroczny okres prac nad nowymi przepisami należy uznać za stracony.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • do gg(2017-05-16 09:51) Zgłoś naruszenie 363

    komornik musi przyjąć każdą sprawę nawet jak nie chce, a piekarz sprzedaje chleb tylko tym którzy mu zapłacili

    Odpowiedz
  • ja(2017-05-16 10:49) Zgłoś naruszenie 323

    Pan Ziobro nie ma cywilnej odwagi i nie potrafi się przyznać kto stworzył warunki prawne do takich zarobków jednostek komorniczych??? to ja przypomnę w skrócie, że za to rządów PiS w 2005-2007r uchwalono zmianę w ustawie o komornikach o wolnym wyborze komornika na terenie całej RP, i tu zaczęła się patologia w majestacie prawa, co bardziej "przedsiębiorczy" komornicy szczególnie z większych aglomeracji wykorzystali ten przywilej nadany im przez PiS, za PO to udoskonalili i mamy to co mamy, jednostki komornicze opływają w luksusach i nie można mieć do ludzi pretensji że potrafią się bogacić zgodnie z prawem, chwał im za to, po drugiej stronie jest masa młodych komorników nie mogących związać końca z końcem, dziś ci co popsuli będą naprawiać, PiS w osobie p. Ziobry obłudnie pod hasłami walki z nadużyciami wśród komorników będzie naprawiał branże strzelając z armaty do wróbla. przysłowiowego wróbla i tak nie trafią tylko będzie spustoszenie wokół, wśród niewinnych. Taka jest to polityka, zakłamana i obłudna. Był taki minister sprawiedliwości w rządach PO J. Gowin, i jego sztandarowa reforma sądownictwa która sprowadziła się do wymiany szyldów, pieczątek i pism w wielu polskich sądach. czy dziś o tym ktoś pamięta??? kto poniósł tego koszty????? Gowin??? ee ten Pan ma się dobrze, każdy z nas zapłacił za jego radosną twórczość, z reformą komorników będzie podobnie, cytując klasyka "ciemny LUD to kupi" a jak kupi to i zapłaci. Pozdrawiam myślących.

    Odpowiedz
  • czujny(2017-05-16 09:53) Zgłoś naruszenie 318

    Panie (Pani?) gg. Nikt nie karze sponsorować komornika. Wystarczy płacić alimenty, raty kredytu, mandaty, podatki (czym tam się komornik zajmuje). Uczciwość zagłodzi komornika bez zmiany przepisów. Dopóki będzie przyzwolenie na olewanie własnych zobowiązań tak długo będą komornicy i windykatorzy. Proste?

    Odpowiedz
  • Wyborca(2017-05-16 09:52) Zgłoś naruszenie 188

    Jak się nie podoba to upaństwowić!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rob(2017-05-16 11:40) Zgłoś naruszenie 162

    do gg Jeżeli to takie proste, że jeden list do pracodawcy a drugi do banku i tak dalej, to proszę bardzo otworzyć sobie kancelarię i można tak "figlować". Kto nie chce finansować kancelarii komorniczej niech spłaca swoje długi. W końcu Polska to kraj w większości katolicki i z oddawaniem pożyczonych pieniędzy lub płaceniem alimentów na swoje dzieci społeczeństwo nie powinno mieć problemu. A jeżeli ma, to czy oby to wina Komornika.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gg(2017-05-16 09:23) Zgłoś naruszenie 835

    Opłata egzekucyjna w wys. 8% czy planowana w wys. 10% za egzekucję z wynagrodzenia lub rachunku bankowego to jest jawne okradanie wierzycieli. Jeden list do zakładu pracy a drugi do banku i już, cała robota. Potem pobieranie haraczu do czasu spłaty i na koniec kolejne dwa listy do zakładu pracy i do banku. Dlaczego dłużnik spłacający dług musi sponsorować życie komornika, jego firmę (kancelaria) oraz nieskuteczne egzekucje? (piekarz jak nie sprzeda chleba ponosi stratę, takie jest ryzyko prowadzenia biznesu)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • djdario(2017-05-16 11:12) Zgłoś naruszenie 71

    Szanowny znawco, jaka jest twoja koncepcja prowizji komornika. Ile ? Ile się należy za egzekucję ?

    Odpowiedz
  • gg(2017-05-16 11:12) Zgłoś naruszenie 615

    Panie „Łapzłodzieji” niewykluczone, że jest Pan komornikiem i dlatego uwiera Pana te 3% (najlepiej byłoby 50% albo 80%). Wierzyciel cieszy się z odzyskanej kasy, a nie z % dla komornika. Panie AZ dłużnik ponosi koszty (karę) niespłacania długu w postaci odsetek, dlatego nie opłaca się nie płacić w terminie. Co do nauki to bez przesady, np. lekarz musi kilkanaście lat się uczyć i nikt mu ustawowo nie gwarantuje wynagrodzenia. Operacja a list czujesz Pan różnicę. Panie J, intelektualisto, proszę czytać ze zrozumieniem. Proszę Pana 20 lat pracuję w kancelarii i bardzo dobrze wiem jak to działa (wiem nawet jak nie powinno działać a działa). Szkoda mi dłużników, którzy spłacają bo są sponsorami-niewolnikami.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • radca prawny(2017-05-16 15:28) Zgłoś naruszenie 43

    Uchwalać i nie zwracać uwagi na napasionych pasibrzuchów. Nie podoba się, to zmień pracę, weź kredyt. Swoją drogą lepiej było się dogadywać z rządem, a nie iść na zwarcie wynajmując kiepską agencję PR.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • BBB(2017-05-16 15:58) Zgłoś naruszenie 32

    AZ.... "...To kilkanaście lat nauki plus wysłanie listu..." To znaczy co..Dluznik ma placic za nauke przyszlego komornika????.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pracownik(2017-05-16 15:23) Zgłoś naruszenie 30

    Ale my rezygnujemy z pracy..niech minister się szykuje na jakieś nabory od stycznia..... : ))).... U Mnie wszyscy odchodzą.... włącznie z szefem. I mamy to już w ******

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2017-05-26 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli dobrze rozumie to te dwie ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2018r ?czy tak po za tym to ktoś kto miał kontakt (wierzyciel ,dłużnik) z komornikiem to wie że to chciwy arogancki złodziej myślący tylko o zaspokojeniu siebie.

    Odpowiedz