statystyki

Podmiot w restrukturyzacji też ma prawo ubiegać się o zamówienie publiczne

autor: Aleksander Giehsmann, Aleksandra Krawczyk16.05.2017, 10:12; Aktualizacja: 16.05.2017, 13:59

PROBLEM: Przedsiębiorstwa w fazie restrukturyzacji lub planujące do niej przystąpić często zastanawiają się, czy wziąć udział w przetargu. Zdobycie zamówienia publicznego zwiększa bowiem szansę firmy na poprawę jej sytuacji. Z kolei państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne są zobowiązane do stosowania postanowień ustawy – Prawo zamówień publicznych. Czy zgodnie z tą regulacją podmioty borykające się z kłopotami finansowymi mogą w ogóle ubiegać się o zamówienia publiczne? Czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie powoduje konieczności zakończenia z nimi współpracy?

Nowa ustawa – Prawo restrukturyzacyjne (dalej: u.p.r.), która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., przewiduje cztery procedury restrukturyzacyjne. Różnią się one między sobą przede wszystkim przebiegiem postępowania i zakresem praw i obowiązków dłużnika.

Odróżnić od upadłości

Trzeba podkreślić, że z prawnego punktu widzenia postępowania restrukturyzacyjne nie są tożsame z postępowaniami upadłościowymi. Obecnie postępowanie upadłościowe dotyczy co do zasady wyłącznie likwidacji przedsiębiorstwa – sądy nie ogłaszają już tzw. upadłości układowych. Obowiązują dwie ustawy, które przewidują odrębne procedury dla tych przedsiębiorstw, które mogą zostać uratowane, i tych, których sytuacja finansowa i majątkowa na to nie pozwala.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane